neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Plakát k výstavě Hraběcí obory na severu Čech
© Milan Turek



Péče o pozemky šlechty v Jizerkách zahrnovala i péči o lesní hospodářství

LIBERECKO: Turista, který se v poválečném období vydal do Jizerských hor, nacházel podél cest záhadné žulové kvádry umístěné v řadě, jako by tvořily neexistující plot. Na sloupcích však chyběl další stavební prvek, který by je spojoval. Vedle těchto artefaktů byly v lesích rozsety i různé drobné stavby, kamenné mostky, propusti nebo upravené stezky. O popis drobných stavebních památek se v průběhu posledních let v Jizerských horách na pozemcích Gallasů a Glam-Gallasů pokusil tým vedený Renatou Tišerovou z libereckého Památkového ústavu.

od 06.01.2020 do 31.01.2020
00:00 - 00:00
Autor článku: 
Milan Turek

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, v rámci cyklu Rok Gallasů a Clam-Gallasů připravil výstavu Hraběcí obory, Odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hor. Vernisáž se uskutečnila v pondělí 6. ledna ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje. Výstava potrvá do 31. ledna. Na Liberecku, především v Jizerských horách, se jako ochránce drobných památek prezentuje spolek Patron. Impuls k ochraně památek svého času přinesla Kniha o Jizerských horách Miloslava Nevrlého a také publikace spisovatele Jana Suchla Malé jizerské ticho. Zvláště dílo Miloslava Nevrlého se stalo jakousi biblí pro všechny milovníky Jizerských hor. Práci výzkumného týmu a jejich publikaci lze tedy považovat za další příspěvek k respektování památek na severu Čech.

Panovníci věděli, jaký význam má sever pro země koruny české. Obchodní stezka z Prahy navazovala na stezku Via regiu, vedoucí z Asie přes Evropu. Italská i francouzská šlechta šlechta si vážila majetku, který dostala od Habsburků za účast na spiknutí proti Valdštejnovi.

Rok 2019 byl rokem Gallasů a Clam-Gallasů. Součástí představení významného rodu, který po několik staletí ovládal a spravoval rozsáhlé statky na území dnešního Libereckého kraje je i výstava Hraběcí obory, kterou připravil Národní památkový ústav, v Liberci ve spolupráci s Lesy České republiky a Libereckým krajem. Zároveň byla připravena i stejnojmenná publikace autorského kolektivu Renata Tišerová, René Bělohradský a Markéta Kavková.

Výstava i monografie jsou výsledkem několikaletého projektu, který zahrnoval terénní dokumentaci Clam-Gallasovských obor a který byl zaměřen na památkovou ochranu reliktů těchto opomíjených památek v Jizerských horách. Široké veřejnosti jsou představeny dvě obory založené Eduardem Bedřichem Clam-Gallasem, a to starší Velká obora a mladší Heřmanická obora, též někdy označovaná jako Nová.

Doprovodná monografie, představující historii obor a další souvislosti, je doplněna celou řadou historických i současných fotografií včetně přiložené mapy. Jedná se o reprízu výstavy, která byla v loňském roce prezentována v hejnickém klášteře.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024