sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Výstava na Zámku Bechyně
© Foto: Ondřej Slambora



Zámek Bechyně vystaví avantgardní a současné umění. Jednu ze dvou letošních výstav pořádá ve spolupráci s přední italskou Galerií Continua

BECHYNĚ: Renesanční zámek v Bechyni zpřístupní veřejnosti během letošní sezony dvě výstavy, které různými způsoby zkoumají téma svobody. První s názvem Avantgarda z rodinné sbírky Stava přiblíží ve 133 dílech od 41 umělců avantgardní umění. Druhá výstava s názvem Současné umění a Sochařský park, prezentovaná ve spolupráci s renomovanou italskou Galerií Continua, se zaměří na tvorbu současných umělců. Výstavy návštěvníky provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené od 7. června do konce září 2024.

od 07.06.2024 do 29.09.2024
Autor článku: 
Nikola Lörinczová

Výstavní koncept umělecké sezony 2024 zkoumá svobodu mnoha způsoby: svobodu umělců tehdy a dnes, stejně jako svobodu sběratele dát jejich umění jiný kontext. Oslavuje rozmanitost a osobní vizi,“ upozorňuje jedna z kurátorek a majitelek zámku Nicole Stava.

Výstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava, vytvořená kurátorkami Nicole Stava a Claudií Rajlich, představuje poprvé v jedné expozici exkluzivní výběr děl ze sbírky rodiny Stava. Více než 133 děl a 41 umělců umožňuje ve třech patrech historické sýpky návštěvníkům nahlédnout chronologicky do rozmanitosti avantgardního umění 20. století.

Výstava se dotkne avantgardních směrů v abstraktním umění v Evropě, zvláštní pozornost je věnována různým osobnostem tohoto období, jako jsou Ernst Ludwig Kirchner, Pablo Picasso a další. Poválečný obrat k abstrakci dokládají díla  Maxe Ackermanna či Julese Bissiera. Významné místo zaujímá tvorba Joana Miròa i Sergeho Poliakoffa. Výstava přibližuje také abstrakci v Itálii a švýcarské Asconě v polovině dvacátého století a pohled se přesune dále do Francie k Alexandru Calderovi a Fernandu Légerovi. Od nuly a zbaveni balastu dějin chtěli tvořit tzv. noví realisté jako César, Jean Tinguely a Arman, jehož tvorba taktéž zaujímá významné místo ve sbírce. Výstava končí úvahami o umění, které se stalo více či méně otevřeně výmluvným, mimo jiné v sérii Chocolate Buddha Keitha Haringa.

Druhá výstava Současné umění a Sochařský park pak vzniká ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua. Prezentuje pět umělců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy, zabývající se tématy jako absurdita lidské existence, realita versus koncept, rozmazání hranic mezi uměním a životem nebo sociopolitické a kulturní otázky.

Jedním z centrálních děl Sochařského parku se stala instalace nazvaná Pétalos de Piedra. Barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky v trávě vytvořil Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Původní připomínka postkoloniálního dědictví působí v jiném prostředí jako symbol míru. „Zámek Bechyně je místem svobody, místem radosti z umění, výměny myšlenek a sdílení poznatků, což rezonuje s Tayouovým pozitivním pohledem na budoucnost,“ upozornila Nicole Stava. Přímo v nejstarších zámeckých prostorách návštěvníci narazí například na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studni od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm přináší nový zážitek a má vést k zamyšlení nad labyrintem života. Svobodu projevu v dnešním umění dokládá tvorba také dalších umělců z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opa de Beecka a dvou tvůrců instalací, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.

Umělecká sezona na zámku Bechyně se stala novodobou tradicí, která od roku 2021 poskytuje na významné kulturní památce v jižních Čechách příležitost pro profesionální, kritický a tvůrčí dialog. Zámek Bechyně postavený v 16. století v krásné krajině nad soutokem řek Lužnice a Smutná je ideálním místem pro setkání a debaty o kulturním dědictví, jeho významu a moderním vývoji. Spolukurátorka umělecké sezony 2024 Nicole Stava vede rodinnou firmu Panství Bechyně společně se svou sestrou Silvií a se zkušenostmi ze slavného aukčního domu Christie’s spravuje rodinné sbírky starých mistrů, klasického moderního i současného umění a nábytku umístěné v Bechyni a Curychu.

Renomovaná italská Galerie Continua za tři desetiletí své činnosti kromě profesionálního zprostředkování tvorby mezinárodních umělců iniciovala mnoho projektů s partnery v Itálii i v dalších zemích: ve Francii, na Kubě, v Brazílii, ve Spojených arabských emirátech i v čínském Pekingu, kde otevřela jako první zahraniční galerie s mezinárodním programem.

Claudia Rajlich je historička umění specializující se na moderní a současné umění a malbu obecně. Má bohaté zkušenosti jako autorka, kurátorka, manažerka uměleckých sbírek a umělecká poradkyně pro veřejné i soukromé instituce. Claudia studovala dějiny umění a mezinárodní obchodní administrativu na Americké univerzitě v Paříži a následně dějiny umění a archeologii na Sorbonně.

Zámek Bechyně, Zámek 1, 391 65 Bechyně
Web: https://www.art-bechyne.cz
Instagram: https://www.instagram.com/panstvibechyne/ | @panstvibechyne
Virtuální prohlídka: https://www.resort-bechyne.cz/data/virt/index.htm

 

Výstavy:

Avantgarda z rodinné sbírky Stava – kurátorky Nicole Stava a Claudia Rajlich

Současné umění a Sochařský park – kurátorka Nicole Stava ve spolupráci s Galerií Continua

Vernisáž výstav: 7. června 2024, 17 hod.
Zámek a výstavy budou otevřené od 7. června do 29. září 2024

Otevírací doba:
červen, září | čtvrtek – neděle | 10  – 16 hod.
červenec, srpen | úterý – neděle | 9 – 16:30 hod.

 

O ZÁMKU:

  • Zámek v Bechyni patří k těm nejhezčím u nás. Leží nad soutokem řek Lužnice a Smutná ve městě Bechyně, 120 km jižně od Prahy.
  • Původně gotický hrad nechal v roce 1269 vybudovat Přemysl Otakar II. a v 2. polovině 16. století jej přestavěl na honosné renesanční sídlo Petr Vok z Rožmberka.
  • Důvody, proč bechyňský zámek obdivovat, jsou například nádvoří zdobící fresky od malíře Bartoloměje Beránka, Vokův sál, jedna z největších evropských sbírek obrazů dětských portrétů nebo stromový sál s pískovcovým pilířem ve tvaru suchého kmene.
  • Místními dějinami prochází i rod Paarů, který sídlo vlastnil 233 let, nechal zbourat celé předhradí a založil anglický park.
  • Moderní doba stavbě nepřála, než v roce 1992 přišli současní majitelé, sloužila ve vlastnictví státu jako ubytovna Akademii věd.
  • Rodině Stava se podařilo po restituci zámek i jeho budovy zrekonstruovat. Dnes jsou již interiéry opět v zámeckém stylu a to včetně nábytku, obrazů i nástěnných maleb. V parku ve voliérách poletují ptáci. Od roku 2021 zde navíc pořádá Nicole Stava mezinárodní výstavy současného umění, koncerty a další kulturní i společenské akce.
 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024