úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Z výstavy
© Archiv pořadateleVýstava SILVA artis představí 18 umělců z Dolního Rakouska, jižních Čech a Vysočiny

PRAHA: V Rakouském kulturním fóru v Praze se bude od úterý 12. července konat výstava SILVA artis. Jedná se o rakousko-český umělecký projekt u příležitosti 100. výročí spolkové země Dolní Rakousko. Výstava potrvá do 22. září 2022, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin (kromě rakouských a českých svátků). Koncept SILVA artis je tvořen řadou výstav a akcí oslavujících společný kulturní prostor zvaný Severní les, Nordwald či Silva Nortica, jenž dlouhá léta spojoval to, co člověk kdysi rozdělil. Historická realita radost z přírody nezahubí.


 

od 12.07.2022 do 22.09.2022
Autor článku: 
Petr Buček

V rámci aktuální výstavy, která se představí v Rakouském kulturním fóru v Praze, se sešlo 18 umělců a umělkyň z Dolního Rakouska, jižních Čech a Vysočiny. Svými díly interpretují překrásnou přírodu a krajinu našich regionů jako společný základ našich životů a zdroj naší identity. Jedním z existenciálních rysů kultivovanosti člověka je to, že ze sklíčenosti všedního dne stále znovu a znovu hledá únik do tušeného ráje. Takovou rajskou zahradou na Zemi je les. Výstava nás orientuje na vnitřní zákonitosti, které prostor lesa skýtá. Umožňuje návštěvníkovi, aby se ponořil do jeho atmosféry.

Zájem o les je aktuálnější než kdy dříve, ať už z pohledu ekonomického, ekologického nebo uměleckého. Těší nás, že se tohoto silného, aktuálního a programového tématu chopilo tolik rakouských i českých umělců, každý svým osobitým způsobem a každý z jiné perspektivy. Jednotícím prvkem jim je láska k lesu a přírodě.

Společná výstava rakouských a českých umělců a umělkyň nám připomíná, jaký je původní význam slova cultura/colere. Kulturní práce znamená chránit, pečovat, budovat, rozšiřovat. Umělecké muzeum Waldviertel se považuje za nadregionální centrum, z nějž tato práce vychází. Díky vynikající spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě, spolkovou zemí Dolní Rakousko a Rakouským kulturním fórem v Praze mohla vzniknout tato fascinující expozice, která je zároveň skvělou příležitostí k uctění dobrého sousedství a sousedské spolupráce v rámci oslav jubilea 100 let Dolního Rakouska.

 

Seznam vystavujících:

Makis Warlamis (AT)

Heide Warlamis (AT)

Jitka Chrištofová (CZ)

Sára Skoczková (CZ)

David Tureček (CZ)

Bernhard Antoni (AT)

Hans Sisa (AT)

Erich Giese (AT)

Daniel Černý (CZ)

Hana Sommerová (CZ)

Antonia Hinterreitner (AT)

Peter Weber (AT)

Petr Gruber (CZ)

Alice Waisserová (CZ)

Jakub Myslín (CZ)

Karin Antoni (AT)

IDEA Team (AT)

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

www.rkfpraha.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024