úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Logo
© Zdroj: https://www.facebook.com/youngfilmfestpragueVítězné filmy 7. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Autor článku: 
Eva Müllerová/ika

CENA YOUNG FILM FEST 12+: PRASE
V celodenním programu Cena Young Film Fest v kategorii 12+ festival mladým divákům nabídl 7 krátkých filmů z celého světa, které otevíraly témata aktuální pro současnou mládež. Jako nejzajímavější film v této kategorii účastníci zvolili snímek Prase, který režíroval nizozemský tvůrce Jorn Leeuwerink.

V jeho příběhu jsme svědky elektrifikace zvířecí říše pomocí zásuvky – tedy nosu jednoho spícího prasátka – které se rychle zvrhne v nebetyčné plýtvání, kdy zvířata používají elektřinu zbytečně úplně na všechno. Když zdroje začnou docházet, nově vzniklé město okamžitě zachvátí chaos a totální kolaps. Připomíná vám to něco? Tragikomická absurdní bajka shrnuje složitost lidské civilizace a hravou formou popisuje jednu z příčin klimatické krize.


CENA YOUNG FILM FEST 15+: LÁSKA V DOBĚ BEZ LÁSKY
Mladou porotu ve věkové kategorii 15+ nejvíce zaujal krátkometrážní snímek Láska v době bez lásky režisérky Veronicy Nielsen. Vychází v něm z tvrzení sociologů, že v současné době je čím dál těžší se zamilovat. A že láska už není prožívána tak intenzivně. Vizuálně poeticky laděný dokumentární snímek předkládá reálné a nijak nepřibarvené
vzpomínky na období zamilovanosti různých mladých párů. Zamýšlí se, proč se z něčeho tak přirozeného stala taková vzácnost, ale především je poctou všem, kteří lásku stále intenzivně prožívají.

Pásmo promítaných filmů v této kategorii nabídlo například i snímek Irské sbohem režisérské dvojice Tom Berkeley a Ross White ověnčený mnoha cenami včetně Oscara pro Nejlepší krátký hraný film nebo český film režisérky Elišky Kerbachové Na konec spirály, v němž pomocí animované dokumentární reflexe drogové závislosti zachycuje otevřené zpovědi dvou bývalých uživatelů návykových látek.


ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ: FAIRPLAY
Zvláštní uznání v soutěžní kategorii pro mládež 15+ mladá porota udělila krátkometrážnímu filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. Tvůrce v něm představuje tři archetypální postavy současné společnosti, které ztrácejí kontrolu nad kompetitivní ruletou života - teenager hledající uznání, dělník připravený udělat cokoliv, aby dosáhl jackpotu a vyhořelý manažer snažící se sobě i okolí dokázat, že je stále naživu. Francouzský snímek je kousavou, podvratnou a zábavnou reflexí života v pozdním kapitalismu.


AUDIOVIZUÁLNÍ VÝCHOVA: NEVŠEDNĚ, ODVÁŽNĚ, JINAK!
Součástí festivalu byl bohatý industry program, kterého se zúčastnili nejzajímavější zástupci současné audiovizuální výchovy. Jedním z témat byl i mezinárodní projekt pro děti předškolního věku Cinemini vytvořený podle unikátního holandsko-německého konceptu. Projekt na festivalu detailně představil zástupce z Německa Sebastian Rosenow z Deutsches Filminstitut & Filmmuseum (DE). Margreet Cornelius z The Eye Film Museum (NL) a Rianne van Laar z Filmhub Zuid (NL) pak společně přiblížily holandský koncept jako model dobré praxe. Ten podporuje audiovizuální výchovu po celé zemi a soustředí se jak na marketing, tak i na vybudování podporující sítě aktérů audiovizuální výchovy, navazujících distribučních kanálů filmů pro děti a mládež i jednoduchost vstupu pro učitele a další zájemce, a zdá se být nejlepším možným
modelem i pro naše teritorium.

Mezi dalšími zahraničními odborníky nechyběl filmový producent Stefan Lindén (SE) z legendárního SF Studios, režisér a kreativní ředitel produkční společnosti Bye Jane! – Wouter Keijzer (NL), Kristoffer Magnus Nohr Unstad (NO) z The Cultural Schoolbag Nordland nebo Daniel Lundquist (SE) z Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež BUFF v Malmö.

Kromě programu zaměřeného na audiovizuální výchovu festival nabídl i filmový program pro veřejnost všech věkových kategorií, součástí kterého byla například předpremiéra celovečerního loutkového filmu režiséra Filipa Pošivače Tonda, Slávka a kouzelné světlo, který získal prestižní cenu na největším festivalu animovaných filmů na světě v Annecy.

Filmový festival Young Film Fest se věnuje audiovizuální výchově a tématům, která jsou očima současné mládeže důležitá, a která rezonují i v těch, kteří jsou za hranicemi jejich věku. Organizátoři festivalu se tématu věnují dlouhodobě a mimo festival pořádají i další akce v průběhu roku. Více informací naleznete na kinokavalirka.cz.

Více informací o festivalu Young Film Fest je dostupných na webových stránkách festivalu.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024