neděle
2. dubna 2023
svátek slaví Erika
logo ocenění
© zdroj: http://www.muzeumct.cz



První Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Historicky poprvé ocenil Moravskoslezský kraj dovednost tvůrců, kteří zachovávají původní řemeslné postupy. Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje dne 6. června 2017 z rukou 1. náměstka hejtmana kraje Lukáše Curyla převzala Blažena Slováčková z Českého Těšína za práci s textilem – bílou ruční výšivku a plastickou kovovou výšivku.

Autor článku: 
ika

Na rekonstrukcích původních krojů z Těšínska vítězka pracovala podle informací získaných z muzeí, několika fotografií a původních kreseb Josefa Mánesa. Ušila a vyšila sadu jablunkovských rukávců, horalských rukávců zdobených barevnou vrkůčkovou technikou i dalších těšínských rukávců s originální pozoruhodnou „skryntovou“ výšivkou. Vyšívá už více než padesát let, o její práci byl vždy zájem, vyšívala také civilní oblečení a užitkové věci, například pánské košile, halenky, šaty, peřinky do kočárků, pytlíky na bylinky, ubrusy. Zúčastnila se také soutěží Kouzlo lidové výšivky a Moravská lidová výšivka ve Veselí nad Moravou, ve kterých získala vždy druhé místo.

Své profesní znalosti předávala svým následovníkům v zájmových kroužcích pro děti na základních školách. Vedla kurzy vyšívání, na kterých své zkušenosti předávala také zájemcům z řad dospělých. Své umění a znalosti tradiční bílé výšivky, výšivky křížkové, „skryntu“ i plastické výšivky kovovými nitěmi, které jsou velice důležité pro udržení lidových krojů Těšínska a jejich rekonstrukcí, předala Blažena Slováčková své dceři. Je tedy naděje, že tato tradice nezanikne a bude pokračovat dále.

„Oceňuji ušlechtilou snahu o zachování původní tradiční lidové kultury a způsobu života našich předků, zejména pak to, že potřebnou úctu a sounáležitost k našim předkům předává našim dětem a probouzí tím v nich cit k historii našeho regionu,“ zhodnotil 1. náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihovny zareagovaly bezprostředně po vypuknutí konfliktu a s příchodem lidí prchajících před válkou na Ukrajině veřejně deklarovaly, že jejich informační, vzdělávací a komunitní služby jsou k dispozici i nově příchozím. Do podpory se zapojily nejen jednotlivé knihovny, ale také knihovnické spolky a sdružení – Sdružení knihoven ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Velmi důležitá byla finanční podpora komunitní a vzdělávací roli knihoven ze strany Nadace OSF, která tyto aktivity v roce 2022 podpořila částkou 902 000 Kč.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Odborné studie a recenze, Co se děje
30.03.2023

ČR: Národní pedagogický institut připravil revizi RVP (Rámcových vzdělávacích programů) pro všechny oblasti vzdělávání, tedy i Umění a kultura. Je sotva pochopitelné, že tato oblast se jakousi setrvačností vyučuje na 90 % škol pouze jako tzv. výtvarka a hudebka. Důvodem je pravděpodobně fakt, že v těchto oborech připravuje budoucí učitele síť Pedagogických fakult. Oblast umění je však výrazně širší a bohatší, nezahrnuje jen hudbu, výtvarné umění a literaturu (vyučovanou v rámci ČJ), ale také divadlo, tanec, film a veškeré přesahy a synergie uměleckých oborů.

A toto komplexní pojetí umění jako živého organismu ovlivňujícího náš každodenní život najdeme právě v Koncepci B chystané a diskutované revize RVP. Konečně!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2023

ČR: Letošní, již 23. ročník pohádkové Noci s Andersenem, která se koná  v pátek 31. března 2023, proběhne na více než 1.700 místech naší planety a nočního čtení pohádek si užije více než 100.000 dětí i dospělých!

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.03.2023

ČR: Z aktuálního vydání tohoto dvouměsíčníku slováckého regionu se dozvíte, že v roce 2021 byla pro veřejnost otevřena nová expozice v Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Dále se seznámíte s tím, jak v obcích probíhají nářeční výzkumy a sami posoudíte, zda by byly vhodné také pro vaše bydliště. Ve druhém díle cyklu, zaměřeném na malá vesnická a soukromá muzea, zjistíte, jak postupovat při jejich zakládání. Úvodní částí pak začíná nový seriál, a to o historii šibenic na jihovýchodní Moravě.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
29.03.2023