sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Titulní strana obálky publikace
© Zdroj: www.nipos.cz



Tekuté písky získaly cenu!

ČR: Publikace TEKUTÉ PÍSKY, kterou připravil NIPOS – útvar ARTAMA ve spolupráci s dalšími odborníky, i její editor Alexandr Gregar, byli dne 8. 11. poctěni Cenou Divadelních novin za tvůrčí počin v sezoně 2022/2023 v kategorii Publikační počin v oblasti divadla. Dílo bylo jedním ze tří titulů nominovaných na tuto cenu.

Autor článku: 
TZ NIPOS

TEKUTÉ PÍSKY

Šedesát ročníků Šrámkova Písku, festivalu amatérského divadla, mladého, netradičního, autorského, alternativního, divadla v pohybu etc., od malých jevištních forem k divadlu experimentálnímu…

1957–2021

Autoři: CRHOVÁ Alena a GREGAR Alexandr (ed); CÍSAŘ Jan; HULEC Vladimír; LÁZŇOVSKÁ Lenka; MACHÁČEK Petr Odo, RICHTER Luděk; TOMAS Karel; VEDRAL Jan

1. vydání, Praha: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS, útvar ARTAMA, 2022. 270 stran. ISBN 978-80-7068-372-9

 

Publikace mapuje 60 ročníků Šrámkova Písku, vývoj této přehlídky v čase a její proměny z pohledu celospolečenských změn a vývoje souborů, které se ŠP v průběhu let účastnily.

V průběhu roku 2020–2021 byly postupně zpracovány podklady z dobových časopisů, publikací, dochovaných článků a dalších archivních materiálů NIPOS. Na základě těchto archiválií vznikl stěžejní text almanachu popisující jednotlivé ročníky od roku 1957 do roku 2021 včetně hlavního a doprovodného programu, doplněný citacemi porotců, lektorů a dalších osobností, které v daném roce Šrámkův Písek navštívili. Almanach obsahuje základní charakteristiku a proměny v metodice jednotlivých ročníků, každých deset ročníků je předznamenáno samostatnou úvahou o vývoji přehlídky v desetiletí. Publikaci doplňují osobní pohledy (glosy) na určitá období ŠP Lenky Lázňovské, Jana Císaře, Vladimíra Hulce, Petra Macháčka, Luďka Richtera, Karla Tomase a Jana Vedrala, kteří Šrámkův Písek v čase sledovali, utvářeli a organizovali. Kniha je doplněna seznamem literatury, jmenným rejstříkem, seznamem jednotlivých ročníků, dobovým obrazovým a fotografickým materiálem.

Publikace Tekuté Písky byla připravovaná průběžně od poloviny roku 2020 do června 2022, kdy vyšla tiskem. Veřejnosti byla představena v rámci výstavy věnované 60. ročníkům Šrámkova Písku na 92. Jiráskově Hronově.

Publikace je neprodejná a nesmí být užita ke komerčním účelům, šíření publikace je možné pouze za účelem nekomerční propagace NIPOS a lze ji objednat za poštovné v e-shopu na www.nipos.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024