KRUPKA NA TEPLICKU: Prohlédnout si život a bydlení romské rodiny, která vychovala a ovlivnila řadu skvělých hudebníků. Tato výjimečná příležitost se veřejnosti otevírá 6. září, kdy se prostřednictvím online výstavy může podívat k Fečovým. V jejich rodině vyrostlo bezmála tolik muzikantů, jako u Johanna Sebastiana Bacha.
Během návštěvy jejich bytu-muzea lze v obýváku poznat rodinnou historii, v kuchyni současnou rodinu, a v galerii nespočetné hudební i jiné aktivity primáše Jožky Feča a jeho ženy Olgy, a také jejich dětí, vnoučat, synovců a neteří, i dětský soubor Čhavorikaňiluma, v němž Olga za vydatné podpory rodiny shromažďovala děti z ulice.
Více zde: https://muzeumolgyfecove.cz/.
Nezištná péče
Výstavu se svým týmem připravila doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., garantka studijního programu Antropologická studia na FHS, která v r. 2020 s podporou Senátu ČR navrhla Olgu Fečovou na státní vyznamenání. „Olga Fečová celoživotně ztělesňovala přístup, který považuji za zásadní pro celou společnost, a jenž se ukázal jako zachraňující například v počátku covidové epidemie: že totiž nezištná péče o druhé může být součástí života i těch, kteří nemají v hmotné oblasti nadbytek,“ vysvětluje Zuzana Jurková.
Součást projektu Didaktikon
Online výstava je součástí projektu Didaktikon, který začne 6. září v Kampusu Hybernská. Didaktikon je vzdělávací centrum Univerzity Karlovy určené k experimentování, objevování a učení se hrou. Jeho hlavním cílem je vzdělávat žáky základních a středních škol heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování.
O studijním programu Antropologická studia FHS
Antropologická studia se zaměřují na studium lidí, lidských společností, kultur a interakcí napříč prostorem a časem. Studium je nabízeno ve třech různých specializacích: sociokulturní, historické a filosofické antropologie. Ty se vyznačují odlišnými metodami poznávání, a díky tomu umožňuje tento transdisciplinární program pochopit různé způsoby poznávání. Více informací zde: https://fhs.cuni.cz/FHS-2135.html
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.