pátek
25. června 2021
svátek slaví Ivan
Nový vizuál
© Zdroj: www.mdh21.czSbírka Muzea dělnického hnutí má nový web

PRAHA: Národní muzeum spustilo společně s pražským kreativním studiem Brainz Disruptive koncem března nové webové stránky věnované Sbírce Muzea dělnického hnutí na adrese https://mdh21.cz.

Autor článku: 
Tereza Kosáková/ika

Brainz Disruptive vyhrálo tendr na zpracování webových stránek minulé září. Zadáním bylo především vytvořit vhodnou platformu pro prezentování výběru unikátních předmětů, archiválií a knih z bývalých stranických muzeí - Muzea Klementa Gottwalda s pobočkou Muzea Julia Fučíka a Muzea V. I. Lenina.

Studio Brainz pro nás v rámci výběrového řízení byla jasná volba – líbil se nám moderní a dynamický design návrhu, který dokáže prezentovat kontroverzní obsah neutrálně, a zaujal nás také netradiční font, jenž dobře koresponduje s nabízeným tématem,“ říká Michaela Brejcha, jež měla v rámci Národního muzea web na starosti. „Naším původním záměrem byl projektový web, který bude pouze doplňkově nabízet několik menších virtuálních výstav. Stránky se nám ale v průběhu vytváření zalíbily natolik, až jsme došli k závěru, že by nebylo špatné je rozšířit na stálou platformu pro prezentaci Sbírky Muzea dělnického hnutí v její celistvosti a nabídnout tak k prohlédnutí mnohem větší množství digitalizovaného materiálu, než jsme původně zamýšleli,“ dodává.

Záměrem stránek, které Národní muzeum vytvořilo ve spolupráci se vzdělávacím oddělením Ústavu pro studium totalitních režimů v rámci projektu NAKI II Ministerstva kultury, je citlivá prezentace svébytného kulturního dědictví z doby státního socialismu pro odbornou i širokou veřejnost.

Vedle galerie sbírkových předmětů, jež bude postupně doplňována i o obdobné předměty jiných sbírkových institucí, nabízejí stránky také Slovník muzea dělnického hnutí, informují o aktualitách projektu a budou do nich budou začleněny i odkazy na dvě vzdělávací aplikace – Mapu a Atlas dělnického hnutí.

Na projektu pracovali projektový manažer Adam Mlýnek, art director Pavel Tichoň, koordinátor pro vývoj Branislav Onderišin a vývojáři Jakub Šanda a Ladislav Janeček.

https://www.mdh21.cz.  

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška.

Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2021

BERNARTICE NAD ODROU: Ve středu 23. června 2021 byla v turistické oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji oficiálně otevřena unikátní designová cyklostezka vedoucí z Hůrky do Vražného přes Jeseník nad Odrou. Tato 4,8 kilometru dlouhá trasa je nejen vítanou spojkou mezi obcemi, ale kromě pohodlné a bezpečné jízdy nabízí cyklistům ještě něco navíc. Její povrch je totiž „potištěn“ kresleným slovníkem moravskoslezského nářečí, jehož autorem je designér Radek Leskovjan, majitel značky ikonických triček s potiskem UAX!.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
25.06.2021

ČR: Český rozhlas loni zaujala kniha Egon: Děsná psina Petry Baďurové, kterou vydalo koncem roku 2019 pražské nakladatelství Titanic a během první vlny epidemie koronaviru z ní na ČRo Dvojka předčítal jednadvacet vybraných kapitol Igor Bareš. Role psího seniora Egona, který vypráví svérázným psím jazykem historky o své nesnesitelné paničce a shovívavém páníčkovi, se ujal bravurně. Rozhlasová četba měla u posluchačů velký úspěch a mnoho ohlasů, a Radioservis ji tedy nyní v červnu vydal jako audioknihu. Můžete si ji pořídit na CDmp3 nebo je ke stažení ve formátu mp3 v e-shopu www.radioteka.cz.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.06.2021

PRAHA: Český umělec a výtvarník David Černý představil novou sochu s názvem Sekretářka. Silueta ženy sedící na vysoké židli s točícíma nohama se nově vyjímá před budovou společnosti Ahrend, která se zabývá kancelářským nábytkem.

Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
24.06.2021