úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Titulní strana obálky publikace
© Zdroj: www.nipos.czTekuté písky získaly cenu!

ČR: Publikace TEKUTÉ PÍSKY, kterou připravil NIPOS – útvar ARTAMA ve spolupráci s dalšími odborníky, i její editor Alexandr Gregar, byli dne 8. 11. poctěni Cenou Divadelních novin za tvůrčí počin v sezoně 2022/2023 v kategorii Publikační počin v oblasti divadla. Dílo bylo jedním ze tří titulů nominovaných na tuto cenu.

Autor článku: 
TZ NIPOS

TEKUTÉ PÍSKY

Šedesát ročníků Šrámkova Písku, festivalu amatérského divadla, mladého, netradičního, autorského, alternativního, divadla v pohybu etc., od malých jevištních forem k divadlu experimentálnímu…

1957–2021

Autoři: CRHOVÁ Alena a GREGAR Alexandr (ed); CÍSAŘ Jan; HULEC Vladimír; LÁZŇOVSKÁ Lenka; MACHÁČEK Petr Odo, RICHTER Luděk; TOMAS Karel; VEDRAL Jan

1. vydání, Praha: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu NIPOS, útvar ARTAMA, 2022. 270 stran. ISBN 978-80-7068-372-9

 

Publikace mapuje 60 ročníků Šrámkova Písku, vývoj této přehlídky v čase a její proměny z pohledu celospolečenských změn a vývoje souborů, které se ŠP v průběhu let účastnily.

V průběhu roku 2020–2021 byly postupně zpracovány podklady z dobových časopisů, publikací, dochovaných článků a dalších archivních materiálů NIPOS. Na základě těchto archiválií vznikl stěžejní text almanachu popisující jednotlivé ročníky od roku 1957 do roku 2021 včetně hlavního a doprovodného programu, doplněný citacemi porotců, lektorů a dalších osobností, které v daném roce Šrámkův Písek navštívili. Almanach obsahuje základní charakteristiku a proměny v metodice jednotlivých ročníků, každých deset ročníků je předznamenáno samostatnou úvahou o vývoji přehlídky v desetiletí. Publikaci doplňují osobní pohledy (glosy) na určitá období ŠP Lenky Lázňovské, Jana Císaře, Vladimíra Hulce, Petra Macháčka, Luďka Richtera, Karla Tomase a Jana Vedrala, kteří Šrámkův Písek v čase sledovali, utvářeli a organizovali. Kniha je doplněna seznamem literatury, jmenným rejstříkem, seznamem jednotlivých ročníků, dobovým obrazovým a fotografickým materiálem.

Publikace Tekuté Písky byla připravovaná průběžně od poloviny roku 2020 do června 2022, kdy vyšla tiskem. Veřejnosti byla představena v rámci výstavy věnované 60. ročníkům Šrámkova Písku na 92. Jiráskově Hronově.

Publikace je neprodejná a nesmí být užita ke komerčním účelům, šíření publikace je možné pouze za účelem nekomerční propagace NIPOS a lze ji objednat za poštovné v e-shopu na www.nipos.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024