sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Jan Schulmeister, laureát Broumovské klávesy z roku 2019
© Khalil Baalbaki



Soutěže nás posouvají na cestě za uměním

BROUMOV: Když je hudba radostí – tak by se dal též nazvat rozhovor s Janem Schulmeisterem, laureátem Broumovské klávesy z roku 2019. Jan bude rovněž vystupovat letos v létě na festivalu Za poklady Broumovska společně s Wihanovým kvartetem.

Autor článku: 
Michaela Plchová

Kolik ti bylo let, když ses zúčastnil Broumovské klávesy a jaký to byl pro tebe zážitek?

Bylo mi 12 let. Tehdy jsem měl na soutěž připravenou Lisztovu třináctou Uherskou rapsodii, která však byla ještě poněkud „čerstvá“ a moc neobehraná. Přesto se mi na soutěži povedla podle mých představ a také porota ji ohodnotila nejvyšším bodováním. To mi udělalo samozřejmě velkou radost. Na tuto soutěž však rád vzpomínám i z jiných důvodů. Soutěž probíhá ve výjimečných prostorách broumovského kláštera a je zde cítit nádherná atmosféra a zvláštní klid, který jsem na jiných soutěžích nezažil.

 

Co z tvého pohledu přináší mladým pianistům účast v hudebních soutěžích jako je právě Broumovská klávesa? Zúročil jsi tyto zkušenosti v dalších soutěžích?

Podle mě je účast na takovýchto soutěžích pro mladé hudebníky velmi důležitá, protože tak získávají jedinečné zkušenosti. Každá takováto příležitost mě naučila něco nového. Mnoho věcí se samozřejmě učíme při cvičení, ale teprve na pódiu před publikem – takzvaně „naostro“ se ukáže, zda všechny kroky během přípravy byly dostatečné. Také pouze na pódiu se člověk učí pracovat s koncentrací a řešit případné „neplánované situace“ rovnou za běhu. To všechno každého, kdo se rozhodne jít touto cestou, posouvá na cestě za uměním.

 

Jane, velkou zkušenost máš rovněž s mezinárodními soutěžemi – podařilo se ti zvítězit v soutěži Piano Talents v Miláně, na soutěži Césara Francka v Bruselu a na estonské Odin International Music Competition. Jak velkou přípravu to obnáší?

Je potřeba říct, že já nevnímám rozdíl mezi přípravou na jakékoli veřejné vystoupení. Vždy je třeba být připravený, jak nejlépe je to možné. Ale když se ptáte konkrétně na soutěže, záleží také na tom, o jaký typ soutěže se jedná. Pokud se chystám na reálnou soutěž, tedy takovou, kdy musím přijet do místa konání a v danou chvíli zahrát připravený program na jeden pokus, vyžaduje to více energie. Cestování, cizí prostředí, ve kterém je třeba se zorientovat, jiný nástroj, to vše klade v danou chvíli větší nárok na koncentraci při výkonu.

V období pandemie se však rozšířily soutěže formou online, kam místo soutěžících „cestuje“ pouze videonahrávka. Stačí tedy pořídit videozáznam svého vystoupení a ten zaslat na danou soutěž.

Tak jako tak ale musím vždy daný repertoár kvalitně připravit, takže práce na skladbách je v obou případech stejně intenzivní.

 

Máš čas věnovat se kromě hudby ještě dalším zálibám, nebo na to už nezbývá čas?

Většina mých zálib je naštěstí spojena s hudbou, takže se práce a zábava příjemně prolínají. Když necvičím na klavír, poslouchám nahrávky a občas si pro radost také skládám.

 

V létě budeš vystupovat na festivalu Za poklady Broumovska, na co se můžeme těšit?

Na festival Za poklady Broumovska mám připravený Mozartův Klavírní koncert A dur K 488, který zahraju společně s Wihanovým kvartetem. Zazní též Dvě arabesky Clauda Debussyho. Druhá polovina koncertu bude patřit právě Wihanovu kvartetu a Smyčcovému kvartetu F dur Maurice Ravela.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024