neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
LGBT+ komunitní centrum
© Zdroj: http://praguepride.cz/komunitnicentrum



V centru Prahy se otevřelo LGBT+ komunitní centrum. Jako jediné svého druhu bude bezpečným místem k setkávání LGBT+ lidí po celý rok

PRAHA: Posláním spolku Prague Pride je utvářet bezpečné a respektující prostředí, ve kterém mohou být všichni sami sebou, bez ohledu na svou orientaci a genderovou identitu. Mnoho let tak organizace snila o vytvoření komunitního místa k setkávání, které by nabízelo LGBT+ lidem duhovou škálu aktivit po celý rok. Nové komunitní centrum v samotném srdci Prahy se takovým místem stává. Oficiálně se otevřelo 9. 12. jen pár kroků od Staroměstského náměstí na adrese Železná 18.

Autor článku: 
Daniel Zikmund

Otevření LGBT+ komunitního centra proběhlo symbolicky v předvečer Dne lidských práv, který se již tradičně slaví 10. prosince. Kvůli aktuální situaci, se akce zúčastnili pouze vybraní lidé z veřejných institucí a partnerských organizací. Pásku přestřihl starosta MČ Praha 1 Petr Hejma společně s pražskou Radní pro oblast kultury Hanou Třeštíkovou. „Vznikem LGBT+ komunitního centra se v Praze otevírá jedinečný prostor, v němž je vítán každý ve své jedinečnosti a kde se společnost nepolarizuje, ale spojuje. To vnímám jako obzvlášť potřebné a žádoucí v dnešní době, těžce zkoušené pandemií nebo sociálními konflikty.“ uvedla Třeštíková. Mezi dalšími pozvanými byli zástupci a zástupkyně českých lidskoprávních neziskových organizací, partneři a donoři organizace Prague Pride i samotného komunitního centra. Celkem se slavnostního přípitku, za dodržení všech bezpečnostních opatření, zúčastnilo asi 30 lidí.

Oficiální otevření navázalo na Kulatý stůl, který organizace Prague Pride pořádala v rámci projektu “Solid roots for LGBTIQ+ rights in Czechia” podpořeného Americkou ambasádou v Praze. “Hlavním tématem byla lidská práva, rovné podmínky pro LGBT+ lidi a podpora jejich komunity,” říká k tomu ředitel festivalu Prague Pride a LGBT+ komunitního centra Tom Bílý.

Komunitní centrum se skládá ze dvou hlavních prostorů - Klubovny a Sálu. První akcí pro veřejnost v nově otevřeném LGBT+ komunitním centru jsou “Pride Voices” v pátek 10. prosince. Jedná se o komunitní podobu oblíbené akce, kterou mohou návštěvníci znát z každoročního festivalu Prague Pride. Pride Voices jsou inspirativní a emocemi nabité příběhy lidí, kteří se nebojí vystoupit před ostatními a podělit se s nimi o zajímavé momenty svého života. Pro účast na akci je nutné mít zakoupenou vstupenku, z důvodu omezené kapacity. S ohledem na aktuální pandemickou situaci se již další veřejné akce do konce roku v komunitním centru konat nebudou.

“Již od ledna se ale mohou návštěvníci těšit na naše otevřené dny, kdy bude možné navštívit komunitní centrum každý čtvrtek mezi 15. a 21. hodinou. K využití bude vybavená místní Klubovna s knihovnou, PlayStation hrami, deskovkami a jukeboxem. Můžete si také jen přijít povídat s přáteli či ostatními návštěvníky komunitního prostoru,” dodává k tomu Bílý. V druhé místnosti označované jako Sál, se bude konat celá řada nejen duhových akcí - přednášky, besedy, komponované večery, promítání, podpůrné skupiny apod. Sál má kapacitu až 40 lidí. Akce bude pořádat Prague Pride a jeho programy, k dispozici však bude také dalším neziskovým organizacím a neformálním iniciativám.

Více informací s nabídkou aktuálních akcí na: http://praguepride.cz/komunitnicentrum

 

O spolku Prague Pride

Spolek Prague Pride vznikl v roce 2010 za účelem organizování lidskoprávního festivalu, postupně se však jeho činnost rozrůstá o celoroční aktivity a projekty. Spolek Prague Pride je nevládní nezisková organizace, pro kterou je na prvním místě člověk a jeho lidská důstojnost. Respekt a rozmanitost jsou jeho základní hodnoty. Věří v sílu osobních příběhů, které spojují. Pomáhá LGBT+ lidem na cestě k jejich sebepřijetí a coming outu. Jedině společnost, která takové lidi zná, je totiž může plně přijmout v jejich rozmanitosti. Posláním spolku Prague Pride je utvářet respektující a bezpečné prostředí, ve kterém mohu být LGBT+ lidé sami sebou.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023