úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví Ondřej
Divadlo V.A.D. Kladno: Krvavý román, foto Milan StrotzerZdařilý Wintrův Rakovník 2013

Autor článku: 
Milan Strotzer

<p>RAKOVNÍK: Wintrův Rakovník, středočeská krajská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla, která prpběhla ve dnech 13. ‒ 16. března 2013, skončila oceněním nejlepších individuálních výkonů a inscenací.</p> <p>V letošním 37. ročníku přehlídky bylo věru co oceňovat. Přehlídka totiž přinesla nejméně tři inscenace, které lze poměřovat v celorepublikovém měřítku a mnoho výjimečných hereckých a dalších ocenění hodných počinů.</p> <p>Dobrá úroveň té které přehlídky je vždy odvislá od úrovně inscenací, které se ocitnou v jejím programu. Zdařilý Wintrův Rakovník 2013 není samozřejmostí, je to mj. výsledek předběžného výběru inscenací, který organizátoři přehlídky každoročně provádí. Výsledný program je tudíž selekcí a je vytvořen z nejpodnětnějších a nejzdařilejších inscenací.</p> <p> Wintrův Rakovník 2013 byl programově velice pestrý. Obsahoval inscenace v komediálním i vážném duchu. Na programu byly dvě autorské dramatizace, jedna hra původní (ve všech složkách autorské dílo členů souboru), dvě inscenace soudobých zahraničních autorů, které soubory uvedly v českých premiérách. Nechyběla představení tradičního interpretačního hereckého divadla. </p> <p> Ke každé z devíti inscenací se konaly rozborové a hodnotící semináře vedené členy odborné poroty ve složení Kateřina Fixová, Milan Schejbal a Milan Strotzer. Porota v závěru přehlídky ocenila nejlepší výkony a inscenace udělením cen a čestných uznání a také doporučením k účasti na přehlídkách celostátních. </p> <p>Na Mladou scénu, celostátní přehlídku studentského divadla v Ústí nad Orlicí doporučila soubor Šlíp a Špíny z Kladna s inscenací Příběh Geekův. Na Divadelní Piknik Volyně doporučila soubor V.A.D. Kladno s incenací dramatizace Váchalova Krvavého románu a Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi s inscenací dramatizace Voltairova Candida.</p> <p> Slavnostní závěr přehlídky se konal v sobotu 16. března jen několik minut před půlnocí, po posledním představení a k němu se vážícímu rozborovém semináři. Navzdory pokročilé hodině byl foyer divadla zaplněn takřka stovkou divadelníků a žádný ze zúčastněných souborů nechyběl. </p> <p>V průběhu Wintrova Rakovníka vycházel přehlídkový deník. V jeho čtyřech vydáních lze nalézt rozhovory s tvůrci inscenací, recenze a další zajímavosti – viz přílohy.</p> <p> Wintrův Rakovník 2013 pořádaly Kulturní centrum Rakovník Divadelní spolek Tyl, o.s. za finanční podpory města Rakovník a Ministerstva kultury ČR.</p> <p> Přehlídkové deníky Wintrova Rakovníka a Výsledková listina v příloze.</p> <p> Program Wintrova Rakovníka 2013

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
30.11.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Otevřený dopis ministru kultury České republiky Lubomíru Zaorálkovi.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
29.11.2021

ČR: Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana, předního zahraničního odborníka na hudební kulturu v českých zemích osmnáctého století, vychází v nakladatelství Vyšehrad v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo. Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejznámějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
30.11.2021

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021