PRAHA: Posláním spolku Prague Pride je utvářet bezpečné a respektující prostředí, ve kterém mohou být všichni sami sebou, bez ohledu na svou orientaci a genderovou identitu. Mnoho let tak organizace snila o vytvoření komunitního místa k setkávání, které by nabízelo LGBT+ lidem duhovou škálu aktivit po celý rok. Nové komunitní centrum v samotném srdci Prahy se takovým místem stává. Oficiálně se otevřelo 9. 12. jen pár kroků od Staroměstského náměstí na adrese Železná 18.
Otevření LGBT+ komunitního centra proběhlo symbolicky v předvečer Dne lidských práv, který se již tradičně slaví 10. prosince. Kvůli aktuální situaci, se akce zúčastnili pouze vybraní lidé z veřejných institucí a partnerských organizací. Pásku přestřihl starosta MČ Praha 1 Petr Hejma společně s pražskou Radní pro oblast kultury Hanou Třeštíkovou. „Vznikem LGBT+ komunitního centra se v Praze otevírá jedinečný prostor, v němž je vítán každý ve své jedinečnosti a kde se společnost nepolarizuje, ale spojuje. To vnímám jako obzvlášť potřebné a žádoucí v dnešní době, těžce zkoušené pandemií nebo sociálními konflikty.“ uvedla Třeštíková. Mezi dalšími pozvanými byli zástupci a zástupkyně českých lidskoprávních neziskových organizací, partneři a donoři organizace Prague Pride i samotného komunitního centra. Celkem se slavnostního přípitku, za dodržení všech bezpečnostních opatření, zúčastnilo asi 30 lidí.
Oficiální otevření navázalo na Kulatý stůl, který organizace Prague Pride pořádala v rámci projektu “Solid roots for LGBTIQ+ rights in Czechia” podpořeného Americkou ambasádou v Praze. “Hlavním tématem byla lidská práva, rovné podmínky pro LGBT+ lidi a podpora jejich komunity,” říká k tomu ředitel festivalu Prague Pride a LGBT+ komunitního centra Tom Bílý.
Komunitní centrum se skládá ze dvou hlavních prostorů - Klubovny a Sálu. První akcí pro veřejnost v nově otevřeném LGBT+ komunitním centru jsou “Pride Voices” v pátek 10. prosince. Jedná se o komunitní podobu oblíbené akce, kterou mohou návštěvníci znát z každoročního festivalu Prague Pride. Pride Voices jsou inspirativní a emocemi nabité příběhy lidí, kteří se nebojí vystoupit před ostatními a podělit se s nimi o zajímavé momenty svého života. Pro účast na akci je nutné mít zakoupenou vstupenku, z důvodu omezené kapacity. S ohledem na aktuální pandemickou situaci se již další veřejné akce do konce roku v komunitním centru konat nebudou.
“Již od ledna se ale mohou návštěvníci těšit na naše otevřené dny, kdy bude možné navštívit komunitní centrum každý čtvrtek mezi 15. a 21. hodinou. K využití bude vybavená místní Klubovna s knihovnou, PlayStation hrami, deskovkami a jukeboxem. Můžete si také jen přijít povídat s přáteli či ostatními návštěvníky komunitního prostoru,” dodává k tomu Bílý. V druhé místnosti označované jako Sál, se bude konat celá řada nejen duhových akcí - přednášky, besedy, komponované večery, promítání, podpůrné skupiny apod. Sál má kapacitu až 40 lidí. Akce bude pořádat Prague Pride a jeho programy, k dispozici však bude také dalším neziskovým organizacím a neformálním iniciativám.
Více informací s nabídkou aktuálních akcí na: http://praguepride.cz/komunitnicentrum
O spolku Prague Pride
Spolek Prague Pride vznikl v roce 2010 za účelem organizování lidskoprávního festivalu, postupně se však jeho činnost rozrůstá o celoroční aktivity a projekty. Spolek Prague Pride je nevládní nezisková organizace, pro kterou je na prvním místě člověk a jeho lidská důstojnost. Respekt a rozmanitost jsou jeho základní hodnoty. Věří v sílu osobních příběhů, které spojují. Pomáhá LGBT+ lidem na cestě k jejich sebepřijetí a coming outu. Jedině společnost, která takové lidi zná, je totiž může plně přijmout v jejich rozmanitosti. Posláním spolku Prague Pride je utvářet respektující a bezpečné prostředí, ve kterém mohu být LGBT+ lidé sami sebou.
HRADEC KRÁLOVÉ: Na 600 umělců, 130 koncertů, 50 představení či debat - to je historicky největší 27. ročník festivalu Rock for People, který již od tohoto čtvrtka promění na čtyři dny Hradec Králové v centrum kulturního života a nezapomenutelných zážitků. Festival, který vystoupal mezi první ligu i v rámci evropských festivalů, přiváží do Parku 360 světové hvězdy v čele s jednou z největších rockových kapel současnosti MUSE, králi metalu Slipknot, fenoménem Machine Gun Kellym a čerstvými držiteli Brit Awards The 1975. Fanoušci se mohou těšit ale i například na Simple Plan, Papa Roach, Billy Talent, Nothing But Thieves nebo Hollywood Undead. “Už se nemůžeme dočkat, až za dva dny otevřeme brány festivalu a opět po roce přivítáme první nadšené fanoušky, kteří mají ještě živě v paměti loňský legendární vyprodaný ročník,” říká Michal Thomes a dodává: “Snový areál nám roste před očima, finalizujeme přípravy a ladíme vše k dokonalosti. Už teď je jasné, že nás opět čeká přelomový ročník.” Organizátoři v posledních dnech pocítili enormní nárůst prodejů vstupenek. Některé druhy vstupenek jako VIP a Comfy+ jsou již zcela vyprodané.
PRAHA-ČR: V úterý 6. června 2023 byla otevřena Celostátní galerie kreativců. Je určena pro registraci kreativních profesionálů, kteří chtějí nabízet své služby v rámci dotační výzvy Kreativní vouchery financované z Národního plánu obnovy. Malé a střední podniky, které se do této výzvy rozhodnou zapojit, si pak v této databázi budou moci vybrat partnera pro kreativní spolupráci.
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ-ZAHRANIČÍ: Zástupci Divadla Drak a Regiony Mezinárodního divadelního festivalu Hradec Králové Tomáš Jarkovský a Barbora Kalinová navštívili díky podpoře Královéhradeckého kraje a programu Podpora mobility v kultuře Edinburgh International Children's Festival. Tento festival je jeden z největších světových festivalů zaměřených na divadelní představení určená dětskému publiku, Během svého třídenního pobytu zde navštívili šest divadelních představení, dvě debaty na témata Queer tvorba pro mladé publikum a Klimatická úzkost a zúčastnili se setkání s promotéry s celého světa.
Děkujeme za podporu Královéhradeckému kraji, Divadlo Drak a Regiony Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.
ČR: Nejnovější kniha Pavla Šuby se zabývá stále dosud ne úplně probádanou událostí z června 1945 – Hladovým pochodem tří tisíc sudetských Němců z Krnova do Králík. V rámci divokého odsunu byli staří lidé, ženy a děti nesmyslně hnáni přes celé Jeseníky. Každý desátý člověk tento stodvacetikilometrový pochod nepřežil. Autor opět bádal v archivech, pátral po vzpomínkách v německých materiálech, vyslechl vyprávění posledních pamětníků.
Pavel Šuba ale nezůstal u prostého popisu tohoto traumatu. Příběh beletrizoval a vypráví ho v současnosti prostřednictvím fiktivního bruntálského rodáka Josefa Böhmische (nechodící encyklopedie). Díky tomu se kniha stává zároveň jakýmsi sarkastickým průvodcem Bruntálu (Bruntál je druhé největší město okresu Bruntál).
Například historik Jiří Glonek po přečtení románu napsal: „Prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“
Knihu, kterou podpořil Česko-německý fond budoucnosti, vydává autor samonákladem.