sobota
4. května 2024
svátek slaví Květoslav



Památkářský Oskar pro Muzeum umění Olomouc

OLOMOUC: Nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti památkové péče – Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra putuje letos do Muzea umění Olomouc (MUO). Oscara v oblasti památkové ochrany získá za sérii restaurátorských výstav a doprovodných katalogů, které v letech 2004 až 2008 dokumentovaly obnovu významných památek z fondu starého umění na Moravě.

Celkem 28 laureátů ceny z 15 zemí vybrala odborná porota ze 140 přihlášených projektů z 24 států. MUO je letos jediným oceněným z České republiky.

Muzum umění založilo oceněnou tradici restaurátorských výstav a doprovodných vědeckých publikací v roce 2001, kdy prezentovalo výsledky obnovy sochařské výzdoby olomoucké památky UNESCO – Sloupu Nejsvětější Trojice. „Dosud jsme připravili šest takových projektů. Jejich cílem však není jen přiblížit náročné postupy restaurátorů, ale prostřednictvím výstavy a doprovodné publikace také důsledně představit samotná umělecká díla, která patří k tomu nejhodnotnějšímu z fondu starého umění na Moravě," uvedla iniciátorka a kurátorka restaurátorských výstav Helena Zápalková.

Cenu Europa Nostra v kategorii výzkum pak olomoucké muzeum získalo konkrétně za sérii pěti restaurátorských výstav z let 2004 – 2008 zaměřených postupně na Náhrobek olomouckého biskupa Leopolda Egkha z chrámu sv. Mořice v Kroměříži (2004), oltář Nejsvětější Trojice z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Uničově (2005), kočár biskupa Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu (2006), monstranci Zlaté slunce Moravy (2007) a sochu Ukřižovaného ze Zašové (2008).

Kromě výstavy a publikací, jež prezentují výsledky vědeckého zkoumání restaurovaných objektů, některé ze zmíněných projektů doprovázejí rovněž dokumentární filmy, které muzeum nabízí ve svém internetovém obchodě.

V dramaturgické řadě pokračuje muzeum i letos. Od 28. května představuje v Arcidiecézním muzeu Olomouc, které je součástí MUO, pohnutý osud, obnovu a výsledky zkoumání významného gotického obrazu Panny Marie Zašovské, jehož restaurování probíhalo v letech 2007 a 2008. Podle ředitele MUO Pavla Zatloukala je zisk Oscara v oblasti památkové péče, jak bývá také cena Europa Nostra nazývána, obrovskou poctou. „Jsem velmi rád, že naše komplexní a koncepční péče o kulturní dědictví a duchovně orientovanou výtvarnou kulturu tímto oceněním získává evropská měřítka. Současně cenu vnímám jako potvrzení smysluplnosti těsné spolupráce státu s církví, tedy našeho muzea s olomouckým arcibiskupstvím, které je vlastníkem restaurovaných památek," uvedl Zatloukal.

Zástupci MUO se 5. června zúčastní slavnostního vyhlášení Cen Europa Nostra v antickém amfiteátru v sicilské Taormině, kde bude z 28 laureátů vybráno ještě sedm vítězů Velké ceny, která je spojena s dotací 10 tisíc euro. Bronzovou plaketu, která je součástí ocenění, však převezme ředitel Zatloukal od členů vedení organizace Europa Nostra až 11. června při příležitosti konference Náboženství a veřejná moc v zemích EU, kterou za účasti odborníků ze státní správy a akademického sektoru všech členských států EU pořádá Ministerstvo kultury ČR v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Cena Europa Nostra je každoročně udělována vybraným špičkovým projektům v oblasti ochrany kulturního dědictví. Ocenění se týkají vynikajících výsledků ve čtyřech kategoriích: restaurování, výzkum, služba ochraně kulturního dědictví a vzdělávání. Od roku 2002 je společně uděluje Evropská komise a panevropská federace pro kulturní dědictví Europa Nostra se záměrem propagovat a ocenit vynikající postupy při rehabilitaci kulturního dědictví.

Mezi oceněnými se zástupci z České republiky objevili již v minulosti. Odborná porota ocenila projekty na záchranu Valdštejnského paláce v Praze a souboru gotických deskových maleb Mistra Theodorika z Kaple sv. Kříže na Karlštejně, v roce 2003 bodovala postupně restaurovaná Svatojiřská sbírka Františka Ferdinanda d´Este na zámku Konopiště a Český Krumlov za projekt restaurování a prezentace sbírek zámeckého barokního divadla. Vloni pak ocenění získal znovu Český Krumlov za projekt Konzervace jižní fasády Horního hradu Státního hradu a zámku v Českém Krumlově.

 

Zdroj: TZ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024