KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Historické nástroje zářící novotou, jimž byla vrácena původní podoba jak vizuální, tak zvuková, to je výsledek současného varhanního boomu v Podorlicku. Když se týmu dobrovolníků podařilo za pouhý jeden rok (2015) realizovat projekt celkové obnovy nástroje z roku 1904 v Husově sboru v Dobrušce a na závěr poděkovat všem dárcům formou koncertů, na nichž zněly opravené varhany, byl to jeden z okamžiků, který odstartoval rozmach těchto aktivit v regionu.
Téměř vzápětí totiž inicioval varhaník Pavel Svoboda založení spolku PROVARHANY s tím, že další nástroje čekají na pomoc, ale že je také potřeba působit s osvětou mezi veřejností i všemi zainteresovanými subjekty, včetně vedení obcí i farností.
Pro myšlenku záchrany dalšího nástroje, tentokrát v kostele sv. Prokopa v Přepychách, se v roce 2016 doslova nadchla starostka obce Zdeňka Seidelová. Projekt to byl mnohem náročnější finančně i časově, neboť práce na obnově varhan vyčíslil varhanář Ivan Bok z Krnova, který zakázku ve třech etapách realizoval, na 1 339 tis. korun. Že se podaří takovou částku shromáždit, si zprvu v obci s 630 obyvateli dokázali představit jen stěží.
Zatímco ve varhanářské dílně v Krnově i na kůru kostela sv. Prokopa probíhaly práce podle harmonogramu, organizátoři projektu podali žádost o dotaci z krajského programu Obnova historických varhan, připravili cyklus benefičních koncertů a tzv. adopci varhanních píšťal.
A tak se kostel sv. Prokopa v průběhu dvou let otevřel široké veřejnosti, posluchači zažili nádherné koncerty špičkových umělců a přitom dobrovolným vstupným přispívali na sbírkové konto. Svým vystoupením podpořili záchranu mimo jiné Václav Hudeček, Barocco sempre giovane, Alfred Strejček, Martina Kociánová, Jiří Stivín, Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Jaroslav Svěcený, ale i studenti ze zušky.
S neobvyklým zájmem se setkala také adopce varhanní píšťal. Několik set dárců - obyvatel všech generací z Přepych, regionu i míst velmi vzdálených, podnikatelů, firem nebo spolků - dnes vlastní děkovný grafický list jako důkaz, že se zasloužili o obnovu nástroje. Formou dotace projekt významně podpořil Královéhradecký kraj, finance věnovala obec Přepychy i farnost.
A výsledek? V pondělí 27. listopadu 2017 se uskutečnila kolaudace varhan, které roku 1872 postavil rychnovský varhanář Amand Hanisch. V zápise z převzetí nástroje diecézní organolog Václav Uhlíř použil termíny jako: precizní zpracování, vzorné naintonování, bezchybné ladění, ukázkové restaurování. To jednoznačně deklaruje, že nástroj je znovu připraven sloužit nejen při církevních obřadech, ale také koncertním účelům, a to po mnoho desítek let.
Bez zcela mimořádného zájmu ze strany vedení obce Přepychy, především osobní zainteresovanosti Zdeňky Seidelové, podílu zaměstnanců obce, členů kulturní komise, k nimž se přidal spolek PROVARHANY i farnost a samozřejmě nanejvýš odborného přístupu týmu varhanáře Ivana Boka by se výsledek ovšem nikdy nedostavil.
V mnoha ohledech podobný projekt běží v horském středisku Deštné v Orlických horách, kde na základě smlouvy s farností zajišťuje spolek PROVARHANY záchranu památkově chráněného nástroje - varhanního pozitivu z kostela sv. Máří Magdalény.
Také tam probíhají benefiční koncerty, adopce varhanních píšťal, také tento plán získal podporu Královéhradeckého kraje ve formě dotace z programu Obnova historických varhan. Rekonstrukci nástroje převzal mistr varhanář Dalibor Michek. Organizátoři nyní čekají na vyjádření Ministerstva kultury, zda uspějí s žádostí o dotaci. Pokud se tak stane, bude nástroj připraven pro využití už v průběhu roku 2018.
A co víc? Mezitím začíná svítat na lepší časy nástroji v klášterním kostele Narození Páně v Opočně - vedení města ve spolupráci s Opočenskou besedou a spolkem PROVARHANY připravilo na sobotu 9. prosince první benefiční koncert, na němž vystoupilo Doležalovo kvarteto a herečka Valerie Zawadská, a výtěžek ze vstupného se stal premiérovým příspěvkem na sbírkové konto zřízené v rámci veřejné sbírky.
Bylo by opravdu příznačné, že město, kde se narodil významný stavitel varhan Emanuel Štěpán Petr, jehož - díky iniciativě zmíněného spolku - připomíná na rodném domě čp. 14 na Trčkově náměstí pamětní deska, významně napomůže záchraně královského nástroje tam, odkud varhanář pocházel.
To ale není vše. Osvěta probíhá formou konferencí, pořádaných HAMU v Praze opět ve spolupráci se spolkem PROVARHANY. O tu letošní, která se uskutečnila 29. a 30. listopadu, a během programu se svými příspěvky vystoupili špičkoví domácí i zahraniční odborníci, byl zájem zcela mimořádný.
Přednášky zahájil PhDr. Petr Koukal, hlavní organolog NPÚ, který přiblížil novou knihu Problematika restaurování zvuku varhan, jež vznikla ve spolupráci se Zvukovým studiem HAMU, konkrétně s Ing. Zdeňkem Otčenáškem, Ph.D. Následoval Dr. hab. Grzegorz Pozniak z Institutu pro chrámovou hudbu v Opole s přednáškou o publikační činnosti Institutu pro chrámovou hudbu v Opole. Martin Poruba, pedagog Hochschule für Musik und Theater v Mnichově a varhaník ve Freisingu, přiblížil situaci varhaníků, varhan a varhanářství v Bavorsku. Dále přednášel prof. Jaroslav Tůma, koncertní varhaník a profesor AMU, který prezentoval plánovaný výzkum interpretace včetně již vydaného CD s publikací O interpretaci varhanní hudby s přihlédnutím k jiným klávesovým nástrojům.
Dále si účastníci vyslechli Waclawa Golonku, profesora Hudební akademie v Krakowě, který si za téma zvolil různé systémy ohodnocení chrámových varhaníků v různých zemích Evropy. Štěpán Svoboda, organolog Pražského arcibiskupství, představil projekt Svatovítské varhany, tedy historii, vývoj a současný stav projektu nových Grenzingových varhan. Prohlídka katedrály sv. Víta s odborným výkladem a možnost nahlédnout na západní katedrální kruchtu a seznámit se s architektonickými, technickými a akustickými aspekty stavby tohoto mimořádného nástroje druhý ročník konference uzavřely.
Že to vše je spolu s varhanními iniciativami např. na Královédvorsku a určitě na mnoha dalších místech u nás velkým příslibem pozitivních změn v této oblasti, těší všechny, kdo královské nástroje zachraňují i ty, kdo svým výjimečným uměním pak přinášejí radost posluchačům.
ČR-PRAHA: Večerní aukci pořádanou 4. prosince v pražské síni Arthouse Hejtmánek opanoval obraz Velký terč Kamila Lhotáka, který se stal dosud nejdráže prodaným Lhotákovým dílem v tuzemské aukci. Obraz z roku 1966 po léta zdobil malířův byt a po roce 1989 byl dalších pětatřicet let součástí soukromé sbírky. U Hejtmánků byl Velký terč prodán v novém autorském rekordu za 7 440 000 korun. Aukční rekord padl také v případě Motocyklisty (Slunečního paprsku), ikonické plastiky sochaře Otakara Švece: vydražena byla za 1 364 000 korun. K nejvýše prodaným položkám patřila i dechberoucí Kající Máří Magdalena vytvořená okolo roku 1695. Plátno slavného barokního malíře Petra Brandla přezdívaného „český Caravaggio“ získal nový majitel za 4 836 000 korun. Autorského maxima dostáhl také slovenský fotograf Tono Stano s ikonickým snímkem Smysl z roku 1992. Prodán byl za 260 400 korun.
PRAHA: Poprvé v historii mají v letošním roce návštěvníci Pražského hradu možnost během adventu a vánočních svátků navštívit vánočně vyzdobené interiéry Rožmberského paláce. Patnáct urostlých stromečků v jeho hlavním, tzv. Rožmberském sále, ozdobili skláři z českých firem, které vyrábí ručně foukané a malované skleněné vánoční ozdoby, pro výstavu KŘEHKÁ KRÁSA VÁNOC. Tato výstava je součástí Vánočního putování Pražským hradem, kterou v této podobě pořádá Správa pražského hradu. Rožmberský sál zdobí foukané kulaté baňky, volné tvary, formy a figurky z dílen českých výrobců, kteří patří mezi poslední nositele této tradice. Celkem je možné vidět téměř 4000 ozdob. Výstava je pro veřejnost zdarma a potrvá do 5. ledna 2025.
PRAHA: Sofian Medjmedj, jedna z nejvýraznějších postav současné české hudební scény a zároveň jeden z nejstreamovanějších umělců své generace, oznámil další mimořádnou událost. Po vyprodaném listopadovém koncertu ve Foru Karlín se zpěvák a songwriter rozhodl fanouškům splnit jejich přání a zopakovat tento jedinečný zážitek. Druhá show ve Foru Karlín proběhne 21. března 2025 a vstupenky jsou již nyní v prodeji.
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.