pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Historicky cenná budova, tzv. "knížecí dům"
© Muzeum Těšínska



V opraveném knížecím domě by mělo být muzeum TROJMEZÍ

JABLUNKOV: Město Jablunkov hodlá zrekonstruovat tzv. knížecí dům. S tímto záměrem oslovilo Muzeum Těšínska s nabídkou spolupráce pro adaptaci budovy této budovy pro výstavní účely. Současné prostory Muzea Těšínska v těsném sousedství, v budově na Mariánském náměstí, kde sídlí výstavní síň, jsou nedostačující. 

Autor článku: 
Iva Lupková

„Muzeum Těšínska proto tuto nabídku uvítalo, záměr byl projednán s vedením Moravskoslezského kraje (zřizovatelem Muzea Těšínska) a prvním náměstkem hejtmana Lukášem Curylem. Kraj tento záměr podporuje,“ uvedl PaedDr. Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska.

Pro adaptaci budovy je třeba připravit v součinnosti s Muzeem Těšínska žádost o dotaci, jejíž součástí bude i projektová a interiérová dokumentace. Tyto kroky zajistí město Jablunkov. „Včera, ve čtvrtek 18. května, byli o situaci informování jablunkovští zastupitelé. O konkrétních krocích budeme hlasovat na dalším setkání,“ potvrdil Jiří Hamrozi, starosta Jablunkova. Doplnil, že o náklady na projektovou dokumentaci se podělí město a Moravskoslezský kraj, náklady na její pořízení se odhadují na 1,5 milionu korun.

Právě Moravskoslezský kraj by měl být žadatelem o poskytnutí dotace z IROP. „Pokud se vše podaří, na přelomu roku 2017 bude jasné, zda a v jaké výši bude dotace přidělena. Její přiznání by otevřelo cestu nejen k opravě objektu takzvaného knížecího domu, ale také k rozšíření činnosti Muzea Těšínska na Jablunkovsku. Nově vzniklá expozice s názvem Krajina a lidé by měla být věnována Trojmezí,“ upřesnil ředitel Muzea Těšínska.

Nebude to první dotovaná oprava knížecího domu. Jablunkov už získal 350 tisíc na loňskou opravu zadní části objektu, celkové náklady byly přibližně 800 tisíc. Další oprava v podobné výši a se stejnou dotační podporou má proběhnout letos. „Plánujeme opravu fasády, oblouků, vstupních dveří a instalaci tří lamp v historickém stylu,“ popsal starosta Jablunkova.

 

Tzv. knížecí dům (č. p. 150, nároží ulice plk. Velebnovského a Mariánského náměstí) byl postaven v 16. století a pobývala v něm těšínská kněžna Kateřina Sidonie, manželka těšínského knížete Václava III. Adama. V dalších letech zde pobývala kněžna Alžběta Lukrécie. Jedná se o tvrzení, která najdeme  v různých brožurách, novinových článcích a průvodcích, vydávaných nejen v Jablunkově, avšak v archivních pramenech není žádný z uvedených pobytů těšínských panovnic v tomto jablunkovském domě doložen. V zadní části budovy bylo od roku 1873 sídlo okresního soudu. 

 

 

Iva Lupková, tisková mluvčí Muzea Těšínska

737 327 965, iva.lupkova@muzeumct.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024