OLOMOUC: Pracovníci Vědecké knihovny v Olomouci navštívili v rámci projektu Erasmus+ zahraniční knihovny. Historici Lubomír Novotný, Rostislav Krušinský a Petra Kubíčková byli na stážích v zemské a městské knihovně ve Stuttgartu, věcný katalogizátor Martin Hájek zavítal do Univerzitní knihovny v Bratislavě, Jagiellońské knihovny v Krakově a Vojvodskské knihovny v polských Kielcích.
Ve Württemberské zemské knihovně ve Stuttgartu se historici L. Novotný, R. Krušinský a P. Kubíčková z VKOL zaměřili především na historické fondy, jejich ochranu a uložení v depozitářích. Seznámili se s nejzajímavějšími a nejvzácnějšími exponáty knihovny a vyzkoušeli si odborné studovny. Kromě zemské knihovny si historici prošli i stuttgartskou městskou knihovnu, která se nachází v moderní novostavbě, která splňuje všechny požadavky současného knihovnictví. Vedle stáží v knihovnách navštívili i antikvariátní veletrh, na kterém mapovali bohemika a moravika se zvláštním zřetelem na Olomouc.
Jejich kolega M. Hájek se v zahraničních zaměřil na věcný popis, tedy obsahovou analýzu knih. Zatímco v univerzitní knihovně v Bratislavě používají stejné postupy jako v Česku, knihovny v Krakově a Kielcích přešli na jiný způsob věcné katalogizace a používají i jiné knihovní systémy. Ve všech knihovnách měl i možnost seznámit se s provozem instituce, prohlédnout si vzácné exponáty z knihovních fondů a vidět práci knihařských a restaurátorských dílen. Měl možnost také nahlédnout do pracoviště, ve kterém se odkysleují staré knihy, aby byly uchovány příštím generacím.
Zaměstnanci VKOL budou po návratu prezentovat své zkušenosti svým kolegům z knihovny i jiných knihoven Olomouckého kraje.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.