ČR: Hity jako Na kolena nebo Malagelo znají lidé napříč generacemi. Jejich autorem je zpěvák, kytarista a skladatel Ivan Hlas, který letos v květnu oslaví 70. narozeniny. Česká televize při této příležitosti uvede premiérový dokument, který přiblíží nejen jeho kariéru, ale i pestrý život. Portrét Ivan Hlas – Pramínek času uvidí diváci 8. května ve 20:15 na ČT art.
„Ivan Hlas je geniální hudebník, Bohem políbený textař, kráčející ve šlépějích poetismu Jiřího Suchého. Dnes voní jeho melodií i slovy na pět stovek písniček. Nahlas si je zpívá několik generací. Zlidověly. Co víc si může člověk přát. A moc mu přeju, ať ho múzy stále líbají tak něžně a vytrvale,“ říká režisérka dokumentu Alena Činčerová.
Ivan Hlas se proslavil především písněmi k filmu Šakalí léta, za něž v roce 1993 obdržel Českého lva za nejlepší hudbu. Je to ale muž mnoha profesí – za život jich vyzkoušel třiadvacet – prodával knihy, stal se kulisákem, technikem scénické stavby v Národním divadle, čalouníkem, prodavačem zeleniny, dělníkem v papírnách, pošťákem i topičem. V portrétním dokumentu účinkuje kromě rodiny i řada přátel hudebníků, kteří jsou stejně jako Ivan Hlas legendami.
„Dokument by mohl mít podtitul Ivan Hlas, jak ho ještě asi neznáte… Jako skvělého muzikanta si ho umíme představit všichni, ale tady se navíc představí jako zábavný děda, knihkupec, milující manžel
i táta, skvělý parťák a moudrý muž – to vše s obrovskou dávkou nadhledu, humoru a laskavosti. Díky souznění s paní režisérkou vznikl velmi autentický a lidsky silný příběh, který pohladí po duši,“ míní kreativní producentka Lenka Poláková.
První kapelu založil Hlas už jako čtrnáctiletý kluk s kamarády, postupně jich vystřídal několik, hrál také s Yo-Yo Bandem, spolu s Ondřejem Hejmou byl u zrodu Žlutého psa. I když většinu textů psal pro sebe, moc se neví, že stojí i za hity jiných zpěváků – třeba písně Země vzdálená Kamila Střihavky nebo Na nebi svítí Dana Bárty. Psal i pro Annu K., Věru Martinovou nebo Pavla Bobka.
„Od dětství miluji životopisné knížky, filmy, medailony i medailonky. Protože jsou více méně pravdivé. Ale když to mělo být o mně, to víte, trochu jsem se lekl. A navíc k sedmdesátým narozeninám. Hrůza. A najednou přišla Alenka, jak z říše divů, a nastavila mému současnému
i minulému životu veselé, místy až rozjuchané zrcadlo. Mám velkou radost, protože to všechno je pravda,“ uzavírá Ivan Hlas.
Autoři projektu: scénář a režie: Alena Činčerová // dramaturg: Josef Albrecht // kamera: David Ployhar // produkce: Marta Hostinská // kreativní producentka: Lenka Poláková // výkonná producentka: Olga Grossmannová
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.