A book titled "Anthony Philip Heinrich - American Beethoven from Krásná Lípa" was presented on Wednesday, August 29th, 2018, in Großschönau, Germany, at the music show of the same name. The author of the book – the pianist and musicologist Pavel Farsky and the choir, Krásnolipský komorní sbor, led by Mgr. Milan Sudek, played and sang compositions by A. P. Heinrich, L. van Beethoven, Thaddeus Palme, Johann Janák and Josef Groh.
The concert and the presentation of the book were a part of the project Umění nezná hranic/Kunst ohne Grenzen/Art without borders financially supported by the European Union.
In the book published by the town Krásná Lípa, the author describes Heinrich's life, his music work and the cultural environment that surrounded him. Pavel Farsky used as a source the world prestigious musicological literature about A. P. Heinrich, the literature about the history and culture of the Šluknov region and also his own findings.
A part of the book is a CD with selected Heinrich´s piano pieces, which Pavel Farsky recorded in March this year. It includes, among others, compositions from Heinrich's most successful collections, "The Dawning of Music in Kentucky, or the Pleasures of Harmony in the Solitude of Nature" and "Western Minstrel ", and the unique compositions that he discovered by studying Heinrich´s archival materials.
Heinrich's life and work have been Mr. Farsky´s more than 20-year animation project. Further information is available on the A. P. Heinrich Society website (http://anthony-philip-heinrich.com).
SRN: Ve středu, 29. srpna, byla v německém Großschönau uvedena kniha s názvem „Anthony Philip Heinrich – americký Beethoven z Krásné Lípy“ v rámci stejnojmenného večera, na kterém účinkoval autor knihy – klavírista a muzikolog Pavel Farský a Krásnolipský komorní sbor pod vedením Mgr. Milana Sudka. Zazněly skladby A. P. Heinricha, L. van Beethovena, Thaddeuse Palmeho, Johanna Janáka a Josefa Groha.
Koncert a prezentace knihy se uskutečnily v rámci projektu Umění nezná hranic/Kunst ohne Grenzen, který byl finančně podpořen z prostředků Evropské unie.
V knize, jejímž vydavatelem je město Krásná Lípa, autor popisuje Heinrichovy životní osudy, tvorbu a kulturní prostředí, které ho obklopovalo. Vychází při tom ze studia světové muzikologické literatury věnované A. P. Heinrichovi, z literatury věnované historii a kultuře Šluknovského výběžku a ze svých vlastních poznatků.
Součástí knihy je CD s vybranými klavírními skladbami A. P. Heinricha, které Pavel Farský nahrál letos v březnu. Jsou mezi nimi, mimo jiné, kompozice z Heinrichových nejúspěšnějších sbírek "Dawning of Music in Kentucky, or the Pleasures of Harmony in the Solitude of Nature" ("Rozbřesk hudby v Kentucky aneb Rozkoš z nalézání harmonie v samotě přírody") a „Western Minstrel“ („Potulný pěvec západu“), a také unikátní skladby, které Pavel Farský objevil studiem archivních materiálů.
Heinrichův život a dílo jsou Farského více než dvacetiletým animačním projektem. Další informace jsou uveřejněny na stránkách spolku A. P. Heinricha (http://anthony-philip-heinrich.com).
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.