sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Plakát k akci
© Archiv pořadatele



Srdce Valašska ožije 10. ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu VSETÍNSKÝ KRPEC 2018

VSETÍN: Město Vsetín a Dům kultury Vsetín, společně s folklorními soubory Jasénka, Vsacan a Kotár srdečně zvou na jubilejní ročník tradičního bienále Mezinárodního folklorního festivalu VSETÍNSKÝ KRPEC 2018, který se uskuteční ve dnech 28. června až 1. července.

od 28.05.2018 do 01.07.2018
Autor článku: 
Klára Blažková/jal

Této čtyřdenní slavnosti folkloru, lidových tradic a umění, která patří mezi největší ve Zlínském kraji, se účastní jak zahraniční, tak české, domácí soubory a cimbálové muziky, které se v průběhu festivalu prezentují v samostatných i komponovaných programových blocích. Během uplynulých devíti ročníků Vsetínský krpec hostil soubory nejen z Evropy, ale také z Asie, Afriky nebo Ameriky. Akce navazuje na kořeny, lidovou kulturu a tradice regionu a těší se vysoké divácké návštěvnosti. Celá akce se koná pro veřejnost zdarma v příjemném prostředí Panské zahrady.

Letošní program nabídne na 20 tanečních a hudebních pořadů, letní kina, tématické výstavy, večerní „Veselice při muzice“, 500 účinkujících, špičkové domácí soubory, zahraniční hosty ze Srbska, Chile, Řecka a Slovenska, lidové řemeslníky, jarmark, folklorní graffitti, zvířátka, doprovodné aktivity, workshopy, dílničky pro děti a dospělé a mnoho dalšího.

Doprovodnou akcí festivalu bude v prostorách Zámku Vsetín výstava obrazových materiálů s názvem „Vsetínský krpec 2000-2018: Od počátků po současnost“, doplněná vzpomínkami organizátorů, kteří stáli u vzniku vsetínského folklorního festivalu.

Neodmyslitelnou součástí festivalu je také soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku a obuškového „Memoriál Dušana Růžičky“, který je kulturním dědictvím zapsaným na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR. Zkrátka nepřijdou ani taneční dvojice, které se utkají v pátek od 20.00 h titul nejlepšího tanečního páru z Valašska.

Vsetínský krpec letos nabídne také zajímavý pořad „Ze stébla kroj vykvete“, který v sobotu od 17.30 hodin poutavou formou představí návštěvníkům tradiční lidový oděv na Vsetíně. Návštěvníci festivalu se však zajisté těší a jsou zvědaví na zahraniční hosty z Chile, Srbska, Řecka a Slovenska, kteří vás vtáhnou do víru svých písní a tanců,“ uvedl programový ředitel festivalu Pavel Tomeček.

 

www.dkvsetin.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024