úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Výstava na Zámku Bechyně
© Foto: Ondřej SlamboraZámek Bechyně vystaví avantgardní a současné umění. Jednu ze dvou letošních výstav pořádá ve spolupráci s přední italskou Galerií Continua

BECHYNĚ: Renesanční zámek v Bechyni zpřístupní veřejnosti během letošní sezony dvě výstavy, které různými způsoby zkoumají téma svobody. První s názvem Avantgarda z rodinné sbírky Stava přiblíží ve 133 dílech od 41 umělců avantgardní umění. Druhá výstava s názvem Současné umění a Sochařský park, prezentovaná ve spolupráci s renomovanou italskou Galerií Continua, se zaměří na tvorbu současných umělců. Výstavy návštěvníky provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené od 7. června do konce září 2024.

od 07.06.2024 do 29.09.2024
Autor článku: 
Nikola Lörinczová

Výstavní koncept umělecké sezony 2024 zkoumá svobodu mnoha způsoby: svobodu umělců tehdy a dnes, stejně jako svobodu sběratele dát jejich umění jiný kontext. Oslavuje rozmanitost a osobní vizi,“ upozorňuje jedna z kurátorek a majitelek zámku Nicole Stava.

Výstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava, vytvořená kurátorkami Nicole Stava a Claudií Rajlich, představuje poprvé v jedné expozici exkluzivní výběr děl ze sbírky rodiny Stava. Více než 133 děl a 41 umělců umožňuje ve třech patrech historické sýpky návštěvníkům nahlédnout chronologicky do rozmanitosti avantgardního umění 20. století.

Výstava se dotkne avantgardních směrů v abstraktním umění v Evropě, zvláštní pozornost je věnována různým osobnostem tohoto období, jako jsou Ernst Ludwig Kirchner, Pablo Picasso a další. Poválečný obrat k abstrakci dokládají díla  Maxe Ackermanna či Julese Bissiera. Významné místo zaujímá tvorba Joana Miròa i Sergeho Poliakoffa. Výstava přibližuje také abstrakci v Itálii a švýcarské Asconě v polovině dvacátého století a pohled se přesune dále do Francie k Alexandru Calderovi a Fernandu Légerovi. Od nuly a zbaveni balastu dějin chtěli tvořit tzv. noví realisté jako César, Jean Tinguely a Arman, jehož tvorba taktéž zaujímá významné místo ve sbírce. Výstava končí úvahami o umění, které se stalo více či méně otevřeně výmluvným, mimo jiné v sérii Chocolate Buddha Keitha Haringa.

Druhá výstava Současné umění a Sochařský park pak vzniká ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua. Prezentuje pět umělců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy, zabývající se tématy jako absurdita lidské existence, realita versus koncept, rozmazání hranic mezi uměním a životem nebo sociopolitické a kulturní otázky.

Jedním z centrálních děl Sochařského parku se stala instalace nazvaná Pétalos de Piedra. Barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky v trávě vytvořil Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Původní připomínka postkoloniálního dědictví působí v jiném prostředí jako symbol míru. „Zámek Bechyně je místem svobody, místem radosti z umění, výměny myšlenek a sdílení poznatků, což rezonuje s Tayouovým pozitivním pohledem na budoucnost,“ upozornila Nicole Stava. Přímo v nejstarších zámeckých prostorách návštěvníci narazí například na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studni od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm přináší nový zážitek a má vést k zamyšlení nad labyrintem života. Svobodu projevu v dnešním umění dokládá tvorba také dalších umělců z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opa de Beecka a dvou tvůrců instalací, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.

Umělecká sezona na zámku Bechyně se stala novodobou tradicí, která od roku 2021 poskytuje na významné kulturní památce v jižních Čechách příležitost pro profesionální, kritický a tvůrčí dialog. Zámek Bechyně postavený v 16. století v krásné krajině nad soutokem řek Lužnice a Smutná je ideálním místem pro setkání a debaty o kulturním dědictví, jeho významu a moderním vývoji. Spolukurátorka umělecké sezony 2024 Nicole Stava vede rodinnou firmu Panství Bechyně společně se svou sestrou Silvií a se zkušenostmi ze slavného aukčního domu Christie’s spravuje rodinné sbírky starých mistrů, klasického moderního i současného umění a nábytku umístěné v Bechyni a Curychu.

Renomovaná italská Galerie Continua za tři desetiletí své činnosti kromě profesionálního zprostředkování tvorby mezinárodních umělců iniciovala mnoho projektů s partnery v Itálii i v dalších zemích: ve Francii, na Kubě, v Brazílii, ve Spojených arabských emirátech i v čínském Pekingu, kde otevřela jako první zahraniční galerie s mezinárodním programem.

Claudia Rajlich je historička umění specializující se na moderní a současné umění a malbu obecně. Má bohaté zkušenosti jako autorka, kurátorka, manažerka uměleckých sbírek a umělecká poradkyně pro veřejné i soukromé instituce. Claudia studovala dějiny umění a mezinárodní obchodní administrativu na Americké univerzitě v Paříži a následně dějiny umění a archeologii na Sorbonně.

Zámek Bechyně, Zámek 1, 391 65 Bechyně
Web: https://www.art-bechyne.cz
Instagram: https://www.instagram.com/panstvibechyne/ | @panstvibechyne
Virtuální prohlídka: https://www.resort-bechyne.cz/data/virt/index.htm

 

Výstavy:

Avantgarda z rodinné sbírky Stava – kurátorky Nicole Stava a Claudia Rajlich

Současné umění a Sochařský park – kurátorka Nicole Stava ve spolupráci s Galerií Continua

Vernisáž výstav: 7. června 2024, 17 hod.
Zámek a výstavy budou otevřené od 7. června do 29. září 2024

Otevírací doba:
červen, září | čtvrtek – neděle | 10  – 16 hod.
červenec, srpen | úterý – neděle | 9 – 16:30 hod.

 

O ZÁMKU:

  • Zámek v Bechyni patří k těm nejhezčím u nás. Leží nad soutokem řek Lužnice a Smutná ve městě Bechyně, 120 km jižně od Prahy.
  • Původně gotický hrad nechal v roce 1269 vybudovat Přemysl Otakar II. a v 2. polovině 16. století jej přestavěl na honosné renesanční sídlo Petr Vok z Rožmberka.
  • Důvody, proč bechyňský zámek obdivovat, jsou například nádvoří zdobící fresky od malíře Bartoloměje Beránka, Vokův sál, jedna z největších evropských sbírek obrazů dětských portrétů nebo stromový sál s pískovcovým pilířem ve tvaru suchého kmene.
  • Místními dějinami prochází i rod Paarů, který sídlo vlastnil 233 let, nechal zbourat celé předhradí a založil anglický park.
  • Moderní doba stavbě nepřála, než v roce 1992 přišli současní majitelé, sloužila ve vlastnictví státu jako ubytovna Akademii věd.
  • Rodině Stava se podařilo po restituci zámek i jeho budovy zrekonstruovat. Dnes jsou již interiéry opět v zámeckém stylu a to včetně nábytku, obrazů i nástěnných maleb. V parku ve voliérách poletují ptáci. Od roku 2021 zde navíc pořádá Nicole Stava mezinárodní výstavy současného umění, koncerty a další kulturní i společenské akce.
 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024