MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Historicky poprvé ocenil Moravskoslezský kraj dovednost tvůrců, kteří zachovávají původní řemeslné postupy. Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje dne 6. června 2017 z rukou 1. náměstka hejtmana kraje Lukáše Curyla převzala Blažena Slováčková z Českého Těšína za práci s textilem – bílou ruční výšivku a plastickou kovovou výšivku.
Na rekonstrukcích původních krojů z Těšínska vítězka pracovala podle informací získaných z muzeí, několika fotografií a původních kreseb Josefa Mánesa. Ušila a vyšila sadu jablunkovských rukávců, horalských rukávců zdobených barevnou vrkůčkovou technikou i dalších těšínských rukávců s originální pozoruhodnou „skryntovou“ výšivkou. Vyšívá už více než padesát let, o její práci byl vždy zájem, vyšívala také civilní oblečení a užitkové věci, například pánské košile, halenky, šaty, peřinky do kočárků, pytlíky na bylinky, ubrusy. Zúčastnila se také soutěží Kouzlo lidové výšivky a Moravská lidová výšivka ve Veselí nad Moravou, ve kterých získala vždy druhé místo.
Své profesní znalosti předávala svým následovníkům v zájmových kroužcích pro děti na základních školách. Vedla kurzy vyšívání, na kterých své zkušenosti předávala také zájemcům z řad dospělých. Své umění a znalosti tradiční bílé výšivky, výšivky křížkové, „skryntu“ i plastické výšivky kovovými nitěmi, které jsou velice důležité pro udržení lidových krojů Těšínska a jejich rekonstrukcí, předala Blažena Slováčková své dceři. Je tedy naděje, že tato tradice nezanikne a bude pokračovat dále.
„Oceňuji ušlechtilou snahu o zachování původní tradiční lidové kultury a způsobu života našich předků, zejména pak to, že potřebnou úctu a sounáležitost k našim předkům předává našim dětem a probouzí tím v nich cit k historii našeho regionu,“ zhodnotil 1. náměstek hejtmana Lukáš Curylo.
ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.
ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.
ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.