sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Divadlo Na zábradlí, přeplavání Vltavy, 2021
© Foto: Jan Búrik



Zábradlí připravuje Vzkříšení sezony

PRAHA: Divadlo Na zábradlí se připravuje na novou sezonu ve velkém stylu – kromě oslav 65. výročí založení této pražské scény totiž plánuje v následujících deseti měsících nazkoušet bezmála šest inscenací. Nadto jej čeká řada doprovodných programů nebo provoz nového mecenášského klubu. Zahájení 66. sezony legendárního divadla proběhne 6. září 2023.

06.09.2023
Autor článku: 
Lucie Flemrová

Ve středu 6. září zahájí Divadlo Na zábradlí novou sezonu, tentokrát plnou autorských inscenací vycházejících z literárních předloh i reálných osudů. Program tzv. Vzkříšení sezony bude zahájen slavnostním přeplaváním Vltavy ze Střeleckého ostrova na Smetanovo nábřeží. Fanoušci divadla se mohou na plavce přijít podívat na náplavku u Smetanova nábřeží vedle Čapadla, nebo se do kolektivního plaveckého výkonu mohou přímo zapojit – sraz sportovních nadšenců bude ve 14:30 před Divadlem Na zábradlí, odkud se přesunou na severní stranu Střeleckého ostrova a společně vyplují do nové sezony.

Po návratu plaveckého oddílu složeného z herců, zaměstnanců, přátel i diváků proběhne od 16:00 ve foyer divadla tisková konference, na které vedení i tvůrci představí plány divadla a odhalí vizuály prvních inscenací z dílny Studia Najbrt a talentované fotografky Julie Hrnčířové. Hrnčířová, absolventka Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem a École Nationale Supérieure de la Photographie v Arles ve Francii, žije momentálně v Oslu a pro Divadlo Na zábradlí vytváří vizuály v podobě minimalistických hereckých portrétů s důrazem na detail a výraz obličeje. Od fotografie se program Vzkříšení sezony přesune k výtvarným objektům a vernisáži výstavy kostýmní výtvarnice Sylvy Zimula Hanákové, jejíž práce budou zdobit prostor divadelní kavárny po celé září. „Jsem sběrač! Bizarní objekty na hranici absurdna a surreálna a šperky na hranici nositelnosti tedy tvoří například vlasy, štětky, kameny, chlupy, naběračky, kosti, cedníky, klokaní pacičky či oči panenek v kombinaci s naplaveninami z Gruzie, Sicílie, řeckých ostrovů a Chorvatska. Tahle výstava nepatří do galerie ani do muzea – hospoda jí, myslím, bude slušet,“ říká s úsměvem výtvarnice Hanáková. Slavnostní večer pak završí jedna z prvních repríz nejnovější inscenace Divadla Na zábradlí – Tolstého Vzkříšení v úpravě německého dramatika Armina Petrase a režii Jana Mikuláška. Představení navíc doprovodí hned dvě akce – od 18:15 se mohou diváci přijít naladit na umělecký zážitek v rámci dramaturgického úvodu s uměleckou šéfkou a dramaturgyní Dorou Štědroňovou a po skončení produkce bude následovat diskuze s herci.

Divadlo Na zábradlí pro nadcházející sezonu připravuje celkem šest inscenací kmenových i hostujících režisérů. Hned 14. září proběhne premiéra site-specific inscenace Bar podle konceptu herečky Kateřiny Císařové a režijně-dramaturgické dvojice Petra Erbese a Borise Jedináka. Herci v netradičním kusu uváděném v divadelní kavárně společně s dalšími zaměstnanci divadla předvedou divákům, co se děje na baru, zatímco návštěvníci divadla sedí v potemnělém hledišti. V říjnu uvede režisér Jan Mikulášek adaptaci korespondence francouzských intelektuálů Michela Houllebecqa a Bernarda-Henriho Lévyho s názvem Veřejní nepřátelé. V intenzivním hereckém duelu se představí Miloslav König a Václav Vašák. Další inscenací podle literární předlohy bude následující Mikuláškova režie, tentokrát podle oceňovaných povídek hudebního publicisty Pavla Klusáka s názvem Uvnitř banánu. Literární sféře zůstane věrná i komorní inscenace Jiřího Jelínka Franz a kavka, která bude uvedena v lednu 2024 v prostoru Eliadovy knihovny – Anežka a Barbora Kubátovy zde zprostředkují divákům od čtyř let (i jejich dospělým doprovodům) osobnost Franze Kafky, od jehož úmrtí uplyne v následujícím roce rovných sto let. V březnu se s biografickým materiálem popasuje na Zábradlí Jiří Havelka, který uvede inscenaci věnovanou osobnosti Václava Havla, se kterou je Divadlo Na zábradlí dodnes nerozlučně spjato. Poslední premiérou sezony bude polodokumentární sonda do půlročního amerického angažmá Karla Gotta Bůh v Las Vegas v režii Petra Erbese a Borise Jedináka, autorů úspěšné inscenace Discoland.

Diváci, kteří si chtějí zajistit svá místa na všechny premiéry a prožít 66. sezonu Divadla Na zábradlí jako VIP hosté, mohou využít příležitost stát se divadelním mecenášem a přihlásit se do Klubu štědroňů. Nový abonentský program umožní nejvěrnějším návštěvníkům divadla zkusit si některé divadelní profese, nahlédnout do procesu zkoušení nebo setkat se s tvůrci po každé z připravovaných premiér. Detailní informace o programu i fungování klubu jsou přehledně zveřejněné na stránkách divadla a registrace je možná až do září.

Držte se Zábradlí!

www.nazabradli.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024