úterý
3. října 2023
svátek slaví Bohumil
Pozvánka na zahájení výstavy
© Zdroj: archiv pořadateleStěny Zámku Dobřichovice ožijí tvorbou Jiřího Machta2

DOBŘICHOVICE: Zámek Dobřichovice se chystá přivítat významného vizuálního umělce Jiřího Machta2 a jeho výstavu, která bude probíhat v unikátním prostředí tohoto historického místa. Vernisáž výstavy s názvem "Voice of Mirror" se koná 30. srpna 2023 od 19:00 hodin.

od 30.08.2023 do 30.09.2023
Autor článku: 
Linda Havlíček Skarlandtová

Jiří Macht2 / Voice of Mirror / kurátorka: Rozalie Pánková / Zámek Dobřichovice / 30. 8. – 30. 9. 2023 / vernisáž: 30. 8. 2023

Díla umělce překonávají hranice tradičního vnímání umění a vytvářejí provokativní a emotivní dialog mezi divákem a uměleckým dílem. Divák je zatažen do děje a společně se světlem se stane součástí Machtových pestrobarevných nahlas křičících fotografických koláží.

Jak již napovídá název, Voice of Mirror neboli Hlas Zrcadla, díla zde působí jako médium pro vyjádření umělcových myšlenek a umožňují divákovi stát se součástí tvorby Machta2. Toto interaktivní umění odráží různorodé aspekty lidského vnímání, zrcadlící nejen naši fyzickou podobu, ale také naše myšlenky a vnitřní hlas.

Výstavu Voice of Mirror tvoří převážně koláže a tzv. zrcadláže z vlastních snímků, které jsou tvořeny tiskem na zrcadla. Tímto způsobem vytváří neotřelé interakce mezi divákem, dílem, umělcem a prostředím, ve kterém se nachází.

Výstava se odehrává na Zámku křížovníků v Dobřichovicích u Prahy „Prostory historického zámku Dobřichovice budou skvělým místem pro symbiózu s inovativní tvorbou a moderní estetiku umělce Machta2. Svým způsobem bude skrze tvorbu animována tato dominanta Dobřichovic a kulturní památka.“ říká kurátorka výstavy Rozalie Pánková.

 

Vernisáž výstavy "Voice of Mirror" je otevřená veřejnosti a srdečně zveme všechny, kdo mají zájem spatřit umělecký pohled Jiřího Machta2.
Datum vernisáže: 30. srpna 2023
Čas: 19:00 hodin
Místo: Zámek Dobřichovice
Vstup: Zdarma
Výstava. 30. 8. – 30. 9. 2023
Pá – Ne: 14:00 – 18:00


O autorovi
Fotograf Jiří Macht, známý pod pseudonymem Macht2. Jeho tvorba se vyznačuje inovativním přístupem k vlastním fotografickým snímkům, které důmyslně komponuje do uměleckých celků označovaných jako koláže vyvolávající pozitivní až radostné emoce. Jiří Macht vystudoval pražskou FAMU v ateliéru fotografie, kde spolupracoval s profesorem Vojtěchovským a docentem Rajsíkem. Etabloval se již jako významná osobnost na umělecké scéně a jeho práce byly vystavovány v prestižních galeriích po celém světě. To může doložit svými 30 samostatnými výstavami.

http://www.macht2.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.10.2023

PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.09.2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Památky
Co se děje
27.09.2023