pondělí
16. května 2022
svátek slaví Přemysl
© Zdroj: AEROFILMSOsvětová kampaň k filmu V SÍTI pro školy v online prostoru pokračuje

ČR: Tým v čele s režiséry Barborou Chalupovou a Vítem Klusákem se rozhodl, že fenomén zneužívání dětí na internetu je natolik závažný, že svůj film V SÍTI doprovodí i osvětovou kampaní. Vytvořili proto speciální verzi filmu určenou pro diváky už od 12 let V SÍTI: Za školou a nabídli ji pro promítání jak pro veřejné, tak školní projekce. Hned s premiérou filmu byl také spuštěn osvětový web www.vsitifilm.cz, na kterém najdou užitečné informace jak děti, jejich rodiče a učitelé, tak samotní potenciální internetoví predátoři. Na zmíněném webu je také zdarma k dispozici odborně zpracovaná metodika k filmu.

od 11.05.2020 do 05.06.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Zbrusu nový trailer na V SÍTI: Za školou najdete na: https://youtu.be/P2Z9hF2MU1U

Již od premiéry 27. února také herečky a režiséři v doprovodu odborníků jezdí po českých kinech, kde na ně čekají děti z místních základních a středních škol, a po projekci debatují o všem, co diváky zajímá. V rámci debat se studenti dozvídají další užitečné informace, jak se bezpečně pohybovat v online prostředí. Veškeré osvětové aktivity vyústí v „Osvětové turné s filmem V SÍTI“, během kterého film i početné delegace procestují kolem 10 krajských měst a během několika dní zde budou na desítkách projekcí pracovat s tisíci dětí. Celé Osvětové turné započne 11. května v Ostravě a bez přestávky potrvá každý všední den až do 5. června, kdy bude zakončeno v Praze. Jen do pražských kin se už teď chystá kolem 8000 dětí.

Aktuálně také probíhají jednání s MŠMT o konkrétních systémových krocích a změnách v rámci systému prevence na školách. „Jsem rád, že jsme projektu poskytli záštitu ministerstva a děkuji tvůrcům, že na toto téma upozornili a zpracovali také metodiku pro školy. Věřím, že projekce pro žáky pomohou v boji s kyberšikanou, která je velmi nebezpečným fenoménem dnešní ,online‘ doby," říká ministr školství Robert Plaga.

Jak se zrodila osvětová kampaň k filmu V SÍTI

Už od crowdfundingové kampaně v květnu 2019 bylo jisté, že na uvedení filmu V SÍTI naváže osvětová kampaň. Pro dokumentaristy z produkční společnosti Hypermarket Film šlo o naprostou novinku, a tak se obklopili několika odborníky, kteří jim s osvětou radí. Jde především o tým doc. Kamila Kopeckého, který vede projekt E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci. Ten byl hlavním poradcem i u vzniku verze V SÍTI: Za školou, která je doplněná o edukativní vstupy hereček, v nichž dětem radí, jak se neocitnout ve stejně nepříjemných situacích, které samy v rámci natáčení absolvovaly.

Páteří celé osvěty jsou právě projekce pro druhé stupně základních škol. Po téměř 14 dnech od distribuční premiéry a desítkách promítání po celé České republice přichází z řad dětí množství pozitivních reakcí. Učitelům je zároveň k dispozici odborně zpracovaná metodika, která je zdarma k dispozici na webové stránce www.vsitifilm.cz. Edukativní verze filmu V SÍTI: Za školou je souběžně i v běžné kinodistribuci a doposud ji vidělo více než 30 000 diváků.

Jedna z mladých divaček například na instagram filmu napsala: „Je mi jen 12 a celkem jsem se bála, že to bude hrozné. No a když přišel ten den, tak jsem šla na ten film a byl to asi nejlepší film, co jsem zatím viděla. Byly tam i vtipné scéna a také to bylo naučné! Nejlepší film!! Já jsem to nezažila a ani nechci, ale aspoň vím, jak se zachovat, co dělat nebo naopak co nedělat. Takže moc děkuuuujuu. :)“

Hlavním online kanálem osvěty je právě zmíněný web www.vsitifilm.cz, který je rozdělen na čtyři sekce - Jsem dítě, Jsem rodič, Jsem učitel a Asi jsem predátor. Každá sekce je zevrubně konzultována s odborníky. Pro děti je zde připraveno tzv. Zásadní desatero, které je doplněno o videa s trojicí hereček, které ve filmu představovaly dvanáctileté dívky. Tato videa budou v nejbližších týdnech distribuovány i na sociálních sítích filmu, protože si tvůrci uvědomují, že tam na ně čeká většina cílové skupiny. Pro rodiče i učitele jsou připraveny všechny podstatné informace o fenoménu, komunikaci s dítětem a důležité podklady pro prevenci.

Čtvrtá sekce Asi jsem predátor je pro část návštěvníků webu možná kontroverzní, ale pro tvůrce velice důležitá. Chtějí jejím prostřednictvím dát zachyceným mužům najevo, že i jejich problém lze řešit. Cílem filmu totiž není lynč jednotlivců, ale nastartování celospolečenské diskuze. Ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví se otevřela poradna na stránkách www.parafilik.cz, kam se potenciální nebo opravdoví predátoři mohou obrátit.

Nemalou měrou k prevenci přispívají i partneři osvětové kampaně filmu V SÍTI

Generální partner osvětové kampaně Avast s projektem Buď safe online, který funguje třetím rokem – https://www.budsafeonline.cz/ –, zveřejnil nový online kurz, který dětem pomáhá zorientovat se v online světě a řešit nebezpečné situace na internetu. Od premiéry filmu V SÍTI kurzem prošlo přes 10 000 dětí. Kurz je postavený na chytlavé formě online chatu. Děti se naučí čelit vydírání, řešit nadávky nebo správně reagovat na žádosti o schůzky a přátelství přes internet. Kurz vznikl ve spolupráci s projektem E-bezpečí a influencerem Jirkou Králem – https://www.budsafeonline.cz/online-kurz.

Hlavní partner kampaně O2 chytrá škola přišel s kampaní Nejsem lovná - https://o2chytraskola.cz/nejsemlovna a hlavní partner kampaně CZ.NIC nadále pracuje s programem Stop online, kde mohou uživatelé nahlásit materiály spojené s šířením dětské pornografie či zneužívání dětí nebo prevenční aktivitou Bezpečně na netu - https://www.bezpecnenanetu.cz/cs/. Dalším hlavním partnerem osvětové kampaně je také koproducent filmu Česká televize.

Vít Klusák o osvětové kampani V SÍTI

„Od počátku práce na tématu zneužívání dětí na internetu, jsme si uvědomovali, že pouze filmem to skončit nemůže. Že chceme vliv celovečerního dokumentu, který to téma intenzivně otevře, prodloužit o osvětovou kampaň. Ta by měla být nápomocná nejen dětem a rodičům, ale i pánům učitelům a paním učitelkám. Její přípravě jsme dali půl roku života a myslím, že je to znát,” vysvětluje režisér filmu Vít Klusák, který souběžně stojí i za koncepcí Osvětové kampaně V SÍTI.

V příloze plánovaný rozpis termínů osvětového turné.

Zdroj: www.aerofilms.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Nezisková organizace Výtvarný ateliér Malování kreslení (Balbínova 28, Praha 2, tel: 777 422 022) na letní prázdniny (červenec a srpen 2022) připravila pro děti rodičů migrujících z Ukrajiny nabídku adaptačních výtvarných příměstských táborů, které jsou pro tyto účastníky díky finanční podpoře MŠMT zdarma.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Vzdělávání
Nepřehlédněte
16.05.2022

BRUSEL: Prostory stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu se ve středu 11. 5. proměnily v koncertní síň, v níž v podvečer zazněly skladby od místní pěvecké skupiny Brusinky a renomovaného Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Galakoncert se konal při příležitosti oslav Dne Evropy, připomínající deklaraci míru a jednoty v Evropě. Obě skupiny, které celému světu předvádějí krásu české kultury, vytvořily nezapomenutelnou atmosféru a připomněly důležitost kultury a solidarity v dnešní Evropě. Sbormistr Boni pueri Pavel Horák převzal po koncertě ocenění Sbor Evropské unie. Akce se konala pod záštitou europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a stálé představitelky České republiky při Evropské unii Edity Hrdé.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
17.05.2022

PRAHA- ZAHRANIČÍ: Ministr kultury Martin Baxa se včera v Poslanecké sněmovně setkal s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Společně hovořili nejen o aktuální situaci, o válce na Ukrajině i o situaci v Bělorusku, ale věnovali se také konkrétním tématům a pomoci České republiky běloruským umělcům a kultuře.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Menšiny a cizinci
Co se děje
13.05.2022

PRAHA-ČR: Po sedmi letech vydal Honza Roušar nové album „Zapět dvanáct“, tentokrát s českými texty Václava Tobrmana v aranžích Jirky Vidasova. Kromě mnoha vzácných hostů jej v pondělí v Malostranské besedě slavnostně pokřtil také legendární český muzikant a textař Ivan Hlas.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
12.05.2022