pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
Plakát k akci
© Michal Doubek



Slavnostní závěrečný koncert a Slovanské tance Antonína Dvořáka

PARDUBICE. Svátek klasické hudby v Pardubicích uzavře Slavnostní závěrečný koncert Filharmonie Brno, pod taktovkou Petra Vronského, a to v neděli 6. května od 19:00 h v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích.

19:00 - 21:00
Autor článku: 
Josef Krečmer

Pardubické hudební jaro se chýlí pomalu ke svému konci. Na závěr si pořadatelé pro návštěvníky tohoto mezinárodního festivalu připravili opravdovou hudební lahůdku. Těšit se můžeme na Slavnostní závěrečný koncert Filharmonie Brno, a to v neděli 6. května od 19:00 hodin v Sukově síni Domu hudby. Na programu budou Slovanské tance Antonína Dvořáka.

Pardubické hudební jaro začalo velmi slavnostně a též velmi radostně a slavnostně končí. Dvě řady Slovanských tanců jsou naším národním rodinným stříbrem a symbolicky tak uzavírají 40. ročník Pardubického hudebního jara, věnovaný letos s velkou převahou právě hudbě české.

Filharmonie Brno je orchestr s více než šedesátiletou bohatou historií. Tradice brněnské filharmonie se však datuje již mnohem dříve, a to od 70. let 19. století, kdy v Brně vznikl zásluhou Leoše Janáčka amatérský Český symfonický orchestr a začal působit v nově postaveném Besedním domě, sídle dnešní filharmonie. Filharmonie Brno v současné podobě vznikla v roce 1956 sloučením rozhlasového a krajského orchestru pod vedením svého prvního šéfdirigenta Břetislava Bakaly. Již záhy po svém vzniku, získala uznání na festivalu Varšavská jeseň. Její více než stočlenný orchestr hraje na festivalech a v koncertních síních celého světa. Spolupracuje s proslulými dirigenty a hvězdnými sólisty. Pravidelně vyprodává sály například v Japonsku, v roce 2015 poprvé navštívila Omán a těší se na vás také na desítkách koncertů ve svém rodném Brně.

V Pardubicích se představí pod dirigentským vedením Petra Vronského. Petr Vronský nejprve vystudoval plzeňskou konzervatoř obor housle, aby si na pražské Hudební akademii múzických umění své vědomosti rozšířil v oboru dirigování. Vronský svou hudební kariéru započal jako velmi úspěšný mladý houslista, ale pro jeho další umělecký rozvoj měly silně rozhodující vliv jeho následné úspěchy v dirigentských soutěžích. Housle Vronský proto nakonec odložil, do rukou vzal dirigentskou taktovku a svou novou uměleckou dráhu započal u plzeňské opery, odkud přešel ke Státní filharmonii Brno, aby se u tohoto tělesa stal později šéfdirigentem. Na postu šéfa jsme P. Vronského mohli zaregistrovat také v letech 2oo2-4, kdy vedl ostravskou Filharmonii Leoše Janáčka. Petr Vronský je všestranný, velice temperamentní dirigent s mimořádným citem pro interpretaci náročných děl, velkých těles a jeho široký repertoár zahrnuje přes dvě stě klasických, moderních, operních
a symfonických děl. V současnosti patří Petr Vronský k předním dirigentům, je považován za všestranného dirigenta širokého záběru a jako dirigent proto hostuje u řady orchestrů a hudebních těles po celé Evropě, Japonsku i USA. Petr Vronský pravidelně diriguje přední světové orchestry
k nimž lze zařadit Antverpský královský filharmonický orchestr, Berlínské symfoniky, Českou filharmonii, Filharmonický orchestr Petrohrad, Metropolitní orchestr Tokio, Mnichovský rozhlasový orchestr, Pražský symfonický orchestr FOK nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

40. ročník Pardubického hudebního jara pomaličku vrcholí, od 4. března mohli diváci navštívit celkem 25 koncertů, operních a baletních představení, a to nejen v Pardubicích, ale i dalších městech pardubického regionu. Bylo opravdu z čeho vybírat a už nyní pořadatelé začínají chystat ročník následující. Věříme, že i další, v pořadí již 41. ročník, přinese do Pardubic stejně tak skvělé hudební projekty jako ročník právě proběhlý. Těšíme se na další setkání s klasickou hudbou v příštím roce.

Více informací naleznete na webových stránkách festivalu www.pardubickehudebnijaro.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: V Ostravě v těchto dnech pokračuje multižánrový fest1vial, který "propojuje světy filmu, designu, architektury a módy a nabízí tak každému návštěvníkovi prostor pro osobní růst a intelektuální obohacení. Jsme rádi, že jsme tuto významnou kulturní událost s mezinárodním přesahem mohli uspořádat právě v Ostravě. Přijďte se všichni podívat!“, zve ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská.

V nabídce šesti festivalých dnů jsou i výstavy Ronyho Plesla a Dominiky Petrtýlové ve Futureu, které budou přístupny veřejnosti do 5. 5.

Více informací na: www.iffo.cz

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
03.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024