neděle
3. prosince 2023
svátek slaví Svatoslav
© Banner



Sedmdesát let časopisu Čtenář

PRAHA: Dne 25. 9. 2018 byla v prostorách Ministerstva kultury v přízemí Nostického paláce otevřena výstava věnovaná 70 letům nejstaršího celostátního kontinuálně vydávaného knihovnického časopisu v České republice, který v současnosti vychází s grantovou podporou Ministerstva kultury. 

od 25.09.2018 do 30.11.2018
Autor článku: 
luk

Výstava potrvá až do 30. 11. 2018.

Svými dosud téměř 25 000 publikovanými stránkami je Čtenář kronikou svého oboru od roku 1949. Přispívá k výměně zkušeností a inspiruje knihovny různých typů a velikostí v rámci celé České republiky, je publikační platformou pro prezentaci pracovníků knihoven různých typů před odbornou veřejností a součástí soustavného vzdělávání knihovníků a informačních pracovníků.
 
O vzniku celostátního knihovnického časopisu se rozhodlo na 1. sjezdu českých a slovenských knihovníků v květnu 1948 v Brně. Patnáctého února 1949 pak vyšlo první dvojčíslo časopisu Čtenář s podtitulem měsíčník pro práci se čtenářem. Podtitul se od vzniku periodika šestkrát změnil; od roku 1998 nese název Čtenář – měsíčník proknihovny. Za dobu existence titulu došlo ke zhruba deseti zásadním změnám vydavatele. Od roku 1993 ho vydává Středočeská vědecká knihovna v Kladně, příspěvková organizace Středočeského kraje; zpočátku v Nakladatelství a vydavatelství Panorama a posléze Academia, od února 2007 je jeho vydavatelem výhradním. Členy redakční rady byli jednak zástupci vydavatele a Ministerstva kultury či jiného orgánu státní správy, kam příslušela oblast kultury, jednak významní představitelé knihovnického oboru. Ve vedení redakce se dosud vystřídalo celkem sedm osob.
 
Zdroj a více informací ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023