MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: „Trnitá cesta k Dunkerque“ je název nové knihy bystřického kronikáře Petra Majera. Navazuje na jeho předchozí knihy, které vyšly v edici nazvané: “Velikost každého národa spočívá v tom, jak uctívá památku svých hrdinů“.
Připomeňme např. knihu o jablunkovském rodákovi plk. in memoriam Antonínu Velebnovském nebo o plk. in memoriam Arnoštu Steinerovi anebo dozorci finanční stráže Rudolfu Josiekovi, kteří se narodili v Třinci. Nová kniha patří opět do kategorie literatury faktu. Mapuje složité období, které dosud nebylo v daném regionu komplexně zpracováno. Smyslem bylo zaplnit mezeru v novodobé historii a poukázat na opomíjený, často však velmi zkreslený pohled na obyčejné vojáky z Těšínska, kteří nastoupili vojenskou službu do Wehrmachtu a ke konci války zběhli, nebo byli zajati, dobrovolně se přihlásili do Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii a bojovali proti nacistickému Německu.
Poprvé je tak veřejnosti knižně představen seznam všech vojáků z Těšínska, kteří bojovali na západní frontě 2. sv. války ve Francii u přístavního města Dunkerque v letech 1944-45. Jedná se o 1895 občanů z obcí a měst od Bohumína po Mosty u Jablunkova. V knize je rozebrána situace na Těšínsku v době, kdy bylo začleněno do německé Říše v letech 1939 – 1945, násilná germanizace místního obyvatelstva vydáním Deutsche Volskliste a povinností z toho plynoucích těch, kteří ji přijali, u mužů především služby v německé armádě. Je třeba zdůraznit, že šlo v naprosté většině o nedobrovolnou službu, kdy tzv. Deutsche Volksliste III, slezskou národnost přijali rodiče těchto vojáků z existenčních důvodů. Kromě vzniku Čs. samostatné obrněné brigády ve Velké Británii, jsou zde uvedeny životní osudy 37 válečných veteránů, kteří u Dunkerque bojovali a se kterými se autor v posledních 25 letech setkal. Jsou podrobným popisem toho, jak ve skutečnosti těžce nesli tíhu této války nejen oni, ale i jejich rodiny, jak se museli vyrovnávat vnitřně i navenek s tím, že žili od roku 1938 do konce války ve třech státech.
Dále je v knize seznam 41 vojáků, kteří u Dunkerque padli a jsou pochováni ve Francii a Belgii. V knize najdete dobové fotografie z rodinných alb těchto vojáků, mnohé z nich dosud nebyly zveřejněny.
ČR: Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží.
ČR-UKRAJINA: Ministr kultury Martin Baxa přijal pozvání svého ukrajinského resortního kolegy, ministra kultury a informační politiky Oleksandra Tkačenka a dne 29. června navštívil ukrajinský Lvov. V tomto největšího města západní Ukrajiny, jehož centrum je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO, se sešlo celkem deset ministrů kultury zemí střední a východní Evropy a Pobaltských států, aby řešili dopady probíhající ruské válečné agrese na ukrajinské kulturní památky a aby diskutovali o tom, jaké se nabízí mechanismy pro pomoc Ukrajině vyhrát na kulturní frontě.