čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Nová kniha "Trnitá cesta k Dunkerque"
© Teodor Hybler



Trnitá cesta k Dunkerque

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: „Trnitá cesta k Dunkerque“ je název nové knihy bystřického kronikáře Petra Majera. Navazuje na jeho předchozí knihy, které vyšly v edici nazvané: “Velikost každého národa spočívá v tom, jak uctívá památku svých hrdinů“.

Autor článku: 
Teodor Hybler

Připomeňme např. knihu o jablunkovském rodákovi plk. in memoriam Antonínu Velebnovském nebo o plk. in memoriam Arnoštu Steinerovi anebo dozorci finanční stráže Rudolfu Josiekovi, kteří se narodili v Třinci. Nová kniha patří opět do kategorie literatury faktu. Mapuje složité období, které dosud nebylo v daném regionu komplexně zpracováno. Smyslem bylo zaplnit mezeru v novodobé historii a poukázat na opomíjený, často však velmi zkreslený pohled na obyčejné vojáky z Těšínska, kteří nastoupili vojenskou službu do Wehrmachtu a ke konci války zběhli, nebo byli zajati, dobrovolně se přihlásili do Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii a bojovali proti nacistickému Německu.

Poprvé je tak veřejnosti knižně představen seznam všech vojáků z Těšínska, kteří bojovali na západní frontě 2. sv. války ve Francii u přístavního města Dunkerque v letech 1944-45. Jedná se o 1895 občanů z obcí a měst od Bohumína po Mosty u Jablunkova.  V knize je rozebrána situace na Těšínsku v době, kdy bylo začleněno do německé Říše v letech 1939 – 1945, násilná germanizace místního obyvatelstva vydáním Deutsche Volskliste a povinností z toho plynoucích těch, kteří ji přijali, u mužů především služby v německé armádě. Je třeba zdůraznit, že šlo v naprosté většině o nedobrovolnou službu, kdy tzv. Deutsche Volksliste III, slezskou národnost přijali rodiče těchto vojáků z existenčních důvodů. Kromě vzniku Čs. samostatné obrněné brigády ve Velké Británii, jsou zde uvedeny životní osudy 37 válečných veteránů, kteří u Dunkerque bojovali a se kterými se autor v posledních 25 letech setkal. Jsou podrobným popisem toho, jak ve skutečnosti těžce nesli tíhu této války nejen oni, ale i jejich rodiny, jak se museli vyrovnávat vnitřně i navenek s tím, že žili od roku 1938 do konce války ve třech státech.

Dále je v knize seznam 41 vojáků, kteří u Dunkerque padli a jsou pochováni ve Francii a Belgii. V knize najdete dobové fotografie z rodinných alb těchto vojáků, mnohé z nich dosud nebyly zveřejněny.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

ČR: U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel byl v kostele sv. Anny (Pražská křižovatka) slavnostně vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2023. Vítězem se stalo město Žatec, které zároveň může po dobu roku 2024 užívat titul „Historické město roku 2023“. Součástí ceny je také finanční odměna Ministerstva kultury ve výši 1 000 000,- Kč na další péči o památky v rámci Programu regenerace.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.04.2024