středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
logo ocenění
© zdroj: http://www.muzeumct.cz



První Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Historicky poprvé ocenil Moravskoslezský kraj dovednost tvůrců, kteří zachovávají původní řemeslné postupy. Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje dne 6. června 2017 z rukou 1. náměstka hejtmana kraje Lukáše Curyla převzala Blažena Slováčková z Českého Těšína za práci s textilem – bílou ruční výšivku a plastickou kovovou výšivku.

Autor článku: 
ika

Na rekonstrukcích původních krojů z Těšínska vítězka pracovala podle informací získaných z muzeí, několika fotografií a původních kreseb Josefa Mánesa. Ušila a vyšila sadu jablunkovských rukávců, horalských rukávců zdobených barevnou vrkůčkovou technikou i dalších těšínských rukávců s originální pozoruhodnou „skryntovou“ výšivkou. Vyšívá už více než padesát let, o její práci byl vždy zájem, vyšívala také civilní oblečení a užitkové věci, například pánské košile, halenky, šaty, peřinky do kočárků, pytlíky na bylinky, ubrusy. Zúčastnila se také soutěží Kouzlo lidové výšivky a Moravská lidová výšivka ve Veselí nad Moravou, ve kterých získala vždy druhé místo.

Své profesní znalosti předávala svým následovníkům v zájmových kroužcích pro děti na základních školách. Vedla kurzy vyšívání, na kterých své zkušenosti předávala také zájemcům z řad dospělých. Své umění a znalosti tradiční bílé výšivky, výšivky křížkové, „skryntu“ i plastické výšivky kovovými nitěmi, které jsou velice důležité pro udržení lidových krojů Těšínska a jejich rekonstrukcí, předala Blažena Slováčková své dceři. Je tedy naděje, že tato tradice nezanikne a bude pokračovat dále.

„Oceňuji ušlechtilou snahu o zachování původní tradiční lidové kultury a způsobu života našich předků, zejména pak to, že potřebnou úctu a sounáležitost k našim předkům předává našim dětem a probouzí tím v nich cit k historii našeho regionu,“ zhodnotil 1. náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024