A book titled "Anthony Philip Heinrich - American Beethoven from Krásná Lípa" was presented on Wednesday, August 29th, 2018, in Großschönau, Germany, at the music show of the same name. The author of the book – the pianist and musicologist Pavel Farsky and the choir, Krásnolipský komorní sbor, led by Mgr. Milan Sudek, played and sang compositions by A. P. Heinrich, L. van Beethoven, Thaddeus Palme, Johann Janák and Josef Groh.
The concert and the presentation of the book were a part of the project Umění nezná hranic/Kunst ohne Grenzen/Art without borders financially supported by the European Union.
In the book published by the town Krásná Lípa, the author describes Heinrich's life, his music work and the cultural environment that surrounded him. Pavel Farsky used as a source the world prestigious musicological literature about A. P. Heinrich, the literature about the history and culture of the Šluknov region and also his own findings.
A part of the book is a CD with selected Heinrich´s piano pieces, which Pavel Farsky recorded in March this year. It includes, among others, compositions from Heinrich's most successful collections, "The Dawning of Music in Kentucky, or the Pleasures of Harmony in the Solitude of Nature" and "Western Minstrel ", and the unique compositions that he discovered by studying Heinrich´s archival materials.
Heinrich's life and work have been Mr. Farsky´s more than 20-year animation project. Further information is available on the A. P. Heinrich Society website (http://anthony-philip-heinrich.com).
SRN: Ve středu, 29. srpna, byla v německém Großschönau uvedena kniha s názvem „Anthony Philip Heinrich – americký Beethoven z Krásné Lípy“ v rámci stejnojmenného večera, na kterém účinkoval autor knihy – klavírista a muzikolog Pavel Farský a Krásnolipský komorní sbor pod vedením Mgr. Milana Sudka. Zazněly skladby A. P. Heinricha, L. van Beethovena, Thaddeuse Palmeho, Johanna Janáka a Josefa Groha.
Koncert a prezentace knihy se uskutečnily v rámci projektu Umění nezná hranic/Kunst ohne Grenzen, který byl finančně podpořen z prostředků Evropské unie.
V knize, jejímž vydavatelem je město Krásná Lípa, autor popisuje Heinrichovy životní osudy, tvorbu a kulturní prostředí, které ho obklopovalo. Vychází při tom ze studia světové muzikologické literatury věnované A. P. Heinrichovi, z literatury věnované historii a kultuře Šluknovského výběžku a ze svých vlastních poznatků.
Součástí knihy je CD s vybranými klavírními skladbami A. P. Heinricha, které Pavel Farský nahrál letos v březnu. Jsou mezi nimi, mimo jiné, kompozice z Heinrichových nejúspěšnějších sbírek "Dawning of Music in Kentucky, or the Pleasures of Harmony in the Solitude of Nature" ("Rozbřesk hudby v Kentucky aneb Rozkoš z nalézání harmonie v samotě přírody") a „Western Minstrel“ („Potulný pěvec západu“), a také unikátní skladby, které Pavel Farský objevil studiem archivních materiálů.
Heinrichův život a dílo jsou Farského více než dvacetiletým animačním projektem. Další informace jsou uveřejněny na stránkách spolku A. P. Heinricha (http://anthony-philip-heinrich.com).
ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.
ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.
A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!
ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.