pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
vizuál soutěže
© zdroj: facebookový profil výroční ceny



Zlaté stuhy 2018 předány tvůrcům literatury pro děti a mládež

ČR: V pondělí 16. dubna v podvečer byly v Centru současného umění DOX již po šestadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem dvanáct ocenění.

Autor článku: 
ika

V kategorii beletrie pro děti si desky a špendlík odnesl Petr Stančík za knihu H20 a tajná vodní mise (Abramis). Petr Stančík v ní jiskří situačním humorem a odlehčenými glosami k použitým termínům potvrzuje letitý zájem nahlížet život jako surreálnou grotesku.

Cenu za beletrii pro mládež získala Olga Černá za knížku Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena (Baobab). Deník přírodozpytce ztroskotalého na ostrůvku v Pacifiku, jehož prostřednictvím Olga Černá doprovází cyklus fantaskních zvířecích ilustrací svého prastrýce Miroslava Šaška, je důkazem toho, že ani formy zábavy známé ze středověkých bestiářů ještě nejsou mimo hru.

V kategorii literatury faktu zaujala porotu Renáta Fučíková s druhým svazkem z řady Největší dramatici. V knize Molière & 7 převyprávěných her v historických souvislostech (Vyšehrad) poutavými historickými vstupy, komiksovými vstupy a proškrabovanými ilustracemi přibližuje jednoho z velkých světových dramatiků.

Do teoreticko-kritické kategorie letos nebyla přihlášena žádná kniha.

Za ilustrace pro děti získala Zlatou stuhu Andrea Tachezy a kniha Jany Šrámkové Dům číslo 226 (Běžíliška). Rozverný a zároveň poučný příběh doplňují i rozvíjejí hravé ilustrace. Tak jako děti při hře využijí vše, co najdou a jejich fantazie předměty dotvoří, používá i autorka v ilustracích pro vyjádření atmosféry bohatou škálu technik a přístupů.

V kategorii ilustrací pro mládež byla oceněna Daniela Olejníková za knihu Marka Vadase Na útěku (Labyrint). Podle poroty se skvěle vyrovnala s náročným tématem knihy a text a ilustrace dohromady působí harmonicky a vyjadřují pohyb a živoucí atmosféru.

Nejlépe ilustrovanou naučnou knihou pro děti a mládež loni byly Jino taje opic Petra Nikla (Meander). Je to kniha nejen poučná, ale také ryze výtvarná a portréty opic jsou pestrou přehlídkou povah a vlastností.

Výtvarná porota se též rozhodla udělit cenu za výtvarný počin roku. Získal ji Chrudoš Valoušek za knihu Panáček (Baobab). Ilustrace textu Vojtěcha Maška od Chrudoše Valouška a v grafické úpravě Juraje Horvátha dělají z knihy takový malý zázrak poněkud větších rozměrů. Zdánlivá brutalita Valouškova linorydla spolu se sebejistou Horváthovou typografií způsobily, že knihy se může s vervou chopit jak dospělý čtenář, tak nedospělý ještě nečtenář.

Cenu za překlad pro děti získal David Petrů za knihu Ztracený princ Margarín (Pikola). Překladatel si s textem pohrál, je třeba vyzdvihnout zejména skvělý výběr slov, kdy nesáhl po první variantě, která se nabízí, nýbrž svá řešení zkušeně promýšlel a prokázal nesmírný cit pro krásnou češtinu.

Barbora Punge Puchalská si odnesla Zlatou stuhu za překlad knihy Warren XIII. a vševidoucí oko (Paseka). Překlad je vynalézavý, výstižný a s přihlédnutím k odlišnostem obou jazyků kreativně využívá jazykovou bohatost češtiny, zejména barvitá, mnohdy zvukomalebná slovesa a ustálené obraty. Lehkost a svěžest výsledného textu svědčí o invenčnosti, smyslu pro humor a jazykovém citu překladatelky.

Nejlépe přeloženou naučnou knihou byl podle poroty Profesor Astrokocour – hranice vesmíru (Labyrint). Překladatel stál před nelehkým úkolem – zprostředkovat původní text vědecky správně, ale zároveň jednoduše a srozumitelně pro malé čtenáře. To se mu podařilo výtečně, stejně jako zachovat nápaditost a humor originálu.

Komiksová porota se rozhodla žádnou z přihlášených knih nominovat ani neocenit.

Zvláštní cena za nakladatelský počin patřila nakladatelství Práh za knihu Franz Kafka – člověk své i naší doby, záslužný a nanejvýš přístupný portrét.

Za svou obětavou práci pro dětskou literaturu získala cenu za celoživotní přínos Dagmar Lhotová, dlouholetá nakladatelská i časopisecká redaktorka a autorka mnoha nadčasových dětských knížek.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024