středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek
Obálka - pohled do pražské sazárny nakl. Jan Otto z roku 1891



Stolní kalendář na rok 2013 - Příběh knihy

Autor článku: 
Pavel Muchka

<p>PRAHA: Chcete poznat tajemství vzniku knihy? Máte zájem seznámit se s unikátními sbírkovými předměty Národního muzea, které jsou uloženy v jeho depozitářích?</p> <p>Pak právě pro Vás je stolní kalendář na rok 2013, který připravuje Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky.<br />
Budete mít příležitost poznat peripetie vzniku knihy od prvních kontaktů nakladatele se spisovatelem až po konečnou cestu ke čtenářům, a to vše na ukázkách historických předmětů často mimořádné hodnoty.</p> <p>Objednávky kalendářů přijímá do 21. 9. Národní knihovna ČR – CDH, 102 00 Praha 10,<br /> Sodomkova 2, Ing. Mária Braunová (e-mail: maria.braunova@nkp.cz). </p> <p>Prodejní cena je 55 Kč.</p> <p>Do objednávky prosím uveďte přesnou fakturační adresu a počet Vámi objednávaných kalendářů. Distribuce proběhne ve druhé polovině měsíce října. Platba bude realizována bankovním převodem.</p> <p>Kalendář je barevný a obsahuje 53 obrázků ze sbírek NM, snaží se představit peripetie vzniku knihy…<br /> Nechybí ani fotografie knižních vazeb (např. Bradáč, Svoboda…), sbírka knihařského náčiní, předsádkové papíry, exlibris, ilustrace, nakladatelská reklama atd.</p> <p>Pavel Muchka, Knihovna Národního muzea</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ČR: Přinášíme nový redakční žánr – PODCAST MÍSTNÍ KULTURY – dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Naším historicky prvním hostem je současný ministr kultury ČR Martin Baxa (1975). Následující rozhovor, k němuž vás zve rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová, nabízí celou řadu témat – od těch radostných, jako jsou umělecké zážitky a návštěvy kulturních institucí, až po problémy spojené s financováním kultury v době energetické krize. Ministerstvo sice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii, ale kýženého 1% státního rozpočtu se stále nedaří dosáhnout.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
01.02.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023