úterý
18. června 2024
svátek slaví Milan
Mapa krajských sletů
© Zdroj: https://slet2024.cz/program/krajske-sletyPrvní krajský slet hostí Třebíč

TŘEBÍČ: V Třebíči se v sobotu 25. května uskuteční první krajský sokolský slet před celostátním sletem, který bude v Praze. Letošní XVII. všesokolský slet spojuje republiku a regionální slety jsou důkazem, že Česká obec sokolská rozhýbává celou společnost. Pořadatelé sletu z Havlíčkovy župy a župy plukovníka Švece v Třebíči očekávají kolem 1000 cvičenců z 20 sokolských jednot na Vysočině.

25.05.2024
Autor článku: 
Jana Kalášková

„Sokolské slety v sobě od počátku nesou obrovskou dávku radosti a silného pozitivního prožitku. Podobné chvilky jsou pro většinu lidí dnes stále vzácnější a o to si jich více vážíme” říká Martin Zuzaňák, tajemník sokolské župy plk. Švece.

Sokolský stadion vyzdobí sletová brána, kterou doplní vlajkořadí, kterým se připomíná sláva sokolských prvorepublikových sletů. “Přijďte si užít tuhle atmosféru do Třebíče na sokolský stadion a odnést si silný a krásný zážitek. Všichni cvičenci dají do předvedení sletových skladeb celé své srdce,” láká Zuzaňák.

Program na sokolském stadionu “Pod Kostelíčkem” začíná pro veřejnost od 14:00. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku devíti hromadných skladeb, včetně ukázky moderních sportů, jako je estetická skupinová gymnastika (Sokol Valeč), cvičení na trampolínách (Sokol Jihlava a Třebíč) nebo vystoupení mažoretek (Sokol Brtnice).

„Každý slet konaný od roku 2006 v Třebíči má vyšší návštěvnost. V roce 2018 už byla kapacita stadionu relativně plná. Díky tomu, že se navýšil počet cvičenců a slet je stále známější. Předpokládáme, že účast bude větší,“ očekává starosta župy plukovníka Švece Jozef Šabľa okolo 1500 diváků.

Podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského jsou regionální slety velmi důležité. Propagují sokolské župy v místě jejich působení a upevňují jejich pozice v rámci kraje. “Sokol se dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost. Návštěvníci zažijí společně s námi atmosféru, která se opakuje jednou za šest let,“ říká Martin Chlumský.

Oblastní, župní a krajské slety uvidí během května a června diváci v 38 městech a zapojí se do nich více než 30 tisíc cvičenců.

 

Sletový týden v Praze

Regionální slety jsou nedílnou a důležitou součástí XVII. všesokolského sletu, největší sportovně-společensko-kulturní události roku na našem území. Vrcholem bude sletový týden v Praze od 30. června do 5. července 2024, na který z celého Česka přijede až 20 tisíc účastníků.

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradičních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy, představující jak různorodý a bohatý Sokol je.

O  XVII. všesokolský slet je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá posledních 30 % vstupenek, které jsou pro zájemce k dispozici prostřednictvím portálu Ticketportal.

Termíny a místa jednotlivých sletů najdete online zde:

 

Krajské slety: https://slet2024.cz/program/krajske-slety

Oblastní slety: https://slet2024.cz/program/oblastni-slety

Župní slety: https://slet2024.cz/program/zupni-slety

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ: Ve dnech 9. až 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů na světě. Výrazné české zastoupení měla producentská společnost Maurfilm s pěti snímky, která si odnáší ocenění hned tří krátkometrážních snímků: Cena publika pro krátký film – Hurikán; Cena mladého publika – Ahoj léto; a Cena za nejlepší původní hudbu pro krátký film – Joko.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
Co se děje
18.06.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Festival Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který vidělo v hradeckém Parku 360 přes 40 tisíc návštěvníků. Prvnímu večeru vévodili The Prodigy, kteří svou smrští laserů zasypali roztančený dav. Druhý den patřil punkovým legendám The Offspring, kteří již 40 let baví fanoušky po celém světě.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: V neděli 16. června se uzavřel pětidenní maratón špičkových loutkářských inscenací od nás i ze zahraničí. 35. ročník festivalu Skupova Plzeň přivítal od 12. do 16. června na 7000 diváků, kteří si užívali rozmanitou nabídku představení, workshopů, koncertů a dalších akcí. Bienále Skupova Plzeň je především bilanční přehlídkou českých a slovenských profesionálních loutkářů. Odborná porota posuzovala 19 vybraných inscenací, mezi jejich tvůrce rozdělila celkem 11 cen a jedno čestné uznání. Nejvíc jich získala inscenace Divadla Drak a Bábkového divadla Bratislava s názvem „Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník“. Bohatý doprovodný program festivalu představil mimo jiné unikátní fokus na loutkářské umění Koreje, Indonésie nebo Tchaj-wanu a také velký open air program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024

PLZEŇ: Doprovodná publikace, kterou vydala Západočeská galerie v Plzni s nakladatelstvím Artefactum k výstavě „…a viděl jsem nové nebe a novou zemi…“ Apokalypsa a  umění v českých zemích, si ze slavnostního vyhlášení soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2023 odnesla nejvyšší ocenění v kategorii Katalogy. Odborná porota ocenila originální výtvarné zpracování grafiček Adély Svobodové a Terezy Hejmové.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2024