neděle
21. dubna 2024
svátek slaví Alexandra
Vizuál projektu
© Zdroj: https://www.facebook.com/mravencichuvaPročtené léto pomůže dětem užít si léto s knihou a uchovat si své vzpomínky z něj

ČR: Děti, rodiče i knihovníci mohou i letos opět získat každý prázdninový týden řadu tipů na letní čtení a další aktivity k vybraným tématům. Nabídne jim je prázdninová akce Pročtené léto, kterou 2. července zahájí projekt Mravenčí chůva zaměřený na podporu dětského čtenářství.

Autor článku: 
Václav Zeman

Akce Pročtené léto navazuje na úspěšný slovenský projekt Prečítané léto, který již osmým rokem pořádá slovenská organizace Krajina čitateľov. Projekt Mravenčí chůva ve spolupráci se slovenským partnerem letos připravil již třetí ročník české verze této akce. V loňském roce se do Pročteného léta zapojilo více než 1500 dětí a rodičů z různých míst republiky. K Pročtenému létu se v části Pročtená místa mohou připojit i různé instituce. Vloni jich bylo několik desítek. Byly mezi nimi knihovny, knihkupectví, školky nebo dětské skupiny. „Letos bychom během Pročteného léta dětem i rodičům rády nabídly, aby se více zaměřili na pozorování okolí a vztahu k sobě samotnému. Hlavní tři témata, ke kterým se budou vztahovat tipy na knihy i prázdninové aktivity, tak zní: O velkém světě, O maličkostech a O tom, co nás spojuje,“ popisuje zaměření letošního Pročteného léta jedna ze spoluautorek projektu Mravenčí chůva Julie Dominika Zemanová.

Jak se zapojit do Pročteného léta

Hlavním průvodcem bude rodičům i dětem, které se do akce zapojí, prázdninový deník nazvaný Vzpomínkovník. Ten si může každý po předchozí registraci stáhnout z webové stránky www.procteneleto.cz. Každý prázdninový týden díky němu získají tipy na kvalitní a osvědčené dětské knihy k aktuálnímu tématu. Na jejich čtení naváží různé aktivity, ve Vzpomínkovníku má každý prostor i pro kreslení a psaní vlastních letních zážitků. Všichni, kteří do svého Vzpomínkovníku zaznamenají své prázdninové vzpomínky, se poté mohou zapojit do soutěže o knižní ceny. „Není třeba, aby účastníci Pročteného léta četli všechny knihy a plnili všechny úkoly. Každý může jet podle svého tempa.
Vycházíme z toho, že léto a prázdniny mohou být dobrou příležitostí pro to, aby děti mohly číst v mnohem větší míře to, co si samy vyberou a co je může mnohem více bavit, než to, co leckdy mají za úkol přečíst během školního roku,“ vysvětluje Marie Podvalová, druhá z autorek projektu Mravenčí chůva.

Tento ilustrovaný prázdninový deník vznikl ve spolupráci se slovenskou organizací Krajina čitateľov a Malý Pampúch. Ilustrace vytvořil Filip Horník, graficky upravila Zuzana Bártová. Finanční záštitu vydání prázdninového deníku zajistilo slovenské knihkupectví Martinus.

Zapojí se i knihovny a další instituce

Do Pročteného léta se stejně jako v předchozích letech mohou jako partneři zapojit i knihovny, školky, tábory, dětská centra a další veřejné instituce. Stačí se na stránkách projektu zaregistrovat jako tzv. Pročtené místo. Na těchto místech se během celého léta budou objevovat stolky nebo vitríny s výběrem knih nebo konat veřejná čtení a čtenářské dílny k tématům Pročteného léta.

Mravenčí chůva je dlouhodobý projekt podporující dětské čtenářství a společný čas rodičů a dětí nad inspirativními dětskými knihami. Na webové stránce www.mravencichuva.cz pravidelně zveřejňuje přehledy nově vyšlých knih, jejich recenze i rozhovory s autory. Pořádá online kurzy o podpoře dětského čtenářství i k vybraným tématům. Zájemci o pravidelný přísun informací ze světa literatury pro děti se zároveň mohou stát členy Knižního klubu Mravenčí chůvy.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024