čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Jednou z hlavních atrakcí bude módní přehlídka značky La femme MiMi, kterou vede návrhářka Mimi Lan.
© Foto: Adéla LeinweberováZahájení české kulturní sezony ve Vietnamu

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

Autor článku: 
Petra Přibylová/ika

„Česká centra se velmi intenzivně zapojila do přípravy sezóny. Kultura a její prostředky jsou ideální platformou pro prohlubování vztahů mezi zeměmi. Jsme velmi rádi, že již samotné zahájení propojuje českou a vietnamskou estetiku prostřednictvím značky La femme MiMi. Naopak tvorbu českých uměleckých sklářů, která je ve světě dobře známá, uvidí publikum ve Vietnamu v takovém rozsahu vůbec poprvé,“ uvedla Jitka Pánek Jurková, generální ředitelka Českých center.

Jednou z hlavních atrakcí večera bude módní přehlídka značky La femme MiMi, kterou vede módní návrhářka Mimi Lan Nguyen a která je zaměřena na slow fashion. Tato značka není pouze výrazem moderního českého designu, ale také symbolizuje spojení mezi českou tradicí a vietnamskými kořeny. Mimi Lan, původem z Vietnamu, přináší do módního světa unikátní pohled, který propojuje dvě kultury. Pro tento večer návrhářka připravila speciální kolekci a její inspirací byly poslední vietnamská císařovna Nam Phuong a legendární olympijská vítězka Dana Zátopková.

Další zajímavostí večera bude výstava „The Magic of Czech Glass“ pod kurátorským vedením Mariky Gálové. Tato výstava, která vznikla speciálně pro vietnamské publikum, představí exkluzivní ručně vyráběná skleněná díla od renomovaných českých umělců. Bude to nejen příležitost pro návštěvníky obdivovat mistrovství českých sklářů, ale také prohlédnout si kus českého dědictví a tradice. Výstava bude v červnu následně uvedena ve Vietnamském muzeu výtvarného umění.

Vedle výstavy skla a módní přehlídky představí kulturní sezóna další zajímavé akce a umělce. Mezi nimi bude návštěva spisovatelky Aleny Mornštajnové v rámci Evropských dnů literatury,  vystoupení výjimečné varhanice Katty, festival českého filmu „Czech In 2024: Vietnamese Edition“ zaměřený na oscarové filmy. Dále fotografická výstava Štěpánky Stein s názvem „Little Hanoi, second generation“, která představí fotografické portréty druhé generace Vietnamců žijících v Česku.

„Česká ambasáda, která slouží též jako centrum české kultury v zemi, se kterou nás svazuje nejenom historie, ale i desetitisíce Vietnamců, kteří u nás studovali a pracovali, si považuje za čest, že může Vietnamu představit nejvýraznější představitelku moderní české módy s vietnamskými kořeny. Otevíráme takto dvouletou kulturní sezónu jako nejlepší připomenutí 75 let vzájemných diplomatických vztahů, které příští rok oslavíme,“ říká český velvyslanec ve Vietnamu Hynek Kmoníček.

www.czechcentres.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: On-line platformy České televize nabízejí vlastní tvorbu, kterou diváci na obrazovkách neuvidí – vzniká totiž přímo pro iVysílání a nově i pro stejnojmenný profil na YouTube. Popularitu si získala například série krátkých videí What the Fact?, která má již přes šedesát dílů a více než 4 miliony zhlédnutí na YouTube. Do portfolia nyní přibyl také seriál Jazykovědma a od 26. května i druhá řada TeleRevize. Na jejich tvorbě se podílejí i známí influenceři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
30.05.2024

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024