čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Obálka CD – Franz Liszt and Czech music
© Archiv vydavateleTip na CD – Franz Liszt and Czech music

ČR: Chcete si dopřát hudební zážitek a nemáte čas jít na koncert? Přestože se může zdát, že doba CD nahrávek je za námi, někdy stále stojí za to, udělat si chvilku klidu, oprášit a zapnout přehrávač. Dělám to vždy, když vyjde nové CD klavíristy Tomáše Víška.

Autor článku: 
Martina Fialková

Sedí-li za klavírem právě on, je to vždy záruka zajímavé dramaturgie, výběru skladeb, informací k nim, ale především vynikající interpretace. A tak je to i s počinem, který mapuje inspiraci českých skladatelů hudbou a osobností Franze Listza. Ochutnávka se konala v kapli sv. Vavřince, kde bylo CD slavnostně pokřtěno. Kromě samotného pianisty také Jaroslavem Krčkem, který měl na starost hudební režii, a symbolicky i zástupkyní maďarské menšiny v Praze.

Těch několik ukázek v podání Tomáše Víška málem zbořilo piano (v tom nejlepším slova smyslu). Hudba Listzova, Dvořákova, Smetanova, ale také Tomáškova pěkně vedle sebe pro srovnání, v tom nejlepším výběru a bravurním podání. Navíc jako vždy i se zasvěceným a přitažlivě podaným výkladem okolností vzniku. Tak, jak to ještě v rozšířenější podobě čteme i v bookletu CD.

Byl to opravdu dobrý nápad, věnovat se této Lisztovské inspiraci. Vývoj klavírní hry totiž málokdo ovlivnil tak, jako právě Franz Listz, ve své době neobyčejně populární osobnost. Dnes bychom řekli, evropská „megastar“. Kvůli jeho „uchvatitelskému“ přístupu k nástroji, využití absolutně všech možností klavíru ve prospěch dramatické a romantické interpretace došlo dokonce i ke změnám v konstrukci klavírů. Nové nástroje dokázaly vyhovět všem těmto lisztovským požadavkům a lisztovské pojetí hry i komponování pro klavír ukazovalo Evropě další vývoj. Jak se s ním vyrovnali největší čeští skladatelé doby Lisztovy? Každý jedinečně, s osobitým vkladem a se ctí. Poslechnout a posoudit to však už musíte sami.

Poznámka na okraj: Týž den na témže „křtu“ byla uvedena do světa i další pozoruhodná nahrávka Tomáše Víška, i její notový part – Sonáta pro klavír, jejímž autorem byl osobně přítomný Michael Kocáb. Jmenovaný se jí dopustil v dobách svých studií, která spolu s Tomášem Víškem absolvovali ve stejném ročníku Pražské konzervatoře. A ani tady nechyběla ukázka. Pianisti tak mají zas o jeden opus víc na výběr a Tomáš Víšek potvrdil svou pověst špičkového, ale stále hledajícího a objevujícího umělce.

Vydala ARCODIVA

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.05.2024