SOBOTKA: Letošní ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, se věnuje tématu Od folkloru k folkloru a probíhá tradičně v prvním červencovém prázdninovém týdnu. Celkem je pro letošní ročník připraveno přes 60 pořadů. Bude možné se setkat třeba s vědcem docentem Petrem Janečkem z Univerzity Karlovy, oceňovaným spisovatelem Petrem Borkovcem, známým divadelním a filmovým režisérem Břetislavem Rychlíkem nebo muzikantskými legendami Jaroslavem Krčkem a Vladimírem Mertou.
„Je folklor spojen jen s tradičním venkovským prostředím? A jen s minulostí? Jsou to především pohádky a písně, které sbírali Němcová, Erben či Sušil? Co si však potom počít s tzv. městským folklorem, zastoupeným vtipy či strašidelnými historkami vyprávěnými na táborech?“ ptá se docentka Irena Vaňková, členka Přípravného výboru Šrámkovy Sobotky, a k tématu aktuálního ročníku uvádí: „Mluvíme a rozumíme (mateřské řeči i folkloru svého společenství) zcela samozřejmě, podobně jako dýcháme. Se stejnou samozřejmostí jako v jazyce je i ve slovesném folkloru uložen obraz světa, který spolu sdílíme.“
Program téma pojímá v několika liniích, jako jsou dopolední přednášky expertů, odpolední besedy s významnými osobnostmi, autorská čtení básníků a spisovatelů, scénická čtení, která budou k vidění pouze na festivalu v Sobotce, stejně jako některá večerní divadelní a hudební představení. „Jedinečná je i prezentace většiny tvůrčích dílen. Letos jich pro nejaktivnější účastníky různého věku nabízíme necelé dvě desítky,“ říká členka Přípravného výboru a garantka dílen Lada Blažejová. „Přehlídka probíhá od příštího pátku do soboty a představí během týdne vytvořené podcasty, performance nebo sólisty přednášející umělecký text.“
Speciálně pro festival vzniká rozborový seminář, originální je pietní Společnost mrtvých básníků a skladba Poetického odpoledne. Zástupce pořadatele, vedoucí Městského kulturního střediska v Sobotce Pavlína Havlová, shrnuje: „Celkem je pro letošní ročník připraveno přes 60 pořadů. Bude možné se setkat třeba s vědcem docentem Petrem Janečkem z Univerzity Karlovy, oceňovaným spisovatelem Petrem Borkovcem, známým divadelním a filmovým režisérem Břetislavem Rychlíkem nebo muzikantskými legendami Jaroslavem Krčkem a Vladimírem Mertou.“
Šrámkovu Sobotku podporují například Ministerstvo kultury a Královéhradecký kraj, spolupracují s ní hlavní tuzemské literární časopisy a rozhlasová stanice Vltava. „Nevelká Sobotka desetiletí rozvíjí celostátně významnou a ceněnou kulturní akci. Naším pestrým festivalem mateřštiny jsme viditelní z celé republiky. Pro město představuje náročný
závazek i poctu,“ říká členka Přípravného výboru a předsedkyně městské kulturní komise a spolku Šrámkova Sobotka Marie Sekerová. „Ráda na ni návštěvníky zvu slovy častého účastníka, básníka Jiřího Žáčka: Celý rok chřadnu jak strom v Praze / rozkvétám v Sobotce.“ Nenechte si příležitost poznání, setkání a zážitků, které festival Šrámkova Sobotka v Českém ráji nabízí, ujít.
Program a programová brožura v příloze.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.