čtvrtek
25. července 2024
svátek slaví JakubProspěšné besedy

Profesor R. KvačekJIČÍN: Rozumí se sešlosti lidí, kteří trochu poslouchají, trochu rozmlouvají a při tom také spřádají plány. V Jičíně vznikla občanská iniciativa Paměť – svědomí, která mimo jiné pořádá besedy, zatím všechny na historické téma: rok 68, legie, upálení Jana Palacha. Čtvrtá se konala 12. března a byla věnována neslavnému výročí 15. března (vstup nacistických okupačních vojsk  na území Československa).

Když lidé přicházeli, zněla Ježkova muzika a zpěv V + W. Následovala recitace Sieferta. Oldskaut Skaut Standa Hylmar, kterému je 89 let, vyprávěl, jak v kritickém období rukoval. Vladimír Mikan četl z otcových deníků. Na závěr hovořil český historik a jičínský občan Robert Kvaček. Večer byl příjemný, zajímavý a pestrý. Chvályhodná je také skutečnost, že pořadatelé našli „lektory“ doma. Chodívá okolo padesáti lidí, a to nejen z Jičína, také z Turnova, Lomnice, Libáně i dalších obcí.

OS Paměť – svědomí zatím funguje bez požehnání a taky (zatím) bez dotací veřejných isntitucí. Pouze sál zdarma zapůjčuje město. Vstup je oficiálně volný, ale lidé rádi přispějí; na plakáty, pozvánky, přípravu fotek a tak.

Jistě, najde se mnoho věcí k zamyšlení: proč přichází málo mladých, proč nemají zájem kantoři – historici, nebo zda je dostatečná propagace. A také, že je škoda nepožádat radnici o grant; na pořádání kulturních akcí rozpočet pamatuje.

proChor

Mohlo by vás také zajímat...