pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Obálka knihy
© Archiv Národní galerie



Staří mistři - 100 mistrovských děl od renesance po baroko

PRAHA: Nová publikace Staří mistři představuje 100 mistrovských děl od renesance po baroko ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha. Výběr prací sleduje v návaznosti na novou inovativní expozici následující kritéria: uměleckou kvalitu, časové zařazení díla, ikonografický a tematický kontext a formální vlivy. Zahrnuje práce Rubense, Dürera či Cranacha společně s Brandlem nebo Škrétou.

Autor článku: 
Marcela Hančilová

Autor a kurátor nové expozice a současně ředitel Sbírky starého umění Marius Winzeler o nové knize říká: „Publikace vychází při příležitosti otevření nové expozice „Staří mistři“ ve Schwarzenberském paláci, kde dochází k propojení dosud rozdělených fondů českého a tzv. evropského umění. Záměrem publikace s bohatým obrazovým doprovodem je více akcentovat výjimečná díla v historickém a stylovém kontextu a poukázat na internacionální charakter českého umění v prostředí střední Evropy.“

Výběru děl předchází dvě úvodní kapitoly. První stať reflektuje dlouhou a pohnutou historii souborů vynikajících děl středoevropské provenience od starých mistrů, v nichž se nachází několik cenných prací z císařské sbírky Rudolfa II. Připomíná i éru šlechtických sbírek barokní doby, z nichž se některá díla dostala do dnešního fondu NGP, a založení Společnosti vlasteneckých přátel umění v roce 1796 jako předchůdkyně NGP. Dále sleduje formování sbírky Společnosti ve 30. letech 19. století, její akviziční politiku, neúspěšné snahy o vybudování vlastní galerie a její výstavní prostory v Domě umění v Rudolfinu a Městské knihovně v Praze. Novodobou éru připomínají dva mezníky: rok 1945, kdy fondy Národní galerie doznaly značného rozšíření hlavně díky převodu velmi cenné nostické barokní sbírky, a rok 1989, po němž následovaly bouřlivé změny v důsledku restitucí. Nové uspořádání sbírek se pak promítlo i do stávající vizuálně atraktivní expozice „Staří mistři“.  

Druhá stať přináší vhled do dějin Schwarzenberského paláce na Hradčanském náměstí, jenž je vynikajícím příkladem středoevropské renesanční architektury, která si ponechala svůj ráz i v době baroka a historismu. Rezidence byla inspirována italskými vzory a vyzdobena antickými motivy podle grafických předloh německých a nizozemských umělců. Schwarzenberský palác, původně Lobkovický, postavený kolem roku 1560 italským stavitelem Agostinem Gallim, je výsledkem mezinárodních uměleckých kontaktů a tvoří tak mimořádný rámec pro mistrovská díla renesance, manýrismu, baroka a rokoka.

Publikace je pro svůj reprezentativní charakter vhodná jako dárek pro milovníky starého umění.

 

Marius Winzeler (ed.), Staří mistři

Česko-německo-anglicky, 240 stran, 149 obrazových příloh

Národní galerie Praha, 2019

 

Národní galerie -otevírací doba

úterý–neděle 10–18 h
středa 10–20 h

Info
info@ngprague.cz
+420 224 301 122
www.ngprague.cz

Sledujte nás
 Národní galerie Praha
 Národní galerie Praha dětem
 ngprague #ngprague

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024