středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Jan Schulmeister, laureát Broumovské klávesy z roku 2019
© Khalil BaalbakiSoutěže nás posouvají na cestě za uměním

BROUMOV: Když je hudba radostí – tak by se dal též nazvat rozhovor s Janem Schulmeisterem, laureátem Broumovské klávesy z roku 2019. Jan bude rovněž vystupovat letos v létě na festivalu Za poklady Broumovska společně s Wihanovým kvartetem.

Autor článku: 
Michaela Plchová

Kolik ti bylo let, když ses zúčastnil Broumovské klávesy a jaký to byl pro tebe zážitek?

Bylo mi 12 let. Tehdy jsem měl na soutěž připravenou Lisztovu třináctou Uherskou rapsodii, která však byla ještě poněkud „čerstvá“ a moc neobehraná. Přesto se mi na soutěži povedla podle mých představ a také porota ji ohodnotila nejvyšším bodováním. To mi udělalo samozřejmě velkou radost. Na tuto soutěž však rád vzpomínám i z jiných důvodů. Soutěž probíhá ve výjimečných prostorách broumovského kláštera a je zde cítit nádherná atmosféra a zvláštní klid, který jsem na jiných soutěžích nezažil.

 

Co z tvého pohledu přináší mladým pianistům účast v hudebních soutěžích jako je právě Broumovská klávesa? Zúročil jsi tyto zkušenosti v dalších soutěžích?

Podle mě je účast na takovýchto soutěžích pro mladé hudebníky velmi důležitá, protože tak získávají jedinečné zkušenosti. Každá takováto příležitost mě naučila něco nového. Mnoho věcí se samozřejmě učíme při cvičení, ale teprve na pódiu před publikem – takzvaně „naostro“ se ukáže, zda všechny kroky během přípravy byly dostatečné. Také pouze na pódiu se člověk učí pracovat s koncentrací a řešit případné „neplánované situace“ rovnou za běhu. To všechno každého, kdo se rozhodne jít touto cestou, posouvá na cestě za uměním.

 

Jane, velkou zkušenost máš rovněž s mezinárodními soutěžemi – podařilo se ti zvítězit v soutěži Piano Talents v Miláně, na soutěži Césara Francka v Bruselu a na estonské Odin International Music Competition. Jak velkou přípravu to obnáší?

Je potřeba říct, že já nevnímám rozdíl mezi přípravou na jakékoli veřejné vystoupení. Vždy je třeba být připravený, jak nejlépe je to možné. Ale když se ptáte konkrétně na soutěže, záleží také na tom, o jaký typ soutěže se jedná. Pokud se chystám na reálnou soutěž, tedy takovou, kdy musím přijet do místa konání a v danou chvíli zahrát připravený program na jeden pokus, vyžaduje to více energie. Cestování, cizí prostředí, ve kterém je třeba se zorientovat, jiný nástroj, to vše klade v danou chvíli větší nárok na koncentraci při výkonu.

V období pandemie se však rozšířily soutěže formou online, kam místo soutěžících „cestuje“ pouze videonahrávka. Stačí tedy pořídit videozáznam svého vystoupení a ten zaslat na danou soutěž.

Tak jako tak ale musím vždy daný repertoár kvalitně připravit, takže práce na skladbách je v obou případech stejně intenzivní.

 

Máš čas věnovat se kromě hudby ještě dalším zálibám, nebo na to už nezbývá čas?

Většina mých zálib je naštěstí spojena s hudbou, takže se práce a zábava příjemně prolínají. Když necvičím na klavír, poslouchám nahrávky a občas si pro radost také skládám.

 

V létě budeš vystupovat na festivalu Za poklady Broumovska, na co se můžeme těšit?

Na festival Za poklady Broumovska mám připravený Mozartův Klavírní koncert A dur K 488, který zahraju společně s Wihanovým kvartetem. Zazní též Dvě arabesky Clauda Debussyho. Druhá polovina koncertu bude patřit právě Wihanovu kvartetu a Smyčcovému kvartetu F dur Maurice Ravela.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Vydavatelství Radioservis představuje CD Moravia Brass Band V PŮLNOČNÍ HODINU. Moravia Brass Band je největší žesťové těleso v ČR a rezidenční orchestr Brno Brass Festu. Třicet hudebníků v čele s šéfdirigentem Chuheiem Iwasakim popularizuje hru na žesťové nástroje, představuje jedinečné programy a aranžmá, zve výjimečné hosty, a především vytváří specifické uskupení: žesťový orchestr – brass band.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
07.12.2022

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

VYSOKÉ MÝTO: Na počátku roku 1901, přesně 22. ledna, se narodil ve Vysokém Mýtě Ota Vohryzek. Tatínek Max byl vysoké a mohutné postavy, maminka Hermína drobná, okatá a velmi půvabná. Na kraji města společnou silou provozovali obchod s železem a sedlačili. O dva roky později se narodila ještě mladší Anna. A celá rodina spokojeně žila v přízemním domě s průjezdem do dvora, na který navazovala dlouhá zahrada s ovocnými stromy.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
07.12.2022