úterý
7. května 2024
svátek slaví Stanisla
© www.npu.cz



Rotunda sv. Václava na Malostranském náměstí

PRAHA: Raně středověká rotunda sv. Václava byla objevena v roce 2004 při záchranném archeologickém výzkumu, který probíhal v souvislosti s rekonstrukcí budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malostranském náměstí. Započala tím novodobá historie rotundy, která vyvrcholila roku 2016 dokončením rekonstrukce a zpřístupněním památky. Podařilo se tak zachránit pozůstatky jedné z nejstarších církevních staveb na území Prahy.

Autor článku: 
luk

V návaznosti na mimořádný objev byl vypracován projekt rekonstrukce a zpřístupnění rotundy, který umožnil záchranu mimořádně cenné památky a přípravu její prezentace veřejnosti. Akci sice významně podpořily příspěvky z fondů EHP a tzv. Norských fondů, ale celkové náklady byly vyšší; chybějící finanční částku proto fakulta získala veřejnou sbírkou. 

Záchrana památky zahrnovala nejen restaurátorské a stavební práce, ale vyžádala si také mimořádně širokou spolupráci s odborníky z dalších profesí. Proběhla obnova zdí a dochovaných částí románské dlažby, která byla doplněna replikami původních dlaždic, i věrohodná výmalba prostor. Výsledná expozice návštěvníky seznamuje nejen s unikátním torzem rotundy, ale i s metodami a postupem prováděných prací. Výsledky archeologického výzkumu a exaktní fyzikální analýzy umožnily vystavit uměle vytvořený řez historickými terény mezi svatováclavským obdobím a dobou vzniku rotundy na konci 11. století. Vznikla počítačová simulace výstavby objektu, použité stavební technologie a podoby rotundy, součástí expozice jsou dále holografická projekce či interaktivní prezentace.

Zájemci také mohou rotundu sv. Václava blíže poznat prostřednictvím virtuální 3D prohlídky, dostupné na webové stránce www.rotunda.pano3d.cz.

Na správě rotundy, v níž je nezbytné udržovat přísný klimatický režim, se nadále bude podílet široký tým odborníků. Aby nedocházelo k poškozování památky, podléhá rotunda zvláštnímu režimu provozu, který umožní zpřístupnění široké veřejnosti během významných dnů a při zvláštních příležitostech.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024