úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Ilustrační snímek _ SPV Trutnov
© Archiv pořadateleV červnu se otevřou ateliéry v celém Královéhradeckém kraji, zahájení bude ve Skalici

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Už 12. ročník víkendového výtvarného festivalu se uskuteční v Královéhradeckém kraji a v sousedních regionech 14.-16. června. Do otevřených ateliérů, dílen, muzeí a galerií zvou návštěvníky řemeslníci, umělci, designeři i tvůrčí spolky a skupiny. Zahájení letošního ročníku se chystá v Galerii Luxfer Open Space v České Skalici. Dny otevřených ateliérů (DOA) jsou ideální příležitostí vyrazit na výlet po kraji a užít si program třeba i s dětmi.

od 14.06.2024 do 16.06.2024
Autor článku: 
Ilona Mach

Každý rok na jeden červnový víkend otevřou výtvarní*é umělci*kyně – malíři*ky, sochaři*ky, designéři*rky, mistři*yně starých řemesel, nositelé*ky letité tradice své ateliéry, aby se podělili o momenty, kdy jejich díla přicházejí na svět. Pro návštěvníky je to příležitost udělat si výlet do míst, kam by se často nedostali,“ zve na DOA ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.

Centrum uměleckých aktivit pořádá DOA už od roku 2013. Každým rokem se akce účastní i padesátka míst v Hradci Králové, Josefově, Rychnově nad Kněžnou, Hořicích a Jičíně, Trutnově, Polici nad Metují, ale také Žamberku, Vysokém Mýtě, Semilech a mnoha větších i menších městech. Kompletní seznam s mapou najdou výletníci na stránkách doahk.cz.

Naplánovat si tak mohou jeden den nebo klidně celý víkend. Při dobrém počasí se nabízí i možnost cyklovýletů – třeba podél Labe.

Po Labské stezce se z Hradce Králové mohou návštěvníci vydat třeba do Josefova a Dvora Králové. Místní muzeum láká na expozici textilního tisku a oblíbeného modrotisku. Ten si dokonce může každý vyzkoušet a potisknout si donesené oblečení nebo látky.

Na výstavu Malý princ v Krkonoších láká Vrchlabí. Tradičním řemeslům tam budou kralovat díla z keramiky a drátěné plastiky. Své místo v tomto regionu si drží i textilní tvorba, ryté sklo nebo paličkovaná krajka.

Zpracování vlny i krmení oveček nabízí Přádelna Poniklá a Medový obchod. Na místě se účastníci seznámí s celým procesem od stříhání ovcí až po předení na kolovratu. Na prohlídky přádelny je ale dobré objednat se předem. Zájem je tu totiž veliký.

I letos má na DOA zastoupení šperkařství. V Hradci Králové v Ateliéru Petrlenka ve Špitálské ulici, v Potštejně to bude v dílně Sylvie Majerové, která se věnuje šperkům ze zlata, stříbra a barevných kamenů. Ty bude na místě možné i zakoupit.

Spolek Neoficiální umělecká scéna (NEO) z Rychnova nad Kněžnou zve dokonce i na kulturní program. Slam poetry a živá hudba, řemesla a umění propojují už více než dva roky umělce a kreativce z různých oborů. Ti také pořádají výstavy a další akce. Snaží se ale i o oživení veřejného prostoru uměním.

Podobně to má i hradecký HOZOK, který sídlí v areálu bývalé továrny ZVU. Jejich program zahrnuje výstavu, ukázky tvorby spřízněných umělců i divadelní představení.

 

Do ateliéru fotografa se dostanou návštěvníci ve Vysokém Mýtě nebo v trutnovském UFFu.

 

Slavnostní zahájení DOA se koná v pátek 14.6. v Galerii Luxfer Open Space v České Skalici.

Podrobnosti, mapku, otevírací dobu ateliérů naleznete na webu www.doahk.cz, který se průběžně aktualizuje.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024