čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Plakát
© Archiv pořadateleVernisáž výstavy Pokojíčky a domečky pro panenky a workshop Kaligrafie

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na vernisáž výstavy Pokojíčky a domečky pro panenky ze sbírek Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, která se uskuteční 12. března v 17:00 v Historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně. Kurátorkou výstavy je historička Muzea Těšínska Mgr. Ilona Pavelková, Ph.D. Výstava potrvá do 30. června 2024.

12.03.2024
17:00
Autor článku: 
Lenka Ježová Bichlerová

Výstava představuje specifický a velice oblíbený typ hračky tradičně chápaný jako hračka pro děvčátka, jenž přetrval v moderním provedení do dnešních dnů. Nabízí výběr pokojíčků pro panenky s kompletním vybavením a drobné žánrové sestavy z období od konce 19. století do poloviny 20. století. Je doplněna o dobové vzorníky výrobců a ceníky firem. Výstava je pozoruhodná nejen z hlediska toho, jak a s čím si děti kdysi hrály, ale také ji ocení příznivci nábytkového umění a designu. Historické pokojíky totiž napodobují vybavení dobového interiéru. I přes značné zjednodušení jsou na konkrétních kusech nábytku patrné vývojové tendence jednotlivých historických slohů. Můžeme zaznamenat zdobnost historizujících stylů, typické prvky secese a moderny, elegantního funkcionalismu či poválečnou užitkovost. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírky soukromého Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou manželů Miroslavy a Jiřího Pecháčkových. Více informací zde https://www.muzeumct.cz/vystavy/14-pokojicky-a-domecky-pro-panenky.

Ve čtvrtek 14. března se uskuteční pod hlavičkou Klubu Muzea Těšínska workshop Kaligrafie – umění krasopisu s lektorkou Ewou Ryłko. V první, teoretické části se zájemci dozví, co to je pergamen, jak se vyráběl duběnkový inkoust, kdo to byl iluminátor a proč jedna kniha mohla stát tolik, kolik stál dům. V praktické části si vyzkouší různé druhy latinského písma. Připravena budou speciální pera, inkousty a předlohy, díky kterým účastníci workshopu poznají práci středověkého písaře na vlastní kůži.

Výstava potrvá do 30. 6. 2024

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.05.2024