úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Jan Schulmeister, laureát Broumovské klávesy z roku 2019
© Khalil BaalbakiSoutěže nás posouvají na cestě za uměním

BROUMOV: Když je hudba radostí – tak by se dal též nazvat rozhovor s Janem Schulmeisterem, laureátem Broumovské klávesy z roku 2019. Jan bude rovněž vystupovat letos v létě na festivalu Za poklady Broumovska společně s Wihanovým kvartetem.

Autor článku: 
Michaela Plchová

Kolik ti bylo let, když ses zúčastnil Broumovské klávesy a jaký to byl pro tebe zážitek?

Bylo mi 12 let. Tehdy jsem měl na soutěž připravenou Lisztovu třináctou Uherskou rapsodii, která však byla ještě poněkud „čerstvá“ a moc neobehraná. Přesto se mi na soutěži povedla podle mých představ a také porota ji ohodnotila nejvyšším bodováním. To mi udělalo samozřejmě velkou radost. Na tuto soutěž však rád vzpomínám i z jiných důvodů. Soutěž probíhá ve výjimečných prostorách broumovského kláštera a je zde cítit nádherná atmosféra a zvláštní klid, který jsem na jiných soutěžích nezažil.

 

Co z tvého pohledu přináší mladým pianistům účast v hudebních soutěžích jako je právě Broumovská klávesa? Zúročil jsi tyto zkušenosti v dalších soutěžích?

Podle mě je účast na takovýchto soutěžích pro mladé hudebníky velmi důležitá, protože tak získávají jedinečné zkušenosti. Každá takováto příležitost mě naučila něco nového. Mnoho věcí se samozřejmě učíme při cvičení, ale teprve na pódiu před publikem – takzvaně „naostro“ se ukáže, zda všechny kroky během přípravy byly dostatečné. Také pouze na pódiu se člověk učí pracovat s koncentrací a řešit případné „neplánované situace“ rovnou za běhu. To všechno každého, kdo se rozhodne jít touto cestou, posouvá na cestě za uměním.

 

Jane, velkou zkušenost máš rovněž s mezinárodními soutěžemi – podařilo se ti zvítězit v soutěži Piano Talents v Miláně, na soutěži Césara Francka v Bruselu a na estonské Odin International Music Competition. Jak velkou přípravu to obnáší?

Je potřeba říct, že já nevnímám rozdíl mezi přípravou na jakékoli veřejné vystoupení. Vždy je třeba být připravený, jak nejlépe je to možné. Ale když se ptáte konkrétně na soutěže, záleží také na tom, o jaký typ soutěže se jedná. Pokud se chystám na reálnou soutěž, tedy takovou, kdy musím přijet do místa konání a v danou chvíli zahrát připravený program na jeden pokus, vyžaduje to více energie. Cestování, cizí prostředí, ve kterém je třeba se zorientovat, jiný nástroj, to vše klade v danou chvíli větší nárok na koncentraci při výkonu.

V období pandemie se však rozšířily soutěže formou online, kam místo soutěžících „cestuje“ pouze videonahrávka. Stačí tedy pořídit videozáznam svého vystoupení a ten zaslat na danou soutěž.

Tak jako tak ale musím vždy daný repertoár kvalitně připravit, takže práce na skladbách je v obou případech stejně intenzivní.

 

Máš čas věnovat se kromě hudby ještě dalším zálibám, nebo na to už nezbývá čas?

Většina mých zálib je naštěstí spojena s hudbou, takže se práce a zábava příjemně prolínají. Když necvičím na klavír, poslouchám nahrávky a občas si pro radost také skládám.

 

V létě budeš vystupovat na festivalu Za poklady Broumovska, na co se můžeme těšit?

Na festival Za poklady Broumovska mám připravený Mozartův Klavírní koncert A dur K 488, který zahraju společně s Wihanovým kvartetem. Zazní též Dvě arabesky Clauda Debussyho. Druhá polovina koncertu bude patřit právě Wihanovu kvartetu a Smyčcovému kvartetu F dur Maurice Ravela.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024