ČR: Děti, rodiče i knihovníci mohou i letos opět získat každý prázdninový týden řadu tipů na letní čtení a další aktivity k vybraným tématům. Nabídne jim je prázdninová akce Pročtené léto, kterou 2. července zahájí projekt Mravenčí chůva zaměřený na podporu dětského čtenářství.
Akce Pročtené léto navazuje na úspěšný slovenský projekt Prečítané léto, který již osmým rokem pořádá slovenská organizace Krajina čitateľov. Projekt Mravenčí chůva ve spolupráci se slovenským partnerem letos připravil již třetí ročník české verze této akce. V loňském roce se do Pročteného léta zapojilo více než 1500 dětí a rodičů z různých míst republiky. K Pročtenému létu se v části Pročtená místa mohou připojit i různé instituce. Vloni jich bylo několik desítek. Byly mezi nimi knihovny, knihkupectví, školky nebo dětské skupiny. „Letos bychom během Pročteného léta dětem i rodičům rády nabídly, aby se více zaměřili na pozorování okolí a vztahu k sobě samotnému. Hlavní tři témata, ke kterým se budou vztahovat tipy na knihy i prázdninové aktivity, tak zní: O velkém světě, O maličkostech a O tom, co nás spojuje,“ popisuje zaměření letošního Pročteného léta jedna ze spoluautorek projektu Mravenčí chůva Julie Dominika Zemanová.
Jak se zapojit do Pročteného léta
Hlavním průvodcem bude rodičům i dětem, které se do akce zapojí, prázdninový deník nazvaný Vzpomínkovník. Ten si může každý po předchozí registraci stáhnout z webové stránky www.procteneleto.cz. Každý prázdninový týden díky němu získají tipy na kvalitní a osvědčené dětské knihy k aktuálnímu tématu. Na jejich čtení naváží různé aktivity, ve Vzpomínkovníku má každý prostor i pro kreslení a psaní vlastních letních zážitků. Všichni, kteří do svého Vzpomínkovníku zaznamenají své prázdninové vzpomínky, se poté mohou zapojit do soutěže o knižní ceny. „Není třeba, aby účastníci Pročteného léta četli všechny knihy a plnili všechny úkoly. Každý může jet podle svého tempa.
Vycházíme z toho, že léto a prázdniny mohou být dobrou příležitostí pro to, aby děti mohly číst v mnohem větší míře to, co si samy vyberou a co je může mnohem více bavit, než to, co leckdy mají za úkol přečíst během školního roku,“ vysvětluje Marie Podvalová, druhá z autorek projektu Mravenčí chůva.
Tento ilustrovaný prázdninový deník vznikl ve spolupráci se slovenskou organizací Krajina čitateľov a Malý Pampúch. Ilustrace vytvořil Filip Horník, graficky upravila Zuzana Bártová. Finanční záštitu vydání prázdninového deníku zajistilo slovenské knihkupectví Martinus.
Zapojí se i knihovny a další instituce
Do Pročteného léta se stejně jako v předchozích letech mohou jako partneři zapojit i knihovny, školky, tábory, dětská centra a další veřejné instituce. Stačí se na stránkách projektu zaregistrovat jako tzv. Pročtené místo. Na těchto místech se během celého léta budou objevovat stolky nebo vitríny s výběrem knih nebo konat veřejná čtení a čtenářské dílny k tématům Pročteného léta.
Mravenčí chůva je dlouhodobý projekt podporující dětské čtenářství a společný čas rodičů a dětí nad inspirativními dětskými knihami. Na webové stránce www.mravencichuva.cz pravidelně zveřejňuje přehledy nově vyšlých knih, jejich recenze i rozhovory s autory. Pořádá online kurzy o podpoře dětského čtenářství i k vybraným tématům. Zájemci o pravidelný přísun informací ze světa literatury pro děti se zároveň mohou stát členy Knižního klubu Mravenčí chůvy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
PLZEŇ: Další festivalový úspěch pro Voyo. Cenu za nejlepší film nebo minisérii si z plzeňského filmového festivalu Finále Plzeň odnáší třídílná série z dílny Voyo Originál Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka. Porota vyzdvihla zejména „výjimečné filmové provedení a skvělé herecké výkony.“ Kromě hlavní ceny získala série také Cenu studentské poroty Západočeské univerzity v Plzni za „strhující a realistickou výpravu životních příběhů nejen pohraničních stráží SNB.“ Další pokračování příběhu Josefa Hasila je v přípravách a diváci se na něj mohou těšit už v příštím roce exkluzivně na Voyo.
PRAHA: Jeden den v roli filmového diváka i porotce? Takovou možnost nabídl svým účastníkům letošní Young Film Fest, kdy v rámci programu Cena Young Film Festu účastníci vybrali vítězné filmy. Ve věkové kategorii 12+ zvítězil film Prase režiséra Jorna Leeuwerinka. V kategorii 15+ cenu získal snímek Láska bez Lásky režírovaný Veronicou Nielsen. Ve stejné kategorii porota udělila i zvláštní uznání filmu Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera. 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu Young Film Fest divákům nabídl téměř 50 filmů a probíhal od středy 20. září do neděle 24. září 2023 v Kině Kavalírka a v Centru současného umění DOX.
HRADEC KRÁLOVÉ: Dlouholetý přátelský vztah Soni Červené k Hradci Králové a jejímu orchestru zpečetí název sálu královéhradecké Filharmonie. Jméno nedávno zesnulé operní divy ponese koncertní hala od roku 2025. Sál Soni Červené se tak stane živoucí vzpomínkou na tuto hudební legendu a mimořádně zajímavou ženu. V prostorách Filharmonie Hradec Králové také vzniká prostor pro historické nástroje z dílny továrníků Červených, které pěvkyně hradeckému orchestru věnovala.