čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Studovna Jagiellońské knihovny v Krakově
© Martin HájekZaměstnanci Vědecké knihovny v Olomouci na stážích v zahraničních knihovnách

Autor článku: 
Martin Hájek

OLOMOUC: Pracovníci Vědecké knihovny v Olomouci navštívili v rámci projektu Erasmus+ zahraniční knihovny. Historici Lubomír Novotný, Rostislav Krušinský a Petra Kubíčková byli na stážích v zemské a městské knihovně ve Stuttgartu, věcný katalogizátor Martin Hájek zavítal do Univerzitní knihovny v Bratislavě, Jagiellońské knihovny v Krakově a Vojvodskské knihovny v polských Kielcích.

Ve Württemberské zemské knihovně ve Stuttgartu se historici L. Novotný, R. Krušinský a P. Kubíčková z VKOL zaměřili především na historické fondy, jejich ochranu a uložení v depozitářích. Seznámili se s nejzajímavějšími a nejvzácnějšími exponáty knihovny a vyzkoušeli si odborné studovny. Kromě zemské knihovny si historici prošli i stuttgartskou městskou knihovnu, která se nachází v moderní novostavbě, která splňuje všechny požadavky současného knihovnictví. Vedle stáží v knihovnách navštívili i antikvariátní veletrh, na kterém mapovali bohemika a moravika se zvláštním zřetelem na Olomouc.

Jejich kolega M. Hájek se v zahraničních zaměřil na věcný popis, tedy obsahovou analýzu knih. Zatímco v univerzitní knihovně v Bratislavě používají stejné postupy jako v Česku, knihovny v Krakově a Kielcích přešli na jiný způsob věcné katalogizace a používají i jiné knihovní systémy. Ve všech knihovnách měl i možnost seznámit se s provozem instituce, prohlédnout si vzácné exponáty z knihovních fondů a vidět práci knihařských a restaurátorských dílen. Měl možnost také nahlédnout do pracoviště, ve kterém se odkysleují staré knihy, aby byly uchovány příštím generacím.

Zaměstnanci VKOL budou po návratu prezentovat své zkušenosti svým kolegům z knihovny i jiných knihoven Olomouckého kraje.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.05.2024