středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Křest pohádkové knížky "Co vyprávěla jedna víla"
© Kateřina MoravcováPohádky se křtily kouzelnou vodou ze studánky

Autor článku: 
Dagmar Honsnejmanová

MOKRÉ: Dne 8. 3. 2014 se v knihovně U Mokřinky v Mokrém na Rychnovsku konal slavnostní křest pohádkové knížky místní knihovnice Dagmar Honsnejmanové a ilustrátorky Venduly Bittnerové „Co vyprávěla jedna víla“.

Přesto, že venku bylo již jarní počasí, v místním klubu se sešlo 31 lidí, kteří si tuto událost nechtěli nechat ujít.
Za Královéhradecký kraj přijel pan Josef Lukášek, který se zároveň ujal role kmotra, jako velmi známý a oblíbený spisovatel a vypravěč pohádek a pověstí z Orlických hor.
K milým hostům patřily děti z Dětského domova Sedloňov, které obdržely knížku jako dar autorek. Dále to byly šéfredaktorka Knihovnicko-informačního zpravodaje Královéhradeckého kraje U nás Andrea Součková s kolegyní Vandou Vaníčkovou, vedoucí Městské knihovny v Rychnově nad Kněžnou Naděžda Kaločová, vedoucí knihovny, t.č. na mateřské dovolené Radka Mecnerová. Na křtu nechyběl dr. Josef Ptáček z Dobrušky, který se podílel na jazykových úpravách knížky. V neposlední řadě se v klubu sešla rodina obou autorek a příznivci mokerských kulturních aktivit.

Samotný křest moderoval Jaroslav Brendl, herec, recitátor a moderátor, který v Mokrém nebyl poprvé. Program byl protknut recitací a čtením z pohádkové knížky a vyprávěním o jejím vzniku, obou autorkách, o Mokrém, bludičkách a o dalších pohádkových bytostech, které se v místních Mokřinách nacházejí. Jaroslav Brendl si v rámci svého vystoupení připravil pro přítomné hosty i malé zpestření. Během svého povídání návštěvníkům kladl otázky, které vyplynuly z textu a za správnou odpověď pak dotyčnému předal růži. Pokud uhodla žena, růži si ponechala, pokud uhodl muž, měl za úkol ji darovat některé z přítomných žen.
Na slova pana Brendla navázal Josef Lukášek, který velmi kladně ohodnotil pohádkovou knížku, vyzdvihl význam čtení a vyprávění pohádek dětem, pro jejich další citový vývoj, a aby si v paměti uchovaly lásku ke svému rodnému kraji a obci, v které žijí. Na závěr citoval z knížky Marie Kubátové Truhlička malovaná o dětském světě, kde by neměly chybět pohádky, zcela prosté a srozumitelné.

Knížku společně pokřtili Dagmar Honsnejmanová, Vendula Bittnerová, Josef Lukášek s Jaroslavem Brendlem kteří ji polévali kouzelnou vodou ze studánky nacházející se neznámo kde na katastru obce Mokré, o níž vědí jen víly a bludičky. Pak už následovaly gratulace, fotografování a podepisování knih a pamětních listin.
V klubu byly také vystaveny všechny ilustrace použité v knížce a sklidily velký obdiv.

Poděkování patří všem, kteří přišli. Určitě nelitovali. Poděkování patří také za přípravu drobného občerstvení, které přichystaly Věra Faltusová, Věra Hrubá, Dagmar Honsnejmanová a Renata Krejčová.

Poděkování patří také Pekárně Marta Dobruška, která věnovala výborné koláčky http://www.martadobruska.cz

Podrobnosti o knížce http://www.obecmokre.cz/knihovna v oddíle Co vyprávěla jedna víla

Jaroslav Brendl www.ezopagency.cz

Autorky:
Dagmar Honsnejmanová
Pracuje jako úřednice a hlavní účetní na Obecním úřadě Mokré od osamostatnění obce v roce 1991. Dále v obci pracuje jako knihovnice, kronikářka, webmaster a šéfredaktorka Mokerského zpravodaje. Psaní se věnuje již mnoho let. V současné době píše především články do regionálních novin, knihovnických zpravodajů i zahraničních časopisů. Ve volném čase se stará o kulturní dění v obci. Tyto pohádky jsou již její čtvrtou vydanou knížkou. V současné době připravuje další, tentokrát bude věnována vaření a receptům místních obyvatel.

Vendula Bittnerová
Už jako malá kreslila a matlala barvy, na vše co jen šlo. Kolem třinácti let začala brát kreslení vážněji a snažila se kreslit portréty a věci kolem sebe. Ve výtvarné výuce na základní škole vždy vynikala, a když se rozhodovala co dál, zkusila střední školu s výtvarným zaměřením – Střední odbornou školu propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí. Zde se čtyři roky věnovala oboru Reprodukční grafik pro multimédia. Mohla tak rozvíjet své schopnosti jak v klasickém kreslení, tak i v oblasti grafiky v grafických programech nebo klasické způsoby např. linoryt. Naučila se odborně vyrábět tiskoviny (jako vizitky, plakáty, pozvánky, atd.), které doplnila o design. Právě v tomto oboru se začala zajímat mimo jiné i o fotografickou tvorbu, které by se do budoucna ráda věnovala. Po zdárném ukončení maturitní zkoušky, se přihlásila na Vyšší odbornou školu obalu a designu ve Štětí, kde nyní studuje. Jejím cílem je Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě, kam by chtěla jít studovat tvůrčí fotografii.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020