čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Herečky Anežka Pithartová, Tereza Těžká a Sabina Dlouhá (zleva) a jejich dotočené vstupy pro film V SÍTI: Za školou
© Zdroj: AEROFILMSOsvětová kampaň k filmu V SÍTI pro školy v online prostoru pokračuje

ČR: Tým v čele s režiséry Barborou Chalupovou a Vítem Klusákem se rozhodl, že fenomén zneužívání dětí na internetu je natolik závažný, že svůj film V SÍTI doprovodí i osvětovou kampaní. Vytvořili proto speciální verzi filmu určenou pro diváky už od 12 let V SÍTI: Za školou a nabídli ji pro promítání jak pro veřejné, tak školní projekce. Hned s premiérou filmu byl také spuštěn osvětový web www.vsitifilm.cz, na kterém najdou užitečné informace jak děti, jejich rodiče a učitelé, tak samotní potenciální internetoví predátoři. Na zmíněném webu je také zdarma k dispozici odborně zpracovaná metodika k filmu.

od 11.05.2020 do 05.06.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Zbrusu nový trailer na V SÍTI: Za školou najdete na: https://youtu.be/P2Z9hF2MU1U

Již od premiéry 27. února také herečky a režiséři v doprovodu odborníků jezdí po českých kinech, kde na ně čekají děti z místních základních a středních škol, a po projekci debatují o všem, co diváky zajímá. V rámci debat se studenti dozvídají další užitečné informace, jak se bezpečně pohybovat v online prostředí. Veškeré osvětové aktivity vyústí v „Osvětové turné s filmem V SÍTI“, během kterého film i početné delegace procestují kolem 10 krajských měst a během několika dní zde budou na desítkách projekcí pracovat s tisíci dětí. Celé Osvětové turné započne 11. května v Ostravě a bez přestávky potrvá každý všední den až do 5. června, kdy bude zakončeno v Praze. Jen do pražských kin se už teď chystá kolem 8000 dětí.

Aktuálně také probíhají jednání s MŠMT o konkrétních systémových krocích a změnách v rámci systému prevence na školách. „Jsem rád, že jsme projektu poskytli záštitu ministerstva a děkuji tvůrcům, že na toto téma upozornili a zpracovali také metodiku pro školy. Věřím, že projekce pro žáky pomohou v boji s kyberšikanou, která je velmi nebezpečným fenoménem dnešní ,online‘ doby," říká ministr školství Robert Plaga.

Jak se zrodila osvětová kampaň k filmu V SÍTI

Už od crowdfundingové kampaně v květnu 2019 bylo jisté, že na uvedení filmu V SÍTI naváže osvětová kampaň. Pro dokumentaristy z produkční společnosti Hypermarket Film šlo o naprostou novinku, a tak se obklopili několika odborníky, kteří jim s osvětou radí. Jde především o tým doc. Kamila Kopeckého, který vede projekt E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci. Ten byl hlavním poradcem i u vzniku verze V SÍTI: Za školou, která je doplněná o edukativní vstupy hereček, v nichž dětem radí, jak se neocitnout ve stejně nepříjemných situacích, které samy v rámci natáčení absolvovaly.

Páteří celé osvěty jsou právě projekce pro druhé stupně základních škol. Po téměř 14 dnech od distribuční premiéry a desítkách promítání po celé České republice přichází z řad dětí množství pozitivních reakcí. Učitelům je zároveň k dispozici odborně zpracovaná metodika, která je zdarma k dispozici na webové stránce www.vsitifilm.cz. Edukativní verze filmu V SÍTI: Za školou je souběžně i v běžné kinodistribuci a doposud ji vidělo více než 30 000 diváků.

Jedna z mladých divaček například na instagram filmu napsala: „Je mi jen 12 a celkem jsem se bála, že to bude hrozné. No a když přišel ten den, tak jsem šla na ten film a byl to asi nejlepší film, co jsem zatím viděla. Byly tam i vtipné scéna a také to bylo naučné! Nejlepší film!! Já jsem to nezažila a ani nechci, ale aspoň vím, jak se zachovat, co dělat nebo naopak co nedělat. Takže moc děkuuuujuu. :)“

Hlavním online kanálem osvěty je právě zmíněný web www.vsitifilm.cz, který je rozdělen na čtyři sekce - Jsem dítě, Jsem rodič, Jsem učitel a Asi jsem predátor. Každá sekce je zevrubně konzultována s odborníky. Pro děti je zde připraveno tzv. Zásadní desatero, které je doplněno o videa s trojicí hereček, které ve filmu představovaly dvanáctileté dívky. Tato videa budou v nejbližších týdnech distribuovány i na sociálních sítích filmu, protože si tvůrci uvědomují, že tam na ně čeká většina cílové skupiny. Pro rodiče i učitele jsou připraveny všechny podstatné informace o fenoménu, komunikaci s dítětem a důležité podklady pro prevenci.

Čtvrtá sekce Asi jsem predátor je pro část návštěvníků webu možná kontroverzní, ale pro tvůrce velice důležitá. Chtějí jejím prostřednictvím dát zachyceným mužům najevo, že i jejich problém lze řešit. Cílem filmu totiž není lynč jednotlivců, ale nastartování celospolečenské diskuze. Ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví se otevřela poradna na stránkách www.parafilik.cz, kam se potenciální nebo opravdoví predátoři mohou obrátit.

Nemalou měrou k prevenci přispívají i partneři osvětové kampaně filmu V SÍTI

Generální partner osvětové kampaně Avast s projektem Buď safe online, který funguje třetím rokem – https://www.budsafeonline.cz/ –, zveřejnil nový online kurz, který dětem pomáhá zorientovat se v online světě a řešit nebezpečné situace na internetu. Od premiéry filmu V SÍTI kurzem prošlo přes 10 000 dětí. Kurz je postavený na chytlavé formě online chatu. Děti se naučí čelit vydírání, řešit nadávky nebo správně reagovat na žádosti o schůzky a přátelství přes internet. Kurz vznikl ve spolupráci s projektem E-bezpečí a influencerem Jirkou Králem – https://www.budsafeonline.cz/online-kurz.

Hlavní partner kampaně O2 chytrá škola přišel s kampaní Nejsem lovná - https://o2chytraskola.cz/nejsemlovna a hlavní partner kampaně CZ.NIC nadále pracuje s programem Stop online, kde mohou uživatelé nahlásit materiály spojené s šířením dětské pornografie či zneužívání dětí nebo prevenční aktivitou Bezpečně na netu - https://www.bezpecnenanetu.cz/cs/. Dalším hlavním partnerem osvětové kampaně je také koproducent filmu Česká televize.

Vít Klusák o osvětové kampani V SÍTI

„Od počátku práce na tématu zneužívání dětí na internetu, jsme si uvědomovali, že pouze filmem to skončit nemůže. Že chceme vliv celovečerního dokumentu, který to téma intenzivně otevře, prodloužit o osvětovou kampaň. Ta by měla být nápomocná nejen dětem a rodičům, ale i pánům učitelům a paním učitelkám. Její přípravě jsme dali půl roku života a myslím, že je to znát,” vysvětluje režisér filmu Vít Klusák, který souběžně stojí i za koncepcí Osvětové kampaně V SÍTI.

V příloze plánovaný rozpis termínů osvětového turné.

Zdroj: www.aerofilms.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: I přesto, že v roce 2022 došlo ke značnému oživení návštěvnosti kulturních zařízení s meziročním nárůstem o 62 %, stále šlo o pouze 79 % úrovně návštěvnosti roku 2019. Celkový hospodářský výsledek kulturních organizací rok 2019 sice nominálně překonal, po započtení výše inflace ale reálně poklesl o 2 %. Průměrná mzda v kultuře se v roce 2022 pohybovala okolo 38,2 tis. Kč a dlouhodobě se drží pod celostátním průměrem.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Odborné studie a recenze
28.05.2024

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.05.2024