pátek
9. června 2023
svátek slaví Stanislav
Z výstavy
© Archiv pořadateleVýstava SILVA artis představí 18 umělců z Dolního Rakouska, jižních Čech a Vysočiny

PRAHA: V Rakouském kulturním fóru v Praze se bude od úterý 12. července konat výstava SILVA artis. Jedná se o rakousko-český umělecký projekt u příležitosti 100. výročí spolkové země Dolní Rakousko. Výstava potrvá do 22. září 2022, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin (kromě rakouských a českých svátků). Koncept SILVA artis je tvořen řadou výstav a akcí oslavujících společný kulturní prostor zvaný Severní les, Nordwald či Silva Nortica, jenž dlouhá léta spojoval to, co člověk kdysi rozdělil. Historická realita radost z přírody nezahubí.


 

od 12.07.2022 do 22.09.2022
Autor článku: 
Petr Buček

V rámci aktuální výstavy, která se představí v Rakouském kulturním fóru v Praze, se sešlo 18 umělců a umělkyň z Dolního Rakouska, jižních Čech a Vysočiny. Svými díly interpretují překrásnou přírodu a krajinu našich regionů jako společný základ našich životů a zdroj naší identity. Jedním z existenciálních rysů kultivovanosti člověka je to, že ze sklíčenosti všedního dne stále znovu a znovu hledá únik do tušeného ráje. Takovou rajskou zahradou na Zemi je les. Výstava nás orientuje na vnitřní zákonitosti, které prostor lesa skýtá. Umožňuje návštěvníkovi, aby se ponořil do jeho atmosféry.

Zájem o les je aktuálnější než kdy dříve, ať už z pohledu ekonomického, ekologického nebo uměleckého. Těší nás, že se tohoto silného, aktuálního a programového tématu chopilo tolik rakouských i českých umělců, každý svým osobitým způsobem a každý z jiné perspektivy. Jednotícím prvkem jim je láska k lesu a přírodě.

Společná výstava rakouských a českých umělců a umělkyň nám připomíná, jaký je původní význam slova cultura/colere. Kulturní práce znamená chránit, pečovat, budovat, rozšiřovat. Umělecké muzeum Waldviertel se považuje za nadregionální centrum, z nějž tato práce vychází. Díky vynikající spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě, spolkovou zemí Dolní Rakousko a Rakouským kulturním fórem v Praze mohla vzniknout tato fascinující expozice, která je zároveň skvělou příležitostí k uctění dobrého sousedství a sousedské spolupráce v rámci oslav jubilea 100 let Dolního Rakouska.

 

Seznam vystavujících:

Makis Warlamis (AT)

Heide Warlamis (AT)

Jitka Chrištofová (CZ)

Sára Skoczková (CZ)

David Tureček (CZ)

Bernhard Antoni (AT)

Hans Sisa (AT)

Erich Giese (AT)

Daniel Černý (CZ)

Hana Sommerová (CZ)

Antonia Hinterreitner (AT)

Peter Weber (AT)

Petr Gruber (CZ)

Alice Waisserová (CZ)

Jakub Myslín (CZ)

Karin Antoni (AT)

IDEA Team (AT)

 

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

www.rkfpraha.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Na 600 umělců, 130 koncertů, 50 představení či debat - to je historicky největší 27. ročník festivalu Rock for People, který již od tohoto čtvrtka promění na čtyři dny Hradec Králové v centrum kulturního života a nezapomenutelných zážitků. Festival, který vystoupal mezi první ligu i v rámci evropských festivalů, přiváží do Parku 360 světové hvězdy v čele s jednou z největších rockových kapel současnosti MUSE, králi metalu Slipknot, fenoménem Machine Gun Kellym a čerstvými držiteli Brit Awards The 1975. Fanoušci se mohou těšit ale i například na Simple Plan, Papa Roach, Billy Talent, Nothing But Thieves nebo Hollywood Undead. “Už se nemůžeme dočkat, až za dva dny otevřeme brány festivalu a opět po roce přivítáme první nadšené fanoušky, kteří mají ještě živě v paměti loňský legendární vyprodaný ročník,” říká Michal Thomes a dodává: “Snový areál nám roste před očima, finalizujeme přípravy a ladíme vše k dokonalosti. Už teď je jasné, že nás opět čeká přelomový ročník.” Organizátoři v posledních dnech pocítili enormní nárůst prodejů vstupenek. Některé druhy vstupenek jako VIP a Comfy+ jsou již zcela vyprodané.

Královéhradecký kraj
Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
07.06.2023

PRAHA-ČR: V úterý 6. června 2023 byla otevřena Celostátní galerie kreativců. Je určena pro registraci kreativních profesionálů, kteří chtějí nabízet své služby v rámci dotační výzvy Kreativní vouchery financované z Národního plánu obnovy. Malé a střední podniky, které se do této výzvy rozhodnou zapojit, si pak v této databázi budou moci vybrat partnera pro kreativní spolupráci.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
07.06.2023

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ-ZAHRANIČÍ: Zástupci Divadla Drak a Regiony Mezinárodního divadelního festivalu Hradec Králové Tomáš Jarkovský a Barbora Kalinová navštívili díky podpoře Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře Edinburgh International Children's Festival. Tento festival je jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku, Během svého třídenního pobytu zde navštívili šest divadelních představení, dvě debaty na témata Queer tvorba pro mladé publikum a Klimatická úzkost a zúčastnili se setkání s promotéry s celého světa.

Děkujeme za podporu Královéhradeckému kraji, Divadlo Drak a Regiony Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.06.2023

ČR: Nejnovější kniha Pavla Šuby se zabývá stále dosud ne úplně probádanou událostí z června 1945 – Hladovým pochodem tří tisíc sudetských Němců z Krnova do Králík. V rámci divokého odsunu byli staří lidé, ženy a děti nesmyslně hnáni přes celé Jeseníky. Každý desátý člověk tento stodvacetikilometrový pochod nepřežil. Autor opět bádal v archivech, pátral po vzpomínkách v německých materiálech, vyslechl vyprávění posledních pamětníků.

Pavel Šuba ale nezůstal u prostého popisu tohoto traumatu. Příběh beletrizoval a vypráví ho v současnosti prostřednictvím fiktivního bruntálského rodáka Josefa Böhmische (nechodící encyklopedie). Díky tomu se kniha stává zároveň jakýmsi sarkastickým průvodcem Bruntálu (Bruntál je druhé největší město okresu Bruntál).

Například historik Jiří Glonek po přečtení románu napsal: „Prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“  

Knihu, kterou podpořil Česko-německý fond budoucnosti, vydává autor samonákladem.

Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
08.06.2023