SOBOTKA: Letošní ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, se věnuje tématu Od folkloru k folkloru a probíhá tradičně v prvním červencovém prázdninovém týdnu. Celkem je pro letošní ročník připraveno přes 60 pořadů. Bude možné se setkat třeba s vědcem docentem Petrem Janečkem z Univerzity Karlovy, oceňovaným spisovatelem Petrem Borkovcem, známým divadelním a filmovým režisérem Břetislavem Rychlíkem nebo muzikantskými legendami Jaroslavem Krčkem a Vladimírem Mertou.
„Je folklor spojen jen s tradičním venkovským prostředím? A jen s minulostí? Jsou to především pohádky a písně, které sbírali Němcová, Erben či Sušil? Co si však potom počít s tzv. městským folklorem, zastoupeným vtipy či strašidelnými historkami vyprávěnými na táborech?“ ptá se docentka Irena Vaňková, členka Přípravného výboru Šrámkovy Sobotky, a k tématu aktuálního ročníku uvádí: „Mluvíme a rozumíme (mateřské řeči i folkloru svého společenství) zcela samozřejmě, podobně jako dýcháme. Se stejnou samozřejmostí jako v jazyce je i ve slovesném folkloru uložen obraz světa, který spolu sdílíme.“
Program téma pojímá v několika liniích, jako jsou dopolední přednášky expertů, odpolední besedy s významnými osobnostmi, autorská čtení básníků a spisovatelů, scénická čtení, která budou k vidění pouze na festivalu v Sobotce, stejně jako některá večerní divadelní a hudební představení. „Jedinečná je i prezentace většiny tvůrčích dílen. Letos jich pro nejaktivnější účastníky různého věku nabízíme necelé dvě desítky,“ říká členka Přípravného výboru a garantka dílen Lada Blažejová. „Přehlídka probíhá od příštího pátku do soboty a představí během týdne vytvořené podcasty, performance nebo sólisty přednášející umělecký text.“
Speciálně pro festival vzniká rozborový seminář, originální je pietní Společnost mrtvých básníků a skladba Poetického odpoledne. Zástupce pořadatele, vedoucí Městského kulturního střediska v Sobotce Pavlína Havlová, shrnuje: „Celkem je pro letošní ročník připraveno přes 60 pořadů. Bude možné se setkat třeba s vědcem docentem Petrem Janečkem z Univerzity Karlovy, oceňovaným spisovatelem Petrem Borkovcem, známým divadelním a filmovým režisérem Břetislavem Rychlíkem nebo muzikantskými legendami Jaroslavem Krčkem a Vladimírem Mertou.“
Šrámkovu Sobotku podporují například Ministerstvo kultury a Královéhradecký kraj, spolupracují s ní hlavní tuzemské literární časopisy a rozhlasová stanice Vltava. „Nevelká Sobotka desetiletí rozvíjí celostátně významnou a ceněnou kulturní akci. Naším pestrým festivalem mateřštiny jsme viditelní z celé republiky. Pro město představuje náročný
závazek i poctu,“ říká členka Přípravného výboru a předsedkyně městské kulturní komise a spolku Šrámkova Sobotka Marie Sekerová. „Ráda na ni návštěvníky zvu slovy častého účastníka, básníka Jiřího Žáčka: Celý rok chřadnu jak strom v Praze / rozkvétám v Sobotce.“ Nenechte si příležitost poznání, setkání a zážitků, které festival Šrámkova Sobotka v Českém ráji nabízí, ujít.
Program a programová brožura v příloze.
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.