sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Obálka CD – Franz Liszt and Czech music
© Archiv vydavatele



Tip na CD – Franz Liszt and Czech music

ČR: Chcete si dopřát hudební zážitek a nemáte čas jít na koncert? Přestože se může zdát, že doba CD nahrávek je za námi, někdy stále stojí za to, udělat si chvilku klidu, oprášit a zapnout přehrávač. Dělám to vždy, když vyjde nové CD klavíristy Tomáše Víška.

Autor článku: 
Martina Fialková

Sedí-li za klavírem právě on, je to vždy záruka zajímavé dramaturgie, výběru skladeb, informací k nim, ale především vynikající interpretace. A tak je to i s počinem, který mapuje inspiraci českých skladatelů hudbou a osobností Franze Listza. Ochutnávka se konala v kapli sv. Vavřince, kde bylo CD slavnostně pokřtěno. Kromě samotného pianisty také Jaroslavem Krčkem, který měl na starost hudební režii, a symbolicky i zástupkyní maďarské menšiny v Praze.

Těch několik ukázek v podání Tomáše Víška málem zbořilo piano (v tom nejlepším slova smyslu). Hudba Listzova, Dvořákova, Smetanova, ale také Tomáškova pěkně vedle sebe pro srovnání, v tom nejlepším výběru a bravurním podání. Navíc jako vždy i se zasvěceným a přitažlivě podaným výkladem okolností vzniku. Tak, jak to ještě v rozšířenější podobě čteme i v bookletu CD.

Byl to opravdu dobrý nápad, věnovat se této Lisztovské inspiraci. Vývoj klavírní hry totiž málokdo ovlivnil tak, jako právě Franz Listz, ve své době neobyčejně populární osobnost. Dnes bychom řekli, evropská „megastar“. Kvůli jeho „uchvatitelskému“ přístupu k nástroji, využití absolutně všech možností klavíru ve prospěch dramatické a romantické interpretace došlo dokonce i ke změnám v konstrukci klavírů. Nové nástroje dokázaly vyhovět všem těmto lisztovským požadavkům a lisztovské pojetí hry i komponování pro klavír ukazovalo Evropě další vývoj. Jak se s ním vyrovnali největší čeští skladatelé doby Lisztovy? Každý jedinečně, s osobitým vkladem a se ctí. Poslechnout a posoudit to však už musíte sami.

Poznámka na okraj: Týž den na témže „křtu“ byla uvedena do světa i další pozoruhodná nahrávka Tomáše Víška, i její notový part – Sonáta pro klavír, jejímž autorem byl osobně přítomný Michael Kocáb. Jmenovaný se jí dopustil v dobách svých studií, která spolu s Tomášem Víškem absolvovali ve stejném ročníku Pražské konzervatoře. A ani tady nechyběla ukázka. Pianisti tak mají zas o jeden opus víc na výběr a Tomáš Víšek potvrdil svou pověst špičkového, ale stále hledajícího a objevujícího umělce.

Vydala ARCODIVA

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024