neděle
2. dubna 2023
svátek slaví Erika
Historicky cenná budova, tzv. "knížecí dům"
© Muzeum Těšínska



V opraveném knížecím domě by mělo být muzeum TROJMEZÍ

JABLUNKOV: Město Jablunkov hodlá zrekonstruovat tzv. knížecí dům. S tímto záměrem oslovilo Muzeum Těšínska s nabídkou spolupráce pro adaptaci budovy této budovy pro výstavní účely. Současné prostory Muzea Těšínska v těsném sousedství, v budově na Mariánském náměstí, kde sídlí výstavní síň, jsou nedostačující. 

Autor článku: 
Iva Lupková

„Muzeum Těšínska proto tuto nabídku uvítalo, záměr byl projednán s vedením Moravskoslezského kraje (zřizovatelem Muzea Těšínska) a prvním náměstkem hejtmana Lukášem Curylem. Kraj tento záměr podporuje,“ uvedl PaedDr. Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska.

Pro adaptaci budovy je třeba připravit v součinnosti s Muzeem Těšínska žádost o dotaci, jejíž součástí bude i projektová a interiérová dokumentace. Tyto kroky zajistí město Jablunkov. „Včera, ve čtvrtek 18. května, byli o situaci informování jablunkovští zastupitelé. O konkrétních krocích budeme hlasovat na dalším setkání,“ potvrdil Jiří Hamrozi, starosta Jablunkova. Doplnil, že o náklady na projektovou dokumentaci se podělí město a Moravskoslezský kraj, náklady na její pořízení se odhadují na 1,5 milionu korun.

Právě Moravskoslezský kraj by měl být žadatelem o poskytnutí dotace z IROP. „Pokud se vše podaří, na přelomu roku 2017 bude jasné, zda a v jaké výši bude dotace přidělena. Její přiznání by otevřelo cestu nejen k opravě objektu takzvaného knížecího domu, ale také k rozšíření činnosti Muzea Těšínska na Jablunkovsku. Nově vzniklá expozice s názvem Krajina a lidé by měla být věnována Trojmezí,“ upřesnil ředitel Muzea Těšínska.

Nebude to první dotovaná oprava knížecího domu. Jablunkov už získal 350 tisíc na loňskou opravu zadní části objektu, celkové náklady byly přibližně 800 tisíc. Další oprava v podobné výši a se stejnou dotační podporou má proběhnout letos. „Plánujeme opravu fasády, oblouků, vstupních dveří a instalaci tří lamp v historickém stylu,“ popsal starosta Jablunkova.

 

Tzv. knížecí dům (č. p. 150, nároží ulice plk. Velebnovského a Mariánského náměstí) byl postaven v 16. století a pobývala v něm těšínská kněžna Kateřina Sidonie, manželka těšínského knížete Václava III. Adama. V dalších letech zde pobývala kněžna Alžběta Lukrécie. Jedná se o tvrzení, která najdeme  v různých brožurách, novinových článcích a průvodcích, vydávaných nejen v Jablunkově, avšak v archivních pramenech není žádný z uvedených pobytů těšínských panovnic v tomto jablunkovském domě doložen. V zadní části budovy bylo od roku 1873 sídlo okresního soudu. 

 

 

Iva Lupková, tisková mluvčí Muzea Těšínska

737 327 965, iva.lupkova@muzeumct.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Odborné studie a recenze, Co se děje
30.03.2023

ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.

A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2023

ČR: Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná  v pátek 31. března 2023, proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých!

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.03.2023

ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
29.03.2023