sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Vítězové do 30 let, open call Art Grand Slam
© Foto: Adam Mráček



První ročník cen Art Grand Slam zná své oceněné

PRAHA: Organizátoři výstavního projektu Art Grand Slam otevřeli 15. února v prostorách SmetanaQ Gallery výstavu Uvnitř pohybu a poprvé předali nové kulturní ceny za současné umělecko-sportovní počiny. Oceněnými umělci a projekty v šesti kategoriích se stali Bratři v tricku za jejich Běžkařskou odyseu (divadlo), Martin Kafes33 Hirth za basketbalové hřiště v Písku (veřejný prostor), Matěj Skalický (fotografie), Jakub Janovský (výtvarné umění), dokument Případ Modrý režiséra Romana Vávry (film) a Petr Volf za publikaci Sochař pohybu Zdeněk Němeček (literatura). Samotná výstava je návštěvníkům otevřena do 17. března.

Autor článku: 
Michaela Sikorová

Skleněná trofej autorky Hany Vopravilové, designérky a studentky ateliéru Skla UJEP v Ústí nad Labem, a Nadace Lasvit, má své první majitele. Tímto počinem poukazuje nový výstavní projekt Art Grand Slam kulturní platformy Sport in Art na propojování sportu a umění napříč kulturními odvětvími. Jádrem prvního ročníku projektu je výstava Uvnitř pohybu kurátora Petra Vaňouse, která je nyní k vidění v pražské SmetanaQ Gallery. Na konci června pak poputuje do Českého centra Paříž, města, kde se uskuteční největší sportovní akce na světě – letní olympijské hry. „Projekt Art Grand Slam se zaměřuje na výběr děl předních současných českých vizuálních umělkyň a umělců, kteří se ve své práci dotýkají tématu v podmnožině pohybu a sportu. Vnější radost a vitalita je kontrolována temnějším pohybem vnitřních nároků, představ, tužeb, snů a ambicí. Prostřednictvím děl vizuální kultury se dostáváme do samotného jádra problému, v němž vzniká a zaniká základní projev lidského života – pohyb,“ přibližuje téma a ideu projektu jeho kurátor Petr Vaňous.

Sport lze ale spatřit nejen ve výtvarném umění. Na další umělecké kategorie a formy ztvárnění upozorňuje nová kulturní cena. V prvním ročníku byli oceněni za současné umělecko-sportovní počiny Bratři v tricku za inscenaci Běžkařská odysea, ve které čerpají ze svých zkušeností pouličního divadla, a která je tradičně plná sebeironie, žonglování, předmětové manipulace, střídmé akrobacie i laskavého humoru. Fotograf Matěj Skalický vytvořil vizuálně silný soubor velkoformátových fotografií starých sokolských žíněnek. Umělec Martin Kafes33 Hirth stojí za vizuální podobou renovovaného basketbalového hřiště v Písku dedikovanému Vítu Krejčímu. Na první pohled zaujme charakteristická barevná paleta i rukopis tohoto grafika a streetartového umělce. Roman Vávra je režisérem oceněného dokumentární filmu Případ Modrý, ve kterém příběh svého otce, kdysi nejlepšího hokejového brankáře světa, Bohumila Modrého, vypráví jeho dcera. V díle se spojuje empatické listování rodinným albem s příběhem Československa. Monografie Petra Volfa Sochař pohybu Zdeněk Němeček představuje život a dílo tohoto českého sochaře specializujícího se na sportovní tématiku. Dokládá umělcovu výjimečnost v domácím i mezinárodním srovnání a představuje jeho, dnes již ikonickou, tvorbu, která byla po dlouhou dobu opomíjená. Dílo oceněného výtvarníka Jakuba Janovského pak mohou návštěvníci zhlédnout přímo na výstavě Uvnitř pohybu, jíž je součástí.

Kromě Janovského práce najdou v galerii návštěvníci tvorbu dalších devíti renomovaných umělců a tří zástupců nejmladší generace. Ze zavedených jmen současné české výtvarné scény jsou na výstavě zastoupení Michael Rittstein, Milena Dopitová, Dalibor David, Paulina Skavová, Michal Cimala, Pavel Šmíd, Alena Anderlová, Lubomír Typlt, Jakub Janovský a Jitka Petrášová. Trojice mladých autorů vzešla z veřejně vypsané soutěže, tzv. open callu, kterým projekt Art Grand Slam podporuje mladé umělce do 30 let v kariérním posunu i inspiraci k novým tématům. Kurátora Petra Vaňouse nejvíce zaujali Veronika Čechmánková videoartem Dialogue with the Previous, který se poeticky dotýká proměny tradičních symbolů v čase a pohybu člověka; čerstvý laureát Ceny kritiky za mladou malbu pro rok 2024 Lukáš Slavický, jenž v triptychu Glory Glory složeném z obrazů a videa reflektuje podobnosti profesionálního sportu a umělecké praxe; a autorská dvojice z platformy INSTITUT INSTITUT Tereza Sikorová a Tomáš Moravanský s filmovým experimentem Dead in the Pool umístěným na městskou plovárnu. Právě Veronika Čechmánková zároveň získala letní rezidenční tvůrčí pobyt v Českém centru Paříž. Naopak všechny tyto vítěze open callu ocenila mladá a nekonvenční automobilová značka CUPRA v podobě zapůjčení auta pro výjezd do jedné z předních evropských galerií pro načerpání inspirace a rozvíjení networkingu se zahraničními umělci i institucemi.

Výstava Uvnitř pohybu je veřejnosti přístupná do 17. března 2024 v prostorách SmetanaQ Gallery na Smetanově nábřeží v Praze. Galerie je otevřena od úterý do neděle, vždy od 11 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

 

Členové a členky poroty:

Jiří Hnilica | ředitel Českého centra Paříž

Michal Novotný | Ředitel Sbírky umění po roce 1945

Anna Strnadová | kurátorka Sbírky grafiky a kresby v Národní galerii – Oddělení grafiky a kresby 20.-21.století

Anna Švarc | architektka pražského metra

Rudolf Kasper | galerista a sběratel umění

Richard Drudy | kurátor GASK

Bára Alex Kašparová | vydavatelka a šéfredaktorka kulturního měsíčníku Artikl, kurátorka Curator Contemporary

Roman Franta | malíř

Markéta Musilová | galeristka a kurátorka SmetanQ Gallery

Anna Hrabáčková | vedoucí oddělení, programová konzultantka, agenda vizuálního umění, Česká centra

 

Art Grand Slam je výstavní projekt inspirovaný pohybem a sportem, jehož první ročník se uskuteční v Praze v roce 2024. Je určen profesionálním umělcům, ale i mladým autorům do 30 let. Součástí je vyhlášení nejlepších umělecko-sportovních počinů předchozího roku, a to v šesti kategoriích. Hlavní část projektu Art Grand Slam je založena na výstavě, která bude mít každý rok nového kurátora, a to především z důvodu zabránění umělecké a tématické stagnaci. Kurátor z tohoto důvodu vybírá i podtitul výstavy, která se v první řadě věnuje sportu, ale zvoleným podtitulem má možnost upozornit na důležitá témata v celospolečenském rozsahu. Pro první ročník výstavního projektu byl zvolen kurátor Mgr. Petr Vaňous PhD., uznávaný odborník, který zrealizoval již mnoho výstavních projektů v Čechách i zahraničí. Petr Vaňous vybral pro první ročník téma nazvané „Uvnitř pohybu. Projekt organizuje kulturní platforma Sport in Art.

WEB |  www.artgrandslam.org

Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Jeruzalémě a Bratislavě. Více na www.czechcentres.cz

 

Partneři projektu:

Hlavní mediální partner: CUPRA

Partneři: Centre tchèque Paris, Česká centra, Sport in Art, SmetanaQ, Lasvit, F.H. Prager, FUD UJEP, TUL,

Mediální partneři: CzechCrunch, Reportér, Radio 1, Artmap, Artikl, Uni - kulturní magazín, Otevřené ateliéry Praha

Pod záštitou: hl. m. Prahy, městské části Praha 1, Ministerstva kultury

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024