PLZEŇ: Stylistka Dita Bezděková a psychoterapeutka Helena Skořepová otevírají v Plzni v Prokopově ulici 21 nový prostor pro kulturu a umění. STUDIO 22 bude hostit výstavy, moderovaná setkání se zajímavými lidmi či koncerty. Zahajovací akcí byly 24. 11. Vánoce nanečisto, do 14. 1. 2024 jsou zde vystaveny Portréty z projektu „40krát 40 plus“ fotografky Gabriely Homolové. V budoucnu se návštěvníci mohou těšit mimo jiné na talkshow Pavla Horvátha nebo na setkání s hrabětem Františkem Kinským.
„Na začátku byl náš společný instagramový profil ‚Dita a Helča vedou řeči‘, zaměřený na životní styl a vnitřní pohodu. Pořádaly jsme také vánoční charitativní akce a stále víc nám chyběl vhodný prostor. Po dlouhém hledání se nám podařilo objevit toto krásné místo v centru Plzně. Věříme, že si lidé do STUDIA 22 najdou cestu a bude se jim tu líbit,“ řekla Dita Bezděková.
První akcí ve STUDIU 22 byly 24. 11. Vánoce nanečisto, večer s módou a hudbou, na kterém vystoupili členové plzeňského Pěveckého sboru Andílci pod vedením Jany Marie Kateřiny Korbelové. Večerem provázela moderátorka Lucie Křížková a diváci zhlédli i přehlídku kolekcí návrhářek Heleny Bedrnové, Venduly Zeithamel Šulanové, Svatebního salonu Blovice nebo Fashion Island.
V prostoru STUDIO 22 je do 14. 1. 2024 k vidění i první část výstavy Portréty plzeňské fotografky Gabriely Homolové. Ta ve svém projektu „40 krát 40 plus“ oslovila 40 žen, kterým je více než 40 let. Ve STUDIU 22 je aktuálně vystaveno 22 portrétů. „Mnoho žen kvůli každodennímu shonu, péči o děti a své blízké i budování kariéry, v době, kdy oslavují čtyřicáté narozeniny, zjistí, že pro sebe už roky nic neudělaly. Často právě je najdeme schované za fotoaparátem při různých rodinných oslavách a událostech a jsou to právě ony, kdo pak na těchto fotografiích chybí. Mým cílem je oslavit prostřednictvím portrétů jejich krásu,“ uvedla Gabriela Homolová. Její fotografie byly oceněny v mezinárodních soutěžích a byla jí také udělena mezinárodní akreditace The Portrait Masters. Projekt „40 krát 40 plus“ probíhá již podruhé, poprvé se uskutečnil v roce 2021. Všech 40 portrétů, které vznikají v průběhu letošního roku, plánuje fotografka vystavit v červnu 2024.
STUDIO 22 bude také místem setkávání. Po novém roce se tu začnou konat i další akce, jako autorská čtení, setkání na téma módy a životního stylu, koncerty nebo talkshow se zajímavými hosty. „Program na leden a únor je již téměř hotový, zájemci brzy najdou podrobnosti o chystaných akcích na FB - Studio Dvacet Dva a IG - @studio_dvacet_dva,“ uvedla Dita Bezděková.
Galerie STUDIO 22 je pro veřejnost zdarma přístupná každý všední den kromě pondělí, stačí zazvonit u dveří studia v Prokopově ulici 22.
OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.
ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.
ČR: Byl to ten nejveselejší “dušičkový“ rozhovor, jaký jsem kdy vedla. Mým hostem v rozhlasovém studiu byl sochař, malíř, spisovatel a pedagog Vladimír Preclík. Vyprávěl o slavnosti v Den mrtvých v Mexiku, o tradici plné barev, hudby, zábavy a radosti. O pár let později – už o poznání vážněji – jsme se k tématu vrátili v knižním dialogu Sochařům se netleská. Tehdy jsem si uvědomila, jak důležité je připomínat si své blízké, a dokonce klást jim i dosud nezodpovězené otázky. Tak jako Vladimír Preclík svému otci Aloisovi v následujícím textu.
ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.