úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Vox novus
© Foto: Vít ČepelákVelký svátek sborového zpěvu Choralia magna 2024 a ohlédnutí za celostátní přehlídkou Choralia Mikulov 2022

HRADEC KRÁLOVÉ: Letos na podzim se v Hradci Králové uskuteční jedna z největších sborových akcí za poslední dekády, celostátní přehlídka dětí, mládeže a dospělých Choralia magna, která nabídne nejen propojení všech věkových skupin zpěváků na společných koncertech a workshopech, ale i mezinárodní konferenci o sborovém umění. Výběr sborů dospělých na Choralia magna upřednostnil absolutní vítěze jednotlivých přehlídek Choralia z minulých let, o zaplnění zbylých volných míst rozhodla dramaturgická rada na základě zaslaných nahrávek a koncertní dramaturgie. Od roku 2021 se přehlídek Choralia podařilo uspořádat sedm a my vám nyní přinášíme recenzní ohlédnutí za jednou z nich. Zároveň s předstihem zveme k našemu rozhovoru s Janem Pirnerem, odborným pracovníkem pro sborový zpěv dětí a dospělých NIPOS-Artama a sbormistrem DPS Radost Praha. Článek vyjde ve středu 29. 5.

Autor článku: 
Jan Pirner/ika

Od 14. do 16. října 2022 se v akusticky příznivých prostorách zámku v Mikulově konal 63. ročník celostátní hodnocené přehlídky sborového zpěvu dospělých Choralia Mikulov 2022, který byl součástí XXII. ročníku mezinárodního sborového festivalu Kampanila Mikulov. Národní informační a poradenské středisko pro kulturu a spolek Kampanila Mikulov se rozhodli spojit síly zkušeného pořadatele mezinárodního festivalu a celostátní hodnocené přehlídky a nabídnout sborům tři dny plné inspirativních hudebních vystoupení i přátelských setkání. Přehlídka připomněla rovněž dvě významná hudební jubilea, sto let od narození hudebních skladatelů Ilji Hurníka a Otmara Máchy.

Sbory do Mikulova přijely už v pátek, aby se jako posluchači zúčastnily zahajovacího koncertu festivalu Kampanila Mikulov, na němž se v kostele sv. Václava představil celovečerním recitálem akademický sbor FT UTB Zlín Cantica laetitia (sbm. Josef Surovík). Mezi precizně provedenými kratšími skladbami zahraničních autorů (Reinis Sējāns, Ēriks Ešenvalds, Josu Elberdin, Peter Anglea, Lars Jansson, Vaclovas Augustinas) a duchovní skladbou Terezy Surovíkové zazněly dvě části ze Schnittkeho cyklu Three Sacred Hymns, tři části z Missy festivy Johna Leavitta a Five Hebrew Love Songs Erica Whitacra. Sbormistr Surovík předvedl se svým sborem špičkový výkon, provedení skladeb bylo po intonační i rytmické stránce vyrovnané, jen v některých náročnějších skladbách sboru chybělo větší obsazení krajních hlasů. Zasloužený a dlouhotrvající potlesk ocenil nejen náročný repertoár, ale rovněž skvělý a sugestivní dirigentský výkon.

Na sobotní přehlídce se ve velkém sále zámku Mikulov představilo 8 sborů v 10 soutěžních i nesoutěžních vystoupeních, celkem se na pódiu vystřídalo přes 200 zpěváků. Soutěžní přehlídku hodnotila pětičlenná porota – předsedkyní poroty byla Jana Suchomelová (sbormistryně Městského divadla Brno), dalšími členy poroty byli Tatiana Švajková (Prešovská univerzita, sbormistryně Collegium Technicum), Jiří Skopal ml. (Univerzita Hradec Králové, sbormistr smíšeného sboru Kácov a Smíšeného sboru UHK), Jan Steyer (sbormistr Pěveckého sboru ČVUT) a Lenka Polášková (sbormistryně smíšeného sboru Smetana Hulín, pedagožka Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž, sbormistryně DPS Moravské děti). Přehlídka byla vyhlášena podle schválených propozic ve čtyřech soutěžních kategoriích (Kategorie A – sbory komorní (12–24 členů), Kategorie B – sbory smíšené (od 25 členů), Kategorie C – sbory stejnohlasé (od 25 členů), Nesoutěžní (festivalová) kategorie D).

V soutěžní kategorii A (sbory komorní) se představily čtyři sbory. Šumperský sbor ŽAVEZ (sbm. Vít Sochora) získal stříbrné pásmo a stal se vítězem kategorie – porotu zaujal provedením sboru Zdeňka Lukáše Veselá kopa i výběrem lidových písní v úpravě Zuzany Vlčinské. Ve stříbrném pásmu se umístily i Spojené sbory VUS Pardubice a Salvátor Chrudim (sbm. Tomáš Židek), u nichž publikum ocenilo procítěné provedení sboru Pomyšlaju deň strašnyj Alexandra A. Archangelského i Slováckou voničku  Oldřicha Halmy. Ženský komorní sbor Jirkov (sbm. Šárka Navarová) se představil na přehlídce nejen jako pokračovatel Jirkovského dětského sboru, ale předvedl zde pestré aranže muzikálových melodií, které porota ocenila bronzovým pásmem. Komorní kategorii uzavřelo vystoupení sboru KOS Nový Jičín (sbm. Vendulka Bervicová, Kamila Zajacová) s četnými aranžemi lidových písní a duchovními skladbami, jehož výkon porota zařadila také do bronzového pásma. V soutěžní kategorii C (sbory stejnohlasé) se představila dvě tělesa – stříbrné pásmo získal sbor Regina z Vodňan (sbm. Romana Rédlová), jehož dramaturgie byla pestrá, avšak výběr skladeb se hodil spíše pro sbor dětský. Zlaté pásmo a cenu pro absolutního vítěze přehlídky si odnesl sbor Vox novus (sbm. Petra Nová), který v současné době patří mezi vynikající tělesa s mezinárodním renomé – sbormistryně Nová pravidelně získává významná ocenění i za českými hranicemi. Porota ocenila hlasovou kulturu sboru i zajímavý soutěžní repertoár (Heinrich Schütz, Tereza Surovíková, Petr Koronthály, Eva Ugalde, Zdeněk Lukáš). Překvapivý zájem vzbudila i nesoutěžní (festivalová) kategorie D. Spojené sbory VUS Pardubice a Salvátor Chrudim si odnesly zvláštní cenu za přesvědčivé uvedení Křičkova sboru V dobrém jsme se sešli a jejich sbormistr Tomáš Židek získal zaslouženě cenu za dirigentský výkon. Zde bychom rádi vyzvedli dlouholetou Židkovu snahu o uvádění zapomenutých českých autorů a rovněž jeho velkou zásluhu na propagaci (nejen) Křičkova díla – město Chrudim může být na svého sbormistra opravdu pyšné. Komorní sbor Alter ego z Bystřice nad Pernštejnem (sbm. Lenka Macháčková) získal cenu za přesvědčivé uvedení skladby Jay Althouse A Festive Gloria, Sborissimo z Písku i jeho sbormistryni Lenku Halamovou porota ocenila za energický a přesvědčivý výkon. Ženský komorní sbor Jirkov (sbm. Šárka Navarová) si v této kategorii odnesl cenu za kultivovaný projev. Po skončení přehlídky následoval v sále zámku společenský večer. 

Nedělní dopoledne vyplnil ateliér společných skladeb, který vedl sbormistr Josef Surovík. Pro zpěváky si připravil skladbu A na zemi upokojení z Lounského graduálu Jana Táborského, úpravu lidové písně Dolino, dolino od Václava Hálka a populární Spirit of God Jamese E. Moora. Výběr skladeb sbory zaujal a my si přejeme, aby se některá z nich dostala i do repertoáru zúčastněných sborů. Paralelně s ateliérem probíhal rozborový seminář sbormistrů s porotou, po jehož skončení následovalo slavnostní vyhlášení výsledků. Většina sborů využila nabídky festivalu Kampanila Mikulov a zúčastnila se odpoledních koncertů v Kostele sv. Jiljí v Dolních Dunajovicích a v Kostele sv. Barbory v Pavlově. 

Velké poděkování za úspěšnou realizaci přehlídky i festivalu patří zejména obětavým a ochotným členům spolku Kampanila Mikulov, kteří společně s NIPOS obě akce připravovali po celý předcházející rok, zejména pak předsedkyni Michaele Bálintové, uměleckému řediteli festivalu Kampanila Mikulov Martinovi Franzemu a obětavé organizátorce Haně Čadové, poděkování patří také Městu Mikulov a Zámku Mikulov. Mikulovská přehlídka Choralia se konala z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury, pod záštitou ministra kultury a za přítomnosti ředitelky NIPOS Lenky Lázňovské a ředitelky Odboru regionální a národnostní kultury Zuzany Malcové, které byly vzácnou návštěvou letošního ročníku.

Nezbývá mi než srdečně pozvat všechny sbory dospělých k účasti na letošních přehlídkách v Praze (25. 3. 2023), Chrudimi (20. 5. 2023) a v Mikulově (13. – 15. 10. 2023), jejichž uzávěrky se rychle blíží. Těšíme se na vás!

Pro další informace vizte: https://www.nipos.cz/artama-ho-sz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024