pondělí
13. května 2024
svátek slaví Servác
Výstava Ruth Orkin
© archiv GVU v Ostravě



TROJLÍSTEK výstav a jeden KLENOT

OSTRAVA: RUTH ORKIN / A PHOTO SPIRIT

Jedna z mála profesionálních fotografek 40. a 50. let 20. století, jež publikovala v prestižních mediích a vystavovala na legendární výstavě The Family of man v New Yorku roku 1955. Vůbec první výstava autorky v Česku probíhá nyní v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

od 06.03.2024 do 06.06.2024
Autor článku: 
Olga Szymanská

Narozena roku 1921 v Bostonu hvězdě němých filmů Mary Ruby. V deseti dostala první fotoaparát, v šestnácti si první koupila. Při studiu žurnalistiku na Los Angeles City College přemluvila rodiče, aby pustili samotnou na kole na Světovou výstavu v New Yorku (1939). O cestě přinesl informaci i s jejími snímky především Washington Post. Pracovala v Los Angeles jako poslíček studia MGM. Sen o vlastním filmovém studiu nemohla realizovat: povolováno bylo pouze mužům. Od roku 1943 bydlela již v New Yorku, kde působila jako fotografka na volné noze. Roku 1951 najata časopisem Life ke zdokumentování obyvatel Izraele a život v kibucu. R. Orkin vdaná za Morrise Engela, s nímž měla děti Andyho a Mary. Zemřela roku 1985 v New Yorku.

Stala se známá poeticky laděnými snímky z ruchu velkoměsta. Ten s dívkou před stánkem s ovocem na obálce Ladies´ Home Journal doznal veliký ohlas. Stylovými, zároveň přirozenými záběry, například žen ve zbrojním průmyslu, v domácnosti, matek ad., si udržovala krok s dobou. A kolekcí Kdo pracuje tvrději ukazuje ženu v mnoha rolích. Fota nepostrádají i dávku nadhledu. R. 1950 se setkala s hollywoodskou hvězdou Lauren Bacall (obě pojila role matky i svoboda volby: scénářů, témat). Snímky herečky, zveřejněné i na obálce Ladies´Home Journal, publikum nadchl. Ruth dále zachytila: Doris Dayovou, Avu Gardner, Tennesee Wiliamse, Marlona Branda, Alfred Hitchcocka.

Výstava v GVU v Ostravě představuje přes sto čtyřicet fotografií New Yorku, Tel Avivu, Florencie z 50. let minulého století. V rámci rozvinuté spolupráce s berlínskou galerií f3 – freirarum fur fotografie její umělecká ředitelka K. Mouratidi a kurátorka N. Berth nabídly ostravské galerii výstavu fotografky. Je dělena do dvou celků. První zahrnuje pouliční záběry každodenního ruchu v ulicích velkých měst. Druhá, věnována ženám a jejich portrétům, ukazuje jejich oprošťování se z tehdejších konvencí. „Příkladem toho je i snímek Americká dívka v Itálii z roku 1951. … Ruth Orkin zachytila svou přítelkyni a múzu Ninalee Craig, obklopenou muži ve Florencii. … inspirovala Ruth … k vytvoření celého souboru snímků, které s ironickým nadhledem ukazují, jak těžké bylo pro ženu cestovat v polovině 20. století sama“, uvádí kurátorka. Dodává, že jsou zde i dosud nepublikované snímky, které byly objeveny při přípravě výstavy.

Výstava otevřena do 12. 5. 2024.

 

TOMÁŠ GARRIQUE MASARYK VE VÍTKOVICÍCH

Kolekce fotografií a grafik představuje 25. červen 1924, na nějž připadá slavnostní návštěva T. G. Masaryka v železárnách v Ostravě-Vítkovicích u příležitosti vzniku Velké Ostravy. Kde byl přijat s velkou okázalostí a speciální zdviží dopraven na vyhlídku z vysoké pece. V archivu GVUO se z jeho návštěvy dochovaly jednak čb. Fotografie, s autorstvím pravděpodobně od Rudolfa Valentíka. A představu, co mohl prezident v železárnách vidět, ukazuje kolekce grafických listů Ferdiše Duši a Stanislava Silovského, kteří zachytili v dílech právě vítkovický provoz ve 20. letech 20. století.

Výstava, zahrnuta do oslav 100 let Velké Ostravy 1914–1924, otevřena do 26. 5. 2024.

 

TOYEN / KNIHY BEZ HRANIC

Výstava představuje konvolut pařížské knižní tvorby Toyen, který ostravská galerie získala do sbírek díky osvícenému přístupu Moravskoslezského kraje. Prezentovaná umělecká tvorba této mimořádné autorky představuje jak jedinečné autorské řešení, kolorované grafické listy, knižní boxy a vazby, tak vzácné malby, které mají napojení na její vystavené bibliofilie. A mezinárodní rozměr celého konvolutu dovoluje vnímat české umění jako celek a poukazuje na jeho důležitou roli v evropském měřítku. Je také potřeba vyzdvihnout intuici francouzského emeritního profesora historie Antoina Marése, který shromáždil většinu vystaveného souboru. Takto uvádí kolekci děl Toyen její kurátor Jiří Jůza.

Ve spolupráci s Galerií Zdeňka Sklenáře v Praze – výstava otevřena 27. 3. – 16. 6. 2024.

 

JUDITA

Tento slavný obraz Gustava Klimta byl do uměleckých sbírek GVUO získán po roce 1945.

Velmi vzácný proto, že je v zájmu umělců a odborníků na umění již krátce po svém vzniku, nejspíše v letech 1904–1905. I s rámem je instalován ve speciální vitríně pro výstavní účely, která je jedna ze tří u nás. Splňuje regule optimálního uchování vzácných děl, a to speciální klimatizací. Ochranu před odlesky zabezpečuje antireflexní sklo, UV-filtr dílo chrání před ultrafialovým spektrem světelného záření. A optimální vlhkost 53,5 % uvnitř lze zvenčí regulovat pomocí chemické látky.

Dílo je vystaveno dlouhodobě ve stálé expozici.

 

více k výstavám – www.gvuo.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...