úterý
7. května 2024
svátek slaví Stanisla

Hl. m. Praha

Hlavní město Praha

Akademie IDU otevřela výzvu k účasti na manažerském programu 2023

ČR: Akademie IDU je vzdělávací program na zvyšování dovedností (strategické plánování, marketing, leadership, fundraising, projektové řízení, kreativní myšlení) nezbytných pro efektivní řízení kulturních organizací. 


 

Autor článku: 
Anna Poláková

Další ročník programu pro kulturní manažery je zaměřen na strategické myšlení, plánování a leadership.  Kurz je určen vedoucím pracovníkům (ředitelkám/ředitelům) kulturních organizací, kteří chtějí pracovat na definování a dosahování cílů svých organizací. Předpokladem účasti je, aby se organizace nacházela ve stavu vhodném pro plánování dalšího rozvoje. 

Přikládám výzvu, která obsahuje podrobnější informace, termíny i odkaz na přihlášku. 

Cena programu Akademie IDU: 18 500 Kč (včetně DPH), jedná se o dotovanou cenu 

 

Přihlášení do: 15. února 2023 

 

Výsledky budou vyhlášeny do konce února 2023 

 

Více informací o projektu naleznete na webových stránkách Akademie IDU

Mezinárodní konference Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR (II.)

ČR-PRAHA: Zveme vás na mezinárodní konferenci Active Ageing jako výzva pro kulturu v ČR, která se uskuteční ve dnech 5. – 6. října 2022 v Praze. Konferenci pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury. Senioři tvoří v ČR zhruba 20% populace a tento podíl se bude dále zvyšovat. Tato demografická proměna zásadně ovlivní všechny sféry života, kulturu nevyjímaje. Jak by na tuto skutečnost měla reagovat veřejná správa a neziskový sektor? A co každý z nás osobně může v této oblasti udělat? Jak stárnout aktivně a tím předcházet negativním vlivům, které stárnutí provází?

od 05.10.2022 do 06.10.2022
Autor článku: 
Jindřiška Gregoriniová

Cílem konference je představit problematiku aktivního stárnutí z několika zorných úhlů a zdůraznit roli kultury jako významného faktoru v procesu aktivního stárnutí. Konference představí celé spektrum projektů a přístupů, a to jak z ČR, tak inspirace ze zahraničí. Přinese aktuální metodické inspirace a zhodnocení stavu vývoje situace od r. 2016, kdy NIPOS zorganizoval 1. konferenci na toto téma.

Součástí konference bude i představení metodiky na téma Podpora mezigeneračního dialogu a kulturní participace seniorů jako nástrojů přenosu a sdílení kulturních hodnot na lokální a regionální úrovni. Účastníkům konference budou rovněž představeny příklady dobré praxe, které vyzdvihnou přínos veřejné správy, neziskového sektoru a kulturních institucí pro aktivní stárnutí.

Konference je určena představitelům veřejné správy, odborné veřejnosti, zástupcům NNO a všem zájemcům o tuto problematiku.

Účastnický poplatek činí 800 Kč.

Konferenční jazyk: čeština, zahraniční příspěvky simultánně tlumočeny do angličtiny

Registraci, program a další informace naleznete zde.

Kontakt: konference@nipos.cz

 

 

Projekce filmu o gen. M. R. Štefánikovi

PRAHA: Srdečně vás zveme na promítání filmu o Milanu Rastislavu Štefánikovi s názvem Cesta do nemožna u příležitosti 105. výročí jeho úmrtí. Událost se uskuteční v pondělí 6. května 2024 v 17:00 v galerii Slovenského institutu v Praze (Hybernská 1).

Památku jedné z nejvýznamnějších osobností slovenských dějin, státníka, diplomata, politika, letce, brigádního generála, astronoma, vědce a vynálezce Milana Rastislava Štefánika uctíme společně se Společností generála dr. Milana Rastislava Štefánika v Praze, jejíž předseda Ján Kendera přednese úvodní slovo.

Promítání prvního slovenského celovečerního trikového filmu se zúčastní i tvůrci, scénárista a kameraman Michael Kaboš a scénárista a režisér Noro Držiak.

Po promítání bude následovat diskuse s tvůrci a předsedou Společnosti gen. dr. M. R. Štefánika.

Vstup volný.

06.05.2024
17:00
Autor článku: 
Tereza Kazdová

Zlatá Lýra – Divadlo Hybernia uvede příběh plný hitů slavného hudebního festivalu zasazený do historických souvislostí

PRAHA: Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Úspěšné představení Divadla Andreje Bagara v Nitre, které odkazuje na památku legendárního bratislavského festivalu, mohou vidět diváci Hybernie v pátek 10. května. Inscenace odkryje nejen slávu, ale i temnější kapitoly známého festivalu, jehož historie je poznamenaná uměleckými úspěchy i politickou cenzurou. Zajímavostí je originální scéna inspirovaná tehdejšími přímými přenosy. Během představení zazní také autentický hlas Gustava Husáka. Součást projekce jsou dobové plakáty, rozhovory a fotky. Divadlo Hybernia uvede inscenaci ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze.

 

10.05.2024
Autor článku: 
Hana Tietze

Mezinárodní festival populární písně Bratislavská Lýra ovlivňoval vývoj populární hudby v Československu od roku 1966 až do sametové revoluce. Milovali ho hudebníci i fanoušci. Inscenace Zlatá Lýra ukáže kromě hitů slavného festivalu také osudy interpretů a obraz doby, ve které žili. Tvorbě představení předcházelo náročné studium dobových dokumentů i archivu STB. Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby bez nostalgie a idealizace s nadhledem, humorem i problémy, které oblast kultury v tehdejším Československu přinášela. „Velmi si vážíme dlouhodobé výborné spolupráce se Slovenským institutem a jsme rádi, že můžeme našim divákům nabídnout i skvělé slovenské inscenace,“ říká Eva Homindová, ředitelka Divadla Hybernia.

Diváci se mohou těšit na Karla, Waldemara, Evu, Martu, Helenu, Janu, Mekyho, Mariku, Júliu, Vaša či Roba..a na známé hity jako je Rozprávkový dom, Oh baby baby, Don diri don, Rekviem, Píseň o mé zemi, Cesta, Zem pamätá, Krédo, Pár nôt, Študentská láska, Atlantída, Úsmev či Kaskadér. Jak uvedl režisér Marián Amsler, výsledkem je inscenace s dokumentárními prvky, která je zároveň plná humoru: „Dalo by sa povedať, že to bude taká estráda, ale v tom najlepšom slova zmysle,“ vysvětlil. „V hre zaznejú víťazné piesne Bratislavskej lýry, ale aj tie, ktoré sa nezúčastnili súťaže, ale zazneli v programe a stali sa slávnymi. Napríklad pieseň Bratříčku zavírej vrátka od Karla Kryla, ale aj slávny moment, keď americká speváčka Joan Baez pozvala na javisko Ivana Hoffmana. Takže okrem piesní uvidíme aj také až dokumentárne prvky. My sme skúmali dobovú tlač, rozhovory s umelcami, spisy ŠtB, ktoré boli vedené na konkrétnych ľudí i celú súťaž. Aj toto všetko sprevádza príbeh festivalu,“ upřesňuje Marián Amsler.

Zlatá Lýra měla v Nitre premiéru loni v březnu.

Více na www.hybernia.eu.

 

Festival United Islands of Prague začne ve středu, na Mostě Legií bude speciální tramvajová zastávka Evropa

PRAHA: Od 1. do 4. května budou pražské ostrovy a desítka klubů po celé Praze patřit pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů. Koná se zde totiž tradiční hudební festival United Islands of Prague. Během letošních čtyř festivalových dní se diváci budou moci zaposlouchat do největších hudebních objevů zemí evropské sedmadvacítky. Kromě hudebních objevů pak na návštěvníky čekají také zajímavé workshopy, přednášky, živé podcasty, besedy i sportovní aktivity. Festival je tradičně pro všechny návštěvníky zdarma.

od 01.05.2024 do 04.05.2024
Autor článku: 
Zuzana Kantorová

Umělci se od 1. do 4. května představí na 23 pódiích a to buď na otevřených scénách na Střeleckém ostrově, Slovanském ostrově u Žofína, na Janáčkově nábřeží a v 10 klubech, do kterých se letos vrací i čtvrteční klubová scéna. Vůbec poprvé se festival podívá například do Ďáblic, do Holešovic, na Palmovku, na Anděl nebo na Jižní Město.

Ve středu 1. května 2024 bude součástí festivalu oslava 20 let České republiky v EU, ve čtvrtek se na Střeleckém ostrově uskuteční speciální koncert proti xenofobii Symphony for Humanity.

Zahájení festivalu

Na středeční zahájení festivalu dorazí prezident České republiky Petr Pavel, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, velvyslanci z evropských zemí a mnozí další. Krátká ceremonie začne v 18:30 na Střeleckém ostrově.

Dopravní informace

Během všech čtyř festivalových dní bude v provozu speciální tramvajová zastávka Evropa na Mostě Legií, kterou mohou návštěvníci využít při cestě na Střelecký ostrov. Zastavovat na ní budou všechny spoje, které přes most projíždějí. Most bude navíc ve středu a v sobotu zcela uzavřen pro automobilový provoz. Pro auta se pak v sobotu 4. května uzavřena i Janáčkovo nábřeží od Jazz Docku až k ulici Vítězná.         

Celý program najdete na www.unitedislands.cz.

United Islands je mezinárodní hudební multižánrový festival, který se koná v Praze už od roku 2004. Festival se každý rok koná bez vstupného a představuje nové hudební objevy. Vedle toho nabízí bohatý nehudební program, který krom zábavy reflektuje aktuální společenská témata. Program festivalu United Islands of Prague se bude odehrávat v historickém centru na pražských ostrovech. Vstup na festival je v rámci koncertů i nehudebního programu pro všechny zdarma.

Bezplatné komentované prohlídky Památníku na 1. máj

ZLÍN: Oslavte Svátek práce stylově – navštivte Památník Tomáše Bati ve Zlíně, který bude v duchu baťovských tradic spojených s prvomájovými oslavami otevřen formou komentovaných prohlídek s bezplatným vstupem. Přijďte si vychutnat nevšední ukázku funkcionalismu a baťovského stavitelství, začíná se vždy v celou v čase 10:00-17:00 (včetně).

01.05.2024
10:00 - 17:30
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Památník architekta F. L. Gahury je poctou zakladateli obuvnického koncernu a radikálnější stavbu ve Zlíně nenajdete. Na první pohled jde o prázdný prostor, kterému dominuje věrná maketa Junkers F13 – letadla, ve kterém havaroval Tomáš Baťa a pilot Jindřich Brouček. Prohlédnout si můžete také zlaté kapesní hodinky Tomáše Bati umístěné ve vitríně.

Během komentované prohlídky vám průvodce přiblíží to nejzajímavější o stavbě z hlediska historie i architektury a dozvíte se rovněž o osobnostech, které jsou s touto kulturní památkou spojeny. Návštěvu si naplánujte k celé hodině - první komentovaná prohlídka začíná v 10:00, poslední v 17:00 (prohlídka trvá cca 45 minut).

Volné vstupenky lze pořídit i online: Vstupenky/Rezervace, nebo si pro ně můžete zajít před prohlídkou do Infopointu Památníku sídlícím ve vedlejší budově gymnázia (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).

Památník T. Bati je otevřen i na státní svátek 8. května.

Více na www.pamatnikbata.eu.

Mladí ladí jazz zvou zdarma na Karlovo náměstí na Jazzanovu nebo Prago Union

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Autor článku: 
Silvie Marková

„Festival je opět koncipován jako setkání s předními domácími i zahraničními formacemi, které jazz prezentují v jeho nejaktuálnější podobě s přesahy do mnoha jiných žánrů včetně elektroniky, funku nebo rapu,“ říká ředitel festivalu Jan Gregar. Stejně jako v předchozích letech bude program na Karlově náměstí živě přenášet Český rozhlas Vltava a bude jej moderovat David Brada, Jan Gregar, Marta Kloučková a Sára Vondrášková.

Mladí ladí jazz Open air je přístupný zdarma, ale je možné jej podpořit nákupem dobrovolné vstupenky: https://goout.net/cs/listky/mladi-ladi-jazz-open-air-2024/olww/. Více informací je k dispozici na www.mladiladijazz.cz. Spolupořadatelem akce je městská část Praha 2.

 

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu. Po celém světě se v tento den konají různé koncerty a připomínkové akce. Open air na Karlově náměstí v Praze je každoročně největší akcí v České republice, jež se k Mezinárodnímu dni jazzu hlásí a zároveň prvním venkovním festivalem tohoto jara. Mezi účinkujícími se i letos objeví přední zahraniční soubory přesahující jazzové hranice. Skupina Jazzanova vznikla v roce 1995 a tvoří ji šestice berlínských DJů a producentů. Má za sebou několik remixových kompilací i studiových desek, které vydává na svém labelu Sonar Kollektiv. Nejnovějším albem těchto předních představitelů nu-jazzu, chilloutu a jazz housu je nahrávka Face at My Window z roku 2023. Domácí scénu na open air na Karlově náměstí zastoupí pražská hip-hopová legenda Prago Union soustředěná kolem „mistra slova“, rapujícího básníka Adama Svatoše známého pod nickem Kato. Skupina ověnčená několika cenami Anděl vydala své dosud poslední, osmé album Příduhned v roce 2022. Na festivalu vystoupí tak, jak ji ještě většina lidí neslyšela – v jedinečné show obohacené o trumpetu, saxofon, trombon a tubu svébytného „brass bandu“ Krotitelé Dechů.

Belgičtí Don Kapot kombinují free jazz, afrobeat a krautpunk a před nedávnem vydali svou čtvrtou desku I Love Tempo, na níž nešetří nejrůznějšími zvuky, samply ani sebeironií, jež v jejich hudbě hraje velkou roli. Německá fusion parta Searching for Home vystupuje od roku 2016 a poslední album Hidden Errors vydala v roce 2022. V loňském roce zvítězila v soutěži Jazzfruit pořádanou Mladí ladí jazz. U její kolébky stáli dva bubeníci, postupem času se však skupina rozrostla v jedenáctičlenný band studovaných muzikantů, kteří se nebojí kořenit své pojetí jazzu a fusion třeba o trapové beaty nebo africký folklor. Tradičně se mohou návštěvníci těšit na stage Českého rozhlasu Vltava a jejich rozhovory se zajímavými hosty a chill out zónu.

Speciálním partnerem Mladí ladí jazz Open Air je Budějovický Budvar a o čerstvě čepovaný Budvar budou moci během festivalového dne návštěvníci soutěžit. O pohodlné sezení návštěvníků se postará Pražská plynárenská, která bude rozdávat speciální podsedáky. Na místě nebude také chybět cisterna s pitnou vodou zdarma, kterou zajišťují Pražské vodovody a kanalizace.  V průběhu odpoledne i večera bude pro návštěvníky připravena i celá řada stánků s občerstvením nabízejících nejrůznější druhy jídel, kávu nebo prosecco.

 

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Sází na aktuální objevy mezinárodní scény a nezapomíná ani na domácí kapely a interprety. Vyhlašuje soutěž pro nové hudební projekty Jazzfruit a pravidelně pořádá v klubu Jazz Dock koncert mladých hudebníků. Každoročně 30. dubna slaví na Karlově náměstí mezinárodní den jazzu akcí s názvem Mladí ladí jazz Open Air a ve spolupráci se spoludržitelem Grammy Oranem Etkinem pořádá sérii interaktivních koncertů Mladí ladí dětem. Podílí se také na vzdělávání ve školách s projektem Timbalooloo do škol nebo organizuje workshopy pro rodiče s dětmi či pedagogy. Jeho pořadatelem je organizace Nerudný fest, která pravidelně pořádá Koncert pro budoucnost a festivaly Praha žije hudbou a Student fest.


Více informací:

Web: www.mladiladijazz.cz
Facebook: www.facebook.com/mladiladijazz/
Instagram: https://www.instagram.com/mladiladijazz/
YouTube kanál:
www.youtube.com/channel/UCNkQH82TDFzveqpxZsW5Mrw
Spotify: https://open.spotify.com/playlist/3eJJFlh7dTYAx0gHaWkjQG?si=018a136d7ea14e76

 

Za podpory: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury České republiky 
Spolupořádá: MČ Praha 2
Hlavní mediální partner: Český rozhlas Vltava
Speciální partneři: Budějovický Budvar, Pražská plynárenská
Partner: Pražské vodovody a kanalizace
Mediální partneři: Rádio 1, Český rozhlas Jazz, Český rozhlas Radio Wave, Jazzport, BIO OKO
Pořádá: Nerudnýfest.cz, Mladí ladí jazz
Jsme součástí: European Jazz Network, International Jazz Day

Galerie hlavního města Prahy otevírá výstavu současného umění, která díly od osmdesáti umělců reaguje na palčivá témata světa.

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Autor článku: 
Nikola Páleníčková

„Když procházíme jednotlivá díla sbírky, je zřejmé, že kurátoři Nathalie Hoyos a Rainald Schumacher velmi obezřetně vybírají ta, které bez ohledu na zemi původu spojují angažovanost a potřeba upozornění na společenské problémy,” popisuje ředitelka a kurátorka GHMP Magdalena Juříková. A dodává, že sbírka Art Collection Telekom je inspirativní zejména proto, že přináší soubor děl z území, které bylo spojené východním blokem a mělo tak jen málo odlišnou realitu. „Uplynulé tři dekády nás výrazně odlišily, a to se pochopitelně vepsalo i do výpovědí zastoupených umělců. Takto postavená sbírka se může jevit jako poněkud naléhavý apel, ale vzhledem ke znepokojivému a výbušnému vývoji kolem nás je to nanejvýš žádoucí a trefné.”

 

Ohrožení demokracie, rovnoprávnost a rasismus

Expozice je rozdělena do několika tematických okruhů. Jedna z místností se zaměřuje na křehkost demokracie a sílu manipulace a autoritářských režimů. Tu otevírá obraz s názvem Něco je…2 od Daniela Balabána. Stojí na něm necelá desítka figur s obličeji upřenými k obloze, z níž padají kusy popela. Dílo, které na této výstavě zastupuje sbírky Galerie hlavního města Prahy, vzniklo před dvěma lety a je reakcí na tragickou situaci obyvatel napadené Ukrajiny. Na ruskou agresi odkazují i deníkové záznamy z února 2022 ukrajinské konceptuální výtvarnice Alevtiny Kakhidze a kreslené momentky z ukrajinského Majdanu umělkyně Lesie Khomenko.

Rozdílné postavení žen v Evropě ukazují portrétní fotografie, které působí až lifestylovým dojmem. Za velkými brýlemi se však u každé ženy skrývá příběh dotýkající se témat, jako je právo na potrat nebo možnost odejít z násilného vztahu. Osobní vzpomínky zasazené jak do soukromých zkušeností, tak i historických příběhů sdílí bosenská umělkyně Šejla Kamerić. Její autoportréty reflektují dospívání během války v Sarajevu v 90. letech. K válkám v Jugoslávii se vrací i fotografie Igora Grubiće. Chorvatský fotograf zachycuje horníky, kteří organizovali stávky proti Slobodanu Miloševići.

 

Technologický pokrok, klimatická krize a duševní zdraví

Jakou rychlostí se vyvíjí technologie a jaké přinášejí výzvy odráží i díla Lenky Glisníkové. Umělkyně ve svých plastikách zpochybňuje současné změny životního stylu člověka, k nimž dochází v důsledku neregulovaného technologického pokroku. Ve stejné místnosti můžeme najít i sochu Anny Hulačové s názvem Agro-Kosmo, zobrazující astronauta pěstujícího živiny i mimo planetu Zemi. K životnímu prostředí a péči o něj se vztahují i fotografie zachycující dopad člověka na přírodu.

Výstavu uzavírají díla odkazující na duševní zdraví, nutnost péče o sebe samé, ale i o společnost jako celek. Jedním z nich je i dílo Group Therapy české umělkyně Evy Koťátkové, která letos reprezentuje Česko na benátském Bienále. Její dílo v kontextu celé výstavy shrnuje nutnost sdílení problémů i palčivých témat a vyvolání dialogu. A to jak mezi díly samotnými, tak mezi díly a návštěvníky. „Tato výstava je především o humanistických hodnotách, které jsou vnitřním kompasem pro jednotlivce, ale také pro společnost. Hodnoty, které určují způsob, jakým spolu žijeme, respektujeme druhé a organizujeme demokratickou a otevřenou společnost – proti všem pravicově extremistickým tendencím a autokratickým diktátorům. A právě pohled, hodnocení a sdílení hodnot je tak potřebná skupinová terapie,” uzavírají kurátoři umělecké sbírky společnosti Deutsche Telekom Nathalie Hoyos a Rainald Schumacher.

„V roce 2010 jsme založili sbírku Art Collection Telekom, která se zaměřuje na současné umění ze střední, východní a jihovýchodní Evropy. Mnohá díla z této sbírky reflektují společenské a politické změny a důležitá témata dnešní doby. Deutsche Telekom vnímá komunikaci jako svou hlavní činnost a považuje se za jejího zprostředkovatele. Skrze Art Collection Telekom chceme podpořit umělce z daného regionu a přispět otevřené, komunikativní kultuře, která je důležitá pro vzájemné porozumění napříč Evropou,“ dodává Antje Hundhausen, viceprezidentka pro Brand Experience, Deutsche Telekom.

 

Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

 

Propagaci výstavy podporuje T-Mobile Česká republika. „Deutsche Telekom v letošním roce představuje svou uměleckou sbírku v Praze a mám radost, že se ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy podařilo dát dohromady tak působivou výstavu. Našim zákazníkům chceme nabídnout přístup k současnému umění a zapojit je do dialogu o umění a hodnotách, a proto mohou díky Magenta Moments získat vstup na výstavu zdarma,“ říká Maximiliano Bellassai, obchodní ředitel pro rezidentní zákazníky společnosti T-Mobile.

Kurátoři výstavy: Nathalie Hoyos, Rainald Schumacher, Magdalena Juříková, Martin Netočný

Grafické řešení: Anymade Studio

Výstava se koná pod záštitou jeho excelence Andrease Künneho, velvyslance Spolkové republiky Německo v Praze.

Výstavní program Galerie hlavního města Prahy je podporován Ministerstvem kultury České republiky.

Mediální partneři: Artikl, Artmap, Art Antiques, Radio 1, FlashArt, Artalk, A2

Vstupné: 200 Kč plné (dospělí) / 90 Kč snížené (studenti a senioři)


Více informací o výstavě a GHMP najdete na webuInstagramu a Facebooku.

 

 

 

 

 

Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

PRAHA: Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. V sobotu 4. května zahraje program sestavený z humoresek a fantazií. Posluchači se mohou těšit na proslulou Humoresku Antonína Dvořáka, které bude kontrastem Humoreska od Roberta Schumanna. První polovinu večera naplní 7 fantazií Johannesa Brahmse a Fantazie Alexandra Skrjabina.

04.05.2024
19:30 - 21:20
Autor článku: 
FOK

„Na hudbu a umění lze nahlížet různými úhly pohledu. Buď jako zrcadlo našich životů a našeho lidství, nebo jako únik do světa kouzel, duchovna, fantazie… V každém případě je fantazie a představivost nezbytností pro každého umělce. Těším se na společné objevování fantazijních světů Skrjabina a Brahmse. A co by to bylo za život bez humoru? Dvořákovu miniaturu netřeba představovat, mnohem rozsáhlejší Humoreska Schumannova je mému srdci velmi blízká. Je to kaleidoskop melancholických obrazů a fragmentů, pravděpodobně Schumannovo nejobtížněji uchopitelné a v mnoha detailech nejromantičtější klavírní dílo,“ představuje Lukáš Vondráček svůj program.

Lukáš Vondráček se na koncertech FOK objevuje pravidelně a spolupráce je velice úspěšná. V cyklu Světová klavírní tvorba to bude od roku 2017 již jeho třetí recitál. Jako sólista na koncertě Pražských symfoniků ve Smetanově síni vystoupil pětkrát. Společnou notu našel s šéfdirigentem FOK Tomášem Braunerem a dramaturgem Martinem Rudovským. Z toho vznikla nahrávka kompletní tvorby pro klavír a orchestr Sergeje Rachmaninova pro Supraphon. Album sklidilo mezinárodní pozitivní ohlasy a bylo nominováno na cenu Anděl. V 90. sezóně FOK Lukáše Vondráčka s Pražskými symfoniky čeká provedení obou Brahmsových klavírních koncertů a už teď je jasné, že při té příležitostí se taktéž musí tento komplet nahrát.

Recitál Lukáše Vondráčka je posledním z cyklu Světová klavírní tvorba v 89. sezóně FOK. Úspěšný cyklus šesti klavírních recitálů bude samozřejmě pokračovat i v jubilejní 90. sezóně, kdy se v Rudolfinu představí hvězdy, jako je Boris Giltburg, Francesco Piemontesi, Martin Helmchen, Igor Ardašev či Gabriela Montero. Zvláštní pozornost zasluhuje prosincový večer nazvaný České mládí – klavírní gala, v němž se představí čtyři mladí čeští talenti: Nora Lubbadová, Jan Schulmeister, Jan Čmejla a Matyáš Novák.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„Skrjabin je vděčný nejenom technikou, ale také všemi kontrasty, nedozírnou škálou dynamiky… ‚Co více si můžeš jako člověk, který je pohlcen barevností zvuku, přát? Čistá krása!‘, říká Lukáš Vondráček, cenný protagonista květnového recitálu. Proto samozřejmě zařazuje na svůj recitálový program i Jeho hudbu, ale i dalšího svého oblíbence – Roberta Schumanna, v jehož hudbě, jak říká hrdý opavský rodák, probleskují pasáže až magické. Zazní samozřejmě i hudba česká. A řekněme v humorné kombinaci, neboť ke Dvořákově světoznámé Humoresce přidá právě Schumannovu: rozsáhlou a poťouchle ironickou.“

 

Program

LUKÁŠ VONDRÁČEK – KLAVÍRNÍ RECITÁL

4. května 2024 od 19:30, Rudolfinum, Dvořákova síň

 

JOHANNES BRAHMS

7 fantazií op. 116

ALEXANDR SKRJABIN

Fantazie h moll op. 28

ANTONÍN DVOŘÁK

Humoreska č. 7 Ges dur op. 101

ROBERT SCHUMANN

Humoreska B dur op. 20

 

Lukáš VONDRÁČEK | klavír

 

Vláda včera projednala legislativní ukotvení statusu umělce

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Autor článku: 
Jana Zechmeisterová, tiskové oddělení kabinetu ministra

 „Legislativní ukotvení statusu umělce je jedním z úkolů, které jsou ukotveny v Národním plánu obnovy. Je nutné ho naplnit, aby nebylo ohroženo čerpání finančních prostředků z NPO. Ministerstvo kultury zvolilo cestu adekvátní současné situaci, kdy dochází k úpravě podmínek pro získání stipendií. Považujeme zavedení statusu umělce za klíčový krok, z nějž bude možné v budoucnu vycházet pro tvorbu dalších opatření,“ říká ministr kultury.

Do registru budou zapsány fyzické osoby, které prokáží, že se věnují umělecké nebo tvůrčí činnosti nebo činnosti s uměleckou činností bezprostředně související. To doloží smluvními vztahy za poslední 3 roky, z nichž bude zřejmé, že se umělecké činnosti věnovaly alespoň po dobu 24 měsíců. Podmínky jsou formulovány tak, aby podpora primárně cílila na umělce, kteří svoji uměleckou činnost vykonávají převážně mimo pracovní poměr a dosahují v ní příjmů maximálně ve výši průměrné mzdy. Návrh zákona počítá i s podporou umělců v době případných omezení v důsledku vyhlášení nouzového stavu.

V návrhu zákona je vymezen pojem „umělec“, který zahrnuje i osoby vykonávající činnosti bez nichž by realizace umělecké činnosti byla nemyslitelná. Například osvětlovače, zvukaře, kostyméry apod. Registrovaní umělci budou moci při splnění dalších podmínek získat podporu formou stipendia na tvůrčí nebo studijní účely. Podmínkou poskytnutí dotace, v tomto případě stipendia, je podle zákona 203/2006 nejen žádost sama, ale také posouzení žádosti/projektu odbornou komisí. Pak bude rozhodnuto o přidělení či nepřidělení dotace a její výši. A to samozřejmě s respektem k rozpočtovým možnostem ministerstva kultury.

Při tvorbě návrhu ministerstvo spolupracovalo s Institutem umění – Divadelním ústavem, který má téma statusu umělkyně*ce jako jeden z dílčích výzkumných cílů a který komunikuje a spolupracuje s jednotlivými profesními a oborovými asociacemi.

 

Základní otázky a odpovědi:

 

Kdo bude moci status umělce získat?

 

Na základě novely zákona bude zřízen registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Do registru budou zapsány fyzické osoby, které prokáží, se věnují umělecké nebo tvůrčí činnosti nebo činnosti s uměleckou činností bezprostředně související. Toto prokáží doložením smluvních vztahů za poslední 3 roky, z nichž bude zřejmé, že umělecké činnosti věnovaly alespoň po dobu 24 měsíců. V návrhu zákona je vymezen pojem „umělec“, který v sobě zahrnuje i osoby vykonávající činnosti bez nichž by realizace umělecké činnosti byla nemyslitelná. Například osvětlovače, zvukaře, kostyméry apod.

 

Jak budou fungovat stipendia pro umělce v registru, držitele statusu umělce?

Fyzická osoba, zapsaná v registru, bude moci ministerstvo kultury požádat o finanční podporu, kterou využije buďto na tvůrčí účely (finanční příspěvek jí umožní soustředit se na vlastní umělecký projekt, např. vytvoření rukopisu knihy, kompozice hudební skladby, vytvoření souboru fotografií…), nebo pro vzdělávací/ studijní účely, např. na krytí cestovních výdajů a poplatků souvisejících se zahraniční stáží v nějaké kulturní instituci (absolvování tanečního workshopu, rekvalifikačního kurzu, další studium…).

Bude se jednat o finanční příspěvek poskytnutý na konkrétní projekt. Účelné využití příspěvku se bude dokládat závěrečnou zprávou z realizace projektu, nebude tedy třeba vyúčtovávat jednotlivé typy nákladů, bude se jednat o „stipendium“ v pravém smyslu slova.

 

Znamená to, že když bude někdo v registru a požádá si, tak automaticky dotaci dostane?

Nikoli. Podmínkou poskytnutí dotace, v tomto případě stipendia, je podle zákona 203/2006 nejen žádost, ale také posouzení žádosti/projektu odbornou komisí. Tato komise žádost posoudí a ministr kultury na základě jejího doporučení rozhodne o přidělení či nepřidělení dotace a její výši. To samozřejmě s respektem k rozpočtovým možnostem ministerstva kultury.

 

Půjde o speciální dotační titul? Nebo půjde o některý ze stávajících?

Prozatím předpokládáme, že poskytování stipendií bude i nadále realizováno ve stávajícím dotačním titulu – Program poskytování příspěvku na tvůrčí a studijní a účely.

Kolik peněz to může ročně stát? Kolik peněz to tak může být na jednoho žadatele?

Prozatím pracujeme s částkou cca 130 mil Kč ročně, která je pojata jako částka maximalistická. Podle předpokladu by měla být rozdělována mezi autory uměleckých děl a výkonné umělce.

Při úvaze o částce pro jednoho žadatele je třeba také brát v potaz skutečnost, že projekty, což ukazuje i stávající praxe, mohou být obsahově nesrovnatelné. Na jedné straně například může stát tvůrčí stipendium na vytvoření uměleckého díla v řádu nižších desetitisíců, na druhé straně víceleté studijní stipendium např. cca 100 000 Kč. V tuto chvíli je průměrný odhad cca 90 tis. na žadatele s tím, že bude podpořeno až 1500 projektů ročně.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Hl. m. Praha