středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek
LGBT+ komunitní centrum
© Zdroj: http://praguepride.cz/komunitnicentrumV centru Prahy se otevřelo LGBT+ komunitní centrum. Jako jediné svého druhu bude bezpečným místem k setkávání LGBT+ lidí po celý rok

PRAHA: Posláním spolku Prague Pride je utvářet bezpečné a respektující prostředí, ve kterém mohou být všichni sami sebou, bez ohledu na svou orientaci a genderovou identitu. Mnoho let tak organizace snila o vytvoření komunitního místa k setkávání, které by nabízelo LGBT+ lidem duhovou škálu aktivit po celý rok. Nové komunitní centrum v samotném srdci Prahy se takovým místem stává. Oficiálně se otevřelo 9. 12. jen pár kroků od Staroměstského náměstí na adrese Železná 18.

Autor článku: 
Daniel Zikmund

Otevření LGBT+ komunitního centra proběhlo symbolicky v předvečer Dne lidských práv, který se již tradičně slaví 10. prosince. Kvůli aktuální situaci, se akce zúčastnili pouze vybraní lidé z veřejných institucí a partnerských organizací. Pásku přestřihl starosta MČ Praha 1 Petr Hejma společně s pražskou Radní pro oblast kultury Hanou Třeštíkovou. „Vznikem LGBT+ komunitního centra se v Praze otevírá jedinečný prostor, v němž je vítán každý ve své jedinečnosti a kde se společnost nepolarizuje, ale spojuje. To vnímám jako obzvlášť potřebné a žádoucí v dnešní době, těžce zkoušené pandemií nebo sociálními konflikty.“ uvedla Třeštíková. Mezi dalšími pozvanými byli zástupci a zástupkyně českých lidskoprávních neziskových organizací, partneři a donoři organizace Prague Pride i samotného komunitního centra. Celkem se slavnostního přípitku, za dodržení všech bezpečnostních opatření, zúčastnilo asi 30 lidí.

Oficiální otevření navázalo na Kulatý stůl, který organizace Prague Pride pořádala v rámci projektu “Solid roots for LGBTIQ+ rights in Czechia” podpořeného Americkou ambasádou v Praze. “Hlavním tématem byla lidská práva, rovné podmínky pro LGBT+ lidi a podpora jejich komunity,” říká k tomu ředitel festivalu Prague Pride a LGBT+ komunitního centra Tom Bílý.

Komunitní centrum se skládá ze dvou hlavních prostorů - Klubovny a Sálu. První akcí pro veřejnost v nově otevřeném LGBT+ komunitním centru jsou “Pride Voices” v pátek 10. prosince. Jedná se o komunitní podobu oblíbené akce, kterou mohou návštěvníci znát z každoročního festivalu Prague Pride. Pride Voices jsou inspirativní a emocemi nabité příběhy lidí, kteří se nebojí vystoupit před ostatními a podělit se s nimi o zajímavé momenty svého života. Pro účast na akci je nutné mít zakoupenou vstupenku, z důvodu omezené kapacity. S ohledem na aktuální pandemickou situaci se již další veřejné akce do konce roku v komunitním centru konat nebudou.

“Již od ledna se ale mohou návštěvníci těšit na naše otevřené dny, kdy bude možné navštívit komunitní centrum každý čtvrtek mezi 15. a 21. hodinou. K využití bude vybavená místní Klubovna s knihovnou, PlayStation hrami, deskovkami a jukeboxem. Můžete si také jen přijít povídat s přáteli či ostatními návštěvníky komunitního prostoru,” dodává k tomu Bílý. V druhé místnosti označované jako Sál, se bude konat celá řada nejen duhových akcí - přednášky, besedy, komponované večery, promítání, podpůrné skupiny apod. Sál má kapacitu až 40 lidí. Akce bude pořádat Prague Pride a jeho programy, k dispozici však bude také dalším neziskovým organizacím a neformálním iniciativám.

Více informací s nabídkou aktuálních akcí na: http://praguepride.cz/komunitnicentrum

 

O spolku Prague Pride

Spolek Prague Pride vznikl v roce 2010 za účelem organizování lidskoprávního festivalu, postupně se však jeho činnost rozrůstá o celoroční aktivity a projekty. Spolek Prague Pride je nevládní nezisková organizace, pro kterou je na prvním místě člověk a jeho lidská důstojnost. Respekt a rozmanitost jsou jeho základní hodnoty. Věří v sílu osobních příběhů, které spojují. Pomáhá LGBT+ lidem na cestě k jejich sebepřijetí a coming outu. Jedině společnost, která takové lidi zná, je totiž může plně přijmout v jejich rozmanitosti. Posláním spolku Prague Pride je utvářet respektující a bezpečné prostředí, ve kterém mohu být LGBT+ lidé sami sebou.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ČR: Přinášíme nový redakční žánr – PODCAST MÍSTNÍ KULTURY – dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Naším historicky prvním hostem je současný ministr kultury ČR Martin Baxa (1975). Následující rozhovor, k němuž vás zve rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová, nabízí celou řadu témat – od těch radostných, jako jsou umělecké zážitky a návštěvy kulturních institucí, až po problémy spojené s financováním kultury v době energetické krize. Ministerstvo sice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii, ale kýženého 1% státního rozpočtu se stále nedaří dosáhnout.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
01.02.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023