čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Divadlo V.A.D. Kladno: Krvavý román, foto Milan StrotzerZdařilý Wintrův Rakovník 2013

Autor článku: 
Milan Strotzer

<p>RAKOVNÍK: Wintrův Rakovník, středočeská krajská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla, která prpběhla ve dnech 13. ‒ 16. března 2013, skončila oceněním nejlepších individuálních výkonů a inscenací.</p> <p>V letošním 37. ročníku přehlídky bylo věru co oceňovat. Přehlídka totiž přinesla nejméně tři inscenace, které lze poměřovat v celorepublikovém měřítku a mnoho výjimečných hereckých a dalších ocenění hodných počinů.</p> <p>Dobrá úroveň té které přehlídky je vždy odvislá od úrovně inscenací, které se ocitnou v jejím programu. Zdařilý Wintrův Rakovník 2013 není samozřejmostí, je to mj. výsledek předběžného výběru inscenací, který organizátoři přehlídky každoročně provádí. Výsledný program je tudíž selekcí a je vytvořen z nejpodnětnějších a nejzdařilejších inscenací.</p> <p> Wintrův Rakovník 2013 byl programově velice pestrý. Obsahoval inscenace v komediálním i vážném duchu. Na programu byly dvě autorské dramatizace, jedna hra původní (ve všech složkách autorské dílo členů souboru), dvě inscenace soudobých zahraničních autorů, které soubory uvedly v českých premiérách. Nechyběla představení tradičního interpretačního hereckého divadla. </p> <p> Ke každé z devíti inscenací se konaly rozborové a hodnotící semináře vedené členy odborné poroty ve složení Kateřina Fixová, Milan Schejbal a Milan Strotzer. Porota v závěru přehlídky ocenila nejlepší výkony a inscenace udělením cen a čestných uznání a také doporučením k účasti na přehlídkách celostátních. </p> <p>Na Mladou scénu, celostátní přehlídku studentského divadla v Ústí nad Orlicí doporučila soubor Šlíp a Špíny z Kladna s inscenací Příběh Geekův. Na Divadelní Piknik Volyně doporučila soubor V.A.D. Kladno s incenací dramatizace Váchalova Krvavého románu a Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi s inscenací dramatizace Voltairova Candida.</p> <p> Slavnostní závěr přehlídky se konal v sobotu 16. března jen několik minut před půlnocí, po posledním představení a k němu se vážícímu rozborovém semináři. Navzdory pokročilé hodině byl foyer divadla zaplněn takřka stovkou divadelníků a žádný ze zúčastněných souborů nechyběl. </p> <p>V průběhu Wintrova Rakovníka vycházel přehlídkový deník. V jeho čtyřech vydáních lze nalézt rozhovory s tvůrci inscenací, recenze a další zajímavosti – viz přílohy.</p> <p> Wintrův Rakovník 2013 pořádaly Kulturní centrum Rakovník Divadelní spolek Tyl, o.s. za finanční podpory města Rakovník a Ministerstva kultury ČR.</p> <p> Přehlídkové deníky Wintrova Rakovníka a Výsledková listina v příloze.</p> <p> Program Wintrova Rakovníka 2013

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.05.2024