neděle
3. března 2024
svátek slaví Kamil
Pozvánka na komentovanou vánoční prohlídku
© Archiv pořadatelePoznejte, jak vypadaly Vánoce staré Ostravy s průvodci Ostravainfo

OSTRAVA: Během uplynulého víkendu byly v moravskoslezské metropoli zahájeny tradiční vánoční trhy. Konaly se také první dvě komentované prohlídky, na kterých se návštěvníci dozvěděli, jak vypadaly svátky ve staré Ostravě.

Autor článku: 
Černá louka
 
Během vyprávění průvodců se návštěvníci vrátili do časů, kdy Vánoce nebyly o novodobém shonu a honěním za dárky a kdy ulice města byly osvětlené neonovými poutači luxusních obchodních domů. „V dobách, kdy petrolejky byly drahé, scházela se večer rodina v šeru svíček a vyprávěly se příběhy. V domácnostech se užíval zasloužený klid a rodinná pohoda,“ přibližuje advent v dobách minulých koordinátorka průvodcovské služby Sylva Burgertová.
 
Přijďte si poslechnout příběhy o Vánocích v hornických koloniích, jak vypadala štědrovečerní večeře nebo jak se měnily svátky v průběhu staletí. „Krom jiného se na prohlídce dozvíte i zajímavé dobové recepty a zavzpomíná se na mnohé tradice, z nichž některé se dodržují do dnešních dní,“ doplňuje Burgertová.
 
Na tu pravou sváteční atmosféru se můžete přijít naladit na procházky, které se konají až do konce roku. V rámci prohlídky se navíc můžete vydat za zlevněné vstupné i na Vyhlídkovou věž Nové radnice či na Slezskoostravský hrad, kde od 1. prosince probíhá výstava betlémů.
 
 
 
Více informací na www.ostravainfo.cz nebo na tomto odkaze.
 
 
Začátek je vždy na Prokešově náměstí a prohlídka je ukončena poblíž trhů na Masarykově náměstí.
 
 
Doba trvání je zhruba 100 minut a délka procházky je 1,5 km.
 
 
Prohlídky se konají za každého počasí a je nutné je předem rezervovat.
 
 
 
V rámci prohlídky obdržíte 50% slevu na vstupné na Vyhlídkovou věž Nové radnice a Slezskoostravský hrad, kde se od 1. prosince koná výstava betlémů. Sleva je platná do 31.12.2023.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: SKIP vyhlašuje již patnáctý ročník akce Březen – měsíc čtenářů s mottem S knížkou do života – životem s knihou.

Čtení je příjemná záliba, která nás doprovází po celý život a kterou můžeme sdílet se svými blízkými. Rodiče mají mnoho možností, jak číst svým dětem a jak ukazuje už šest let trvající projekt S knížkou do života (Bookstart), číst dětem můžeme od jejich narození. Jsme rádi, že v roce 2024 můžeme právě v Březnu – měsíci čtenářů připomenout a zhodnotit výsledky projektu S knížkou do života (Bookstart) a také si uvědomit, že knihy a knihovny doprovázejí své čtenáře od dětského věku po věk seniorský. Co kniha přináší našim čtenářům? Jsou rodiny, kde se čtenářství přenáší z generace na generaci a domácí knihovny jsou vítaným dědictvím? Jakou roli sehrávají v životě čtenářů veřejné knihovny? Snad nám letošní Březen – měsíc čtenářů přinese na naše otázky zajímavé odpovědi. SKIP pro letošní ročník Března – měsíce čtenářů vydal plakát, který vytvořila výtvarnice Denisa Fialová

http://www.skipcr.cz
 

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
01.03.2024

ČR: Jedničkou nedělního hlavního vysílacího času se stal poosmé v řadě seriál Smysl pro tumor. Série inspirovaná reálným příběhem onkologického pacienta přilákala k obrazovkám průměrně 1,35 milionu diváků s podílem na sledovanosti 31,05 %. Zásah celé série se vyšplhal na 2,97 milionu. Nadprůměrných výsledků dosáhl pořad i v hodnocení spokojenosti, originality a zaujetí.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
01.03.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Centrum uměleckých aktivit připravuje i v letošním roce oblíbenou akci Den otevřených ateliérů (DOA). Letošní 12. ročník se bude odehrávat o víkendu 15.-16. června v celém Královéhradeckém kraji. Přihlásit se mohou umělci, kreativci a řemeslníci, kteří chtějí návštěvníkům otevřít svoje dílny, galerie a další prostory. Uzávěrka přihlášek je 7. března 2024.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.03.2024

PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy dlouhodobě nabízí vzdělávací programy pro školy. Jedná se o komentované prohlídky s průvodcem, výukové programy nebo workshopy v laboratorní učebně. Všechny tyto aktivity probíhají výlučně v areálu zahrady. Nově si botanická zahrada připravila projekt Botanická zahrada na cestách, kdy botaniku a svět rostlin představuje žákům základních škol přímo v jejich třídách. Pestrý program žákům mimo jiné vysvětlí, jaký je rozdíl mezi botanickou zahradou a parkem. Hravou formou je seznámí s posláním botanické zahrady a ukáže, že botanika a studium rostlin nejsou žádná nuda. Žáci tak poznávají svět rostlin všemi smysly a proniknou pomocí mikroskopů až na úroveň buněk. V současné době probíhá pilotní fáze, botanická zahrada bude program nabízet v zimním období. Roadshow podporuje generální partner, značka Hyundai, a Magistrát hl. m. Prahy.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
01.03.2024