sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Historicky cenná budova, tzv. "knížecí dům"
© Muzeum Těšínska



V opraveném knížecím domě by mělo být muzeum TROJMEZÍ

JABLUNKOV: Město Jablunkov hodlá zrekonstruovat tzv. knížecí dům. S tímto záměrem oslovilo Muzeum Těšínska s nabídkou spolupráce pro adaptaci budovy této budovy pro výstavní účely. Současné prostory Muzea Těšínska v těsném sousedství, v budově na Mariánském náměstí, kde sídlí výstavní síň, jsou nedostačující. 

Autor článku: 
Iva Lupková

„Muzeum Těšínska proto tuto nabídku uvítalo, záměr byl projednán s vedením Moravskoslezského kraje (zřizovatelem Muzea Těšínska) a prvním náměstkem hejtmana Lukášem Curylem. Kraj tento záměr podporuje,“ uvedl PaedDr. Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska.

Pro adaptaci budovy je třeba připravit v součinnosti s Muzeem Těšínska žádost o dotaci, jejíž součástí bude i projektová a interiérová dokumentace. Tyto kroky zajistí město Jablunkov. „Včera, ve čtvrtek 18. května, byli o situaci informování jablunkovští zastupitelé. O konkrétních krocích budeme hlasovat na dalším setkání,“ potvrdil Jiří Hamrozi, starosta Jablunkova. Doplnil, že o náklady na projektovou dokumentaci se podělí město a Moravskoslezský kraj, náklady na její pořízení se odhadují na 1,5 milionu korun.

Právě Moravskoslezský kraj by měl být žadatelem o poskytnutí dotace z IROP. „Pokud se vše podaří, na přelomu roku 2017 bude jasné, zda a v jaké výši bude dotace přidělena. Její přiznání by otevřelo cestu nejen k opravě objektu takzvaného knížecího domu, ale také k rozšíření činnosti Muzea Těšínska na Jablunkovsku. Nově vzniklá expozice s názvem Krajina a lidé by měla být věnována Trojmezí,“ upřesnil ředitel Muzea Těšínska.

Nebude to první dotovaná oprava knížecího domu. Jablunkov už získal 350 tisíc na loňskou opravu zadní části objektu, celkové náklady byly přibližně 800 tisíc. Další oprava v podobné výši a se stejnou dotační podporou má proběhnout letos. „Plánujeme opravu fasády, oblouků, vstupních dveří a instalaci tří lamp v historickém stylu,“ popsal starosta Jablunkova.

 

Tzv. knížecí dům (č. p. 150, nároží ulice plk. Velebnovského a Mariánského náměstí) byl postaven v 16. století a pobývala v něm těšínská kněžna Kateřina Sidonie, manželka těšínského knížete Václava III. Adama. V dalších letech zde pobývala kněžna Alžběta Lukrécie. Jedná se o tvrzení, která najdeme  v různých brožurách, novinových článcích a průvodcích, vydávaných nejen v Jablunkově, avšak v archivních pramenech není žádný z uvedených pobytů těšínských panovnic v tomto jablunkovském domě doložen. V zadní části budovy bylo od roku 1873 sídlo okresního soudu. 

 

 

Iva Lupková, tisková mluvčí Muzea Těšínska

737 327 965, iva.lupkova@muzeumct.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024