sobota
4. května 2024
svátek slaví Květoslav



Výstava MEZI SVĚTY spojila umělce různých národností

Michaela Poková (CZ), foto Jakub Fencl PLZEŇ: OBRAZY Z VÝTVARNÉHO MALÍŘSKÉHO SYMPOZIA NA ZÁMKU V DOLNÍ LUKAVICI

Ve vstupním prostoru Amerického centra v Dominikánské ulici v Plzni jsou až do konce října vystaveny obrazy dvanácti autorů z celého světa, kteří se zúčastnili ve třetí dekádě měsíce srpna Mezinárodního malířského sympozia „Mezi světy“ na zámku v Dolní Lukavici. Jedná se o výsledky společného výtvarného úsilí na dané téma ve vybraném prostoru.

Název Mezi světy i tematické zaměření tvorby během trvání workshopu spočíval nejen v geografické různorodosti původních i současných domovů zúčastněných autorů. Rodné země účastníků se nacházejí na třech kontinentech světa, v Evropě, Asii a Americe. Každý z nich si nese ve své mysli historii své země, její kulturu i její současný život. Mnozí z nich si vybrali pro svůj život jinou zemi, než ve které se narodili. Dostali se do konfrontace s jiným prostředím, s jiným způsobem myšlení, s odlišným pojetím světa. Během sympozia se při společné tvorbě a během desetidenního soužití vzájemně umělecky propojili, ovlivnili i konfrontovali.

Rozlehlý barokní zámek v Dolní Lukavici, obci severně vzdálené 20 kilometrů od západočeské metropole, přivítal ve druhé polovině srpna tohoto roku dvanáct výtvarníků ze zemí různých kontinentů světa. Toto setkání malířů v zámku, ve kterém Joseph Haydn složil svoji Lukavickou, jež se následně rozletěla do celého světa, stavěl na opačném efektu. Ten připoutal do tohoto místa s poutavým geniem loci výtvarné umělce z různých částí světa. Idea uspořádání tohoto výtvarného uměleckého setkání se zrodila při společném myšlenkovém propojení majitelů zámku Dolní Lukavice Victorie Duphenieux a Zoltana Duphenieux a dvou kurátorů: z Dánska Ruhula Amina Kajola a z České republiky Heleny Fenclové.

Cílem tohoto nekonvenčního setkání bylo propojení různých umělců a různých kulturních aRa Kajol (Danish/Bangladesh), foto Jaku Fencl uměleckých zázemí při společné tvorbě v magickém prostředí barokního zámku v Dolní Lukavici. Malíři z Itálie, Dánska, Bangladéše, Německa, USA, Moldávie, Kolumbie a Číny spolu s českými kolegy zde vytvářeli svá díla inspirovaná prostředím zámku, zámeckého parku i okolní přírodou.

Američan Glen Garner se inspiroval prostorem zámecké kaple. Spolu s ním se v kapli věnoval tvorbě svého textilního artefaktu zhotoveného z materiálů nalezených v objektu zámku i Bangladéšan žijící v italském Milánu, Shafigul Kabir. Milan Kasl, žijící v Dolní Lukavici, Ruben Dario Martinez z Kolumbie, Igor Sava z Moldávie a Uttam Kumar Karmaker žijící v Římě, vytvořili výtvarné variace objektu zámku. Dojmy z prostředí zámku a přírodních zákoutí se prolnuly do obrazů Němce Petera Goetze a Dána Torbena Von Deyena.

Čínský umělec Qiu Bin a malíř z německého Regensburku Kalle Lind vytvořili ve svých obrazech a objektech reminiscence na život v zámku v průběhu skutečných i tušených dávno minulých let. Pražská malířka Michaela Poková, stejně jako Bangladéšský umělec Kajol žijící v dánské Kodani svými obrazy vyjádřili vlastní vidění fenoménu mezi světy.

Důležitými účastníky setkání byli i indická autorka Juma, majitelé zámku Viktorie a Zotlan Duphenieux z Francie a RaKajol z Dánska, kteří chuťově iluminovali celkovou atmosféru sympozia odkrýváním tajemství indické a francouzské kuchyně.

Symposium se těšilo během celého svého trvání velkému zájmu z řad široké veřejnosti i umělců.

Desetidenní tvůrčí období bylo na závěr korunováno instalací společné výstavy zde vytvořených děl a jejich slavnostní vernisáží v zámecké kapli a v zámeckých sálech. Výběr děl z výstavy v prostorách zámku byl přenesen do Amerického centra v Plzni, kde potrvá do konce října.

Další pokračování výstavy se chystá v partnerském německém městě Regensburku.

V Plzni dne 1. října 2009

Helena Fenclová – kurátorka projektu

Mohlo by vás také zajímat...