sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav



Úspěch NPÚ - odcizené sochy se vrátily do ČR

Autor článku: 
luk

<p>ČR: Do České republiky se vrátilo se 36 kulturních památek a předmětů kulturní hodnoty, převážně dřevěných a pískovcových soch, které byly především v průběhu 90. let 20. století odcizeny z různých míst Čech a Moravy.</p> <p>V rámci masivní vlny krádeží, která v té době devastovala především sakrální památky v ČR, skončila většina těchto uměleckých předmětů v zahraničí.</p> <p>Velký soubor navracených předmětů ztotožnila rakouská kriminální policie v roce 2007 na základě internetové databáze PSEUD (Portál systému evidence uměleckých děl). Avšak vzhledem k tomu, že držitelům těchto uměleckých předmětů nebyl prokázán trestný čin, nemohly být vydány do ČR v trestněprávním řízení. Nastoupil tedy složitý proces vymáhání podle zákona O navracení nezákonně vyvezených kulturních statků, který v této fázi vedl OMG MK ČR. Jednání nakonec skončilo úspěšně – verdiktem rakouského soudu o vydání kulturních statků zpět do ČR a původním vlastníkům. </p> <p>Jedná se o největší případ tohoto druhu za posledních několik let, který odborníci Ústředního pracoviště NPÚ řešili. Díky odborným podkladům a srovnávací dokumentaci, které v rámci tohoto dlouhého procesu pro MK ČR připravovali, bylo možné ověření totožnosti jednotlivých předmětů pro soudní jednání. </p> <p>Dále byl v letošním roce Ústředním pracovištěm NPÚ opakovaně ztotožněn při nabídce k prodeji ve Vídni barokní anděl od Františka Ignáce Platzera, který byl odcizen v roce 1991 z kostela sv. Václava v Úterý na Plzeňsku (případ medializovala také Národní galerie). Snahy o navrácení této sochy zpět však zatím nebyly úspěšné – k jejímu odcizení a nabízení k prodeji v zahraničí došlo před 31. 12. 1992, což je rozhodné datum pro aplikaci evropské směrnice EHS č. 7/93 o navracení nezákonně vyvezených kulturních statků mezi členskými státy. </p> <p> Úspěchy při navracení odcizených a nezákonně vyvezených předmětů jsou výsledkem dlouhodobého fungování Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví (ISO). V tomto systému navzájem spolupracují nejen MK ČR, NPÚ a orgány činné v trestním řízení, ale také celní úřady a pracoviště ISO při diecézích. Další předměty se díky fungování systému ISO daří dohledávat a ztotožňovat průběžně a vrací se po rozhodnutí trestně právních orgánů.<br />
Jen letos bylo ztotožněno 29 uměleckých děl a vrátit se zahraničí se podařilo 9 předmětů. Další předměty byly ztotožněny v rámci agendy zákona O prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty, kterou vyřizuje NPÚ, a při policejním vyšetřování na území ČR. </p> <p>Díky dobré spolupráci mezi Policejním prezídiem, NPÚ a MK ČR v rámci ISO se podařilo vytvořit fungující systém vyhledávání a navracení odcizených uměleckých děl nejen ze zahraničí. </p> <p>Národní památkový ústav a památky v jeho správě</p> <p>Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče v České republice plní NPÚ také povinnosti vyplývající ze správy více než stovky státních památek. Většina z nich je veřejnosti přístupná a z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je 7 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO: zámecký komplex Český Krumlov, zámek Litomyšl, zámek Telč, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zámky Valtice, Lednice a Janův Hrad v rámci Lednicko-valtického areálu, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.<br />
Národní památkový ústav v rámci zpřístupněných hradů a zámků pečuje také o cca tři čtvrtě miliónu sbírkových předmětů a pro zámecké i hradní areály jsou typické rovněž historické zahrady a parky.<br /> Mimořádně významnou složku kulturního dědictví tvoří kostely, kláštery a další řeholní domy. V úplné nebo částečné správě Národního památkového ústavu jsou významné klášterní areály např. Plasy, Kladruby u Stříbra nebo Doksany. Nedílnou součástí kulturního dědictví je i vesnická lidová stavební tvorba (NPÚ spravuje památky lidové architektury Zbečno, Hamouzův statek, skanzeny Zubrnice,Vysočina a Příkazy), ale do nedávna i odmítané technické památky 19. a 20. století, které vtiskly našim městům a krajině nezaměnitelný ráz. NPÚ spravuje unikátní technickou NKP v Ostravě – Důl Michal.<br />
Další podrobnosti o instituci na www.npu.cz. </p> <p>Kontakty:<br />
Mgr. Dita Roubíčková, tiskový referát NPÚ<br />
257 010 207, 724 511 225<br />
roubickova.dita@up.npu.cz</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024