neděle
21. dubna 2024
svátek slaví Alexandra
Divadlo Na zábradlí, přeplavání Vltavy, 2021
© Foto: Jan BúrikZábradlí připravuje Vzkříšení sezony

PRAHA: Divadlo Na zábradlí se připravuje na novou sezonu ve velkém stylu – kromě oslav 65. výročí založení této pražské scény totiž plánuje v následujících deseti měsících nazkoušet bezmála šest inscenací. Nadto jej čeká řada doprovodných programů nebo provoz nového mecenášského klubu. Zahájení 66. sezony legendárního divadla proběhne 6. září 2023.

06.09.2023
Autor článku: 
Lucie Flemrová

Ve středu 6. září zahájí Divadlo Na zábradlí novou sezonu, tentokrát plnou autorských inscenací vycházejících z literárních předloh i reálných osudů. Program tzv. Vzkříšení sezony bude zahájen slavnostním přeplaváním Vltavy ze Střeleckého ostrova na Smetanovo nábřeží. Fanoušci divadla se mohou na plavce přijít podívat na náplavku u Smetanova nábřeží vedle Čapadla, nebo se do kolektivního plaveckého výkonu mohou přímo zapojit – sraz sportovních nadšenců bude ve 14:30 před Divadlem Na zábradlí, odkud se přesunou na severní stranu Střeleckého ostrova a společně vyplují do nové sezony.

Po návratu plaveckého oddílu složeného z herců, zaměstnanců, přátel i diváků proběhne od 16:00 ve foyer divadla tisková konference, na které vedení i tvůrci představí plány divadla a odhalí vizuály prvních inscenací z dílny Studia Najbrt a talentované fotografky Julie Hrnčířové. Hrnčířová, absolventka Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem a École Nationale Supérieure de la Photographie v Arles ve Francii, žije momentálně v Oslu a pro Divadlo Na zábradlí vytváří vizuály v podobě minimalistických hereckých portrétů s důrazem na detail a výraz obličeje. Od fotografie se program Vzkříšení sezony přesune k výtvarným objektům a vernisáži výstavy kostýmní výtvarnice Sylvy Zimula Hanákové, jejíž práce budou zdobit prostor divadelní kavárny po celé září. „Jsem sběrač! Bizarní objekty na hranici absurdna a surreálna a šperky na hranici nositelnosti tedy tvoří například vlasy, štětky, kameny, chlupy, naběračky, kosti, cedníky, klokaní pacičky či oči panenek v kombinaci s naplaveninami z Gruzie, Sicílie, řeckých ostrovů a Chorvatska. Tahle výstava nepatří do galerie ani do muzea – hospoda jí, myslím, bude slušet,“ říká s úsměvem výtvarnice Hanáková. Slavnostní večer pak završí jedna z prvních repríz nejnovější inscenace Divadla Na zábradlí – Tolstého Vzkříšení v úpravě německého dramatika Armina Petrase a režii Jana Mikuláška. Představení navíc doprovodí hned dvě akce – od 18:15 se mohou diváci přijít naladit na umělecký zážitek v rámci dramaturgického úvodu s uměleckou šéfkou a dramaturgyní Dorou Štědroňovou a po skončení produkce bude následovat diskuze s herci.

Divadlo Na zábradlí pro nadcházející sezonu připravuje celkem šest inscenací kmenových i hostujících režisérů. Hned 14. září proběhne premiéra site-specific inscenace Bar podle konceptu herečky Kateřiny Císařové a režijně-dramaturgické dvojice Petra Erbese a Borise Jedináka. Herci v netradičním kusu uváděném v divadelní kavárně společně s dalšími zaměstnanci divadla předvedou divákům, co se děje na baru, zatímco návštěvníci divadla sedí v potemnělém hledišti. V říjnu uvede režisér Jan Mikulášek adaptaci korespondence francouzských intelektuálů Michela Houllebecqa a Bernarda-Henriho Lévyho s názvem Veřejní nepřátelé. V intenzivním hereckém duelu se představí Miloslav König a Václav Vašák. Další inscenací podle literární předlohy bude následující Mikuláškova režie, tentokrát podle oceňovaných povídek hudebního publicisty Pavla Klusáka s názvem Uvnitř banánu. Literární sféře zůstane věrná i komorní inscenace Jiřího Jelínka Franz a kavka, která bude uvedena v lednu 2024 v prostoru Eliadovy knihovny – Anežka a Barbora Kubátovy zde zprostředkují divákům od čtyř let (i jejich dospělým doprovodům) osobnost Franze Kafky, od jehož úmrtí uplyne v následujícím roce rovných sto let. V březnu se s biografickým materiálem popasuje na Zábradlí Jiří Havelka, který uvede inscenaci věnovanou osobnosti Václava Havla, se kterou je Divadlo Na zábradlí dodnes nerozlučně spjato. Poslední premiérou sezony bude polodokumentární sonda do půlročního amerického angažmá Karla Gotta Bůh v Las Vegas v režii Petra Erbese a Borise Jedináka, autorů úspěšné inscenace Discoland.

Diváci, kteří si chtějí zajistit svá místa na všechny premiéry a prožít 66. sezonu Divadla Na zábradlí jako VIP hosté, mohou využít příležitost stát se divadelním mecenášem a přihlásit se do Klubu štědroňů. Nový abonentský program umožní nejvěrnějším návštěvníkům divadla zkusit si některé divadelní profese, nahlédnout do procesu zkoušení nebo setkat se s tvůrci po každé z připravovaných premiér. Detailní informace o programu i fungování klubu jsou přehledně zveřejněné na stránkách divadla a registrace je možná až do září.

Držte se Zábradlí!

www.nazabradli.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024