pátek
10. května 2024
svátek slaví Blažena
Režisér Vít Klusák během diskuse v hradeckém Bio Central
© Archiv pořadatele



Pandemická tragikomedie od Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové Velké nic se v exkluzivní předpremiéře představila v Hradci Králové

HRADEC KRÁLOVÉ: Jak si česká společnost poradila s pandemií nemoci covid-19? Co jsme si z téhle nepříjemné globální události odnesli a nebyla nám v něčem náhodou i přínosem? Odpovědi hledá nová dokumentární tragikomedie Velké nic, kterou téměř tři roky natáčeli režiséři Vít Klusák a Marika Pecháčková. Film v exkluzivní předpremiéře představili režisér a autor dokumentárního hitu V síti v hradeckém Bio Central 14. března.

Autor článku: 
Jan Slanina / Bio Central

To tříleté natáčení byla svého druhu léčba, nenechat se covidem a jeho dopady ovládat, ale přetavit celou tu jeho otravnost do tvořivé energie. Prostě jsem nechtěl zůstat někde zavřenej, tak jsme šli točit. A mám radost, že se nám z toho nevyloupla dokumentární mučivá tryzna, že je ten film přes všechny ty teskné podtóny i tak nečekaně veselej,” říká režisér Vít Klusák. Liduprázdná Praha, záchranáři v pohotovosti, policisté kontrolující roušky v parcích, sportovci v domácích podmínkách, covidová nudapláž nebo antirouškařské demonstrace. Trailer napovídá, že se divák ve filmu dočká mnoha různých obrazů a příběhů. Filmaři se ale nepasovali do role soudce, který rozhoduje, o čem a jak přemýšlet. S kamerou se rozhodli zachytit dennodenní život lidí napříč společností při této bezprecedentní události. Jeden z prvních diváků filmu v rámci crowdfundingové předpremiéry o filmu řekl: „Není to o covidu, je to o nás.”

Fascinovalo mě prázdno, které covid vyrobil. Prostor, ve kterém jsme dostali příležitost uslyšet naše vnitřní hlasy. Ty, co v každodenním shonu zametáme pod koberec. Bývá náročné si jejich vzkaz pustit k tělu a nám najednou spadla do klína možnost je vnímat na kolektivní úrovni. Filmem jsem chtěla tomu NIC postavit pomník. Zarámovat covidovou zkušenost jinak, než jako dobu temna,” říká o filmu režisérka Marika Pecháčková.

 

Co v hradeckém Bio Central po premiéře filmu také zaznělo:

Už samotný trailer působí tragikomicky. Myslíte si, že černobílé pojetí filmu dalo dokumentu také takový rozměr? 

Vít Klusák: „My jsme tu černobílou škálu obrazu zvolili proto, abychom hned na první pohled dali divákům najevo, že to je náš osobitý výklad událostí. Chtěli jsme se co nejvíce vzdálit zpravodajství a takové okoukané estetice, kdy se na nás za poslední více než dva roky chrlila spousta reportáží z nemocnic, testovacích center, laboratoří apod. Ukazuje se, že i když to na začátku byla odvážná volba dělat dokumentární film ze současnosti černobíle, diváci to výrazně doceňují a říkají, že jim to pomohlo mít od bezprostředních událostí odstup a koukat se na to jako na film pro pamětníky, ačkoliv jsou tam momenty, které se odehrávají před rokem nebo dvěma. Ještě bych chtěl sdělil jeden rozměr. Se svou manželkou a kolegyní filmařkou Marikou jsme chtěli, aby měl film svou něžnou, jemnou, citlivou povahu a náboj. "

 

Během natáčení jste určitě byli svědky určitého rozdělení společnosti, jak frustrující byl pro vás jako filmaře tento fakt? 

Vít Klusák: „Ten film v podstatě začíná v období laskavosti, solidarity a sounáležitosti. Kamarádi se potkávají ve sklepech a společně šijí stovky roušek a rozváží je do nemocnic, v tu dobu nebylo naštěstí moc nakažených a umírajících. Všechno to byl v podstatě kvas před bouří. Během uplynutí jednoho roku, dochází lidem trpělivost a situace se překotila do demonstrací. My toto přehození výhybky popisujeme na půdorysu filmu. Film začíná laskavě a ústí do těch dramat.“

 

 

Velké nic

Česká republika, 2023 | 103 minut | premiéra: 16. března

žánr dokumentární

režie Vít Klusák, Marika Pecháčková  ■  scénář Vít Klusák & Marika Pecháčková  ■  kamera Adam Kruliš, Vít Klusák  ■  střih Ondřej Nuslauer  ■  zvuk Václav Flegl, Petr Plechač, Petr Stuchlík ■  mix zvuku Richard Müller  ■  konná producentka Anna Poláčková. ■  spolupráce na scénáři a fotograf Adam Hříbal  ■  kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková. ■  producenti Vít Klusák, Filip Remunda, Pavla Klimešová  ■  koproducenti Jan Barta, Česká televize

 

materiály ke stažení https://aero.capsa.cz/?slozka=8733

stránka filmu https://www.aerofilms.cz/velke-nic

trailer https://youtu.be/F7BaydXE3_4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024