sobota
4. května 2024
svátek slaví Květoslav
© www.hradeckralove.org



Oprava kostela sv. Mikuláše zabere 700 dní

HRADEC KRÁLOVÉ: Jedna z nejstarších církevních dřevěných památek v České republice, kterou je kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech, by se do konce roku měla dočkat zahájení opravy. Tu chce zhruba za dvacet milionů korun provést vlastník památky, kterým je město Hradec Králové. Obnova zahrne kompletní revitalizaci kulturní památky roubeného kostela včetně restaurování maleb a movitého inventáře. Rada města schválila vypsání veřejné zakázky a složení hodnotící komise.

Autor článku: 
luk

 

Opravu dřevěného kostelíku v Jiráskových sadech, který slouží pravoslavným věřícím z Hradce Králové a okolí, chtělo město provést už před lety za pomoci dotací z norských fondů. Tento záměr však nedopadl, a tak město provede rekonstrukci z peněz, které mu zbyly z loňského vypořádání, přičemž půjde o částku zhruba ve výši 20 milionů korun. Rekonstrukce má už platné stavební povolení, zbývá tedy vybrat zhotovitele stavebních prací, který by měl být znám po letních prázdninách. Stavby by se tak mohl ujmout do konce roku. „Samotné rekonstrukční práce budou velmi náročné už jen proto, v jak cenném prostředí proběhnou. Stavební firma, která vzejde z výběrového řízení, si bude muset umět poradit s obnovou ikonostasu, v němž jsou například v horní části patrné výletové otvory po dřevokazném hmyzu. Náročnou obnovou pod drobnohledem památkářů projde namátkou i hlavní oltář prestolu, boční oltář, malby na stěnách kostela, ale i ikony, svícny či kříž,“ popisuje výtah netradičních prací, které čekají vnitřek kostela, náměstek primátora Jindřich Vedlich, který odpovídá za rozvoj města a investice. Město má hotový restaurátorský a stavebně historický průzkum. Objekt je zchátralý kvůli výkyvům v mikroklimatu stavby. „Obnova kostela sv. Mikuláše se naposledy uskutečnila v roce 1935 jako součást jeho transferu do Hradce Králové. Po více než 80. letech je žádoucí tuto v Hradci Králové výjimečnou kulturní památku zabezpečit pro další léta. Mimo restaurování a zásahu proti dřevokazným škůdcům bude kostel doplněn o hromosvod, požární i bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení. Nechceme, aby tato královéhradecká památka s velmi zajímavou historií dopadla jako dřevěný kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Hrabůvce, který do základu vyhořel dne 2. dubna 2002, přestože jeho hašení bylo zahájeno do 11 minut od nahlášení požáru. Obnovu kostela sv. Mikuláše komplikují nástěnné malby na vnitřních roubených stěnách, polychromovaný a zlacený ikonostas, žertvenik, prestol a další vybavení. Aby se nemuselo přemisťovat toto vybavení z první třetiny 19. století do klimatizovaného muzea, je součástí obnovy instalace zařízení pro úpravu parametrů vnitřního klimatu.
Hodnota kostela s vnitřním vybavením je zvýšena skutečností, že je využívaný po 400 let ke svému původnímu určení, rekonstrukcí je proto upřednostněna živá funkce před muzealizací zlaceného a polychromovaného vybavení,“
 dodává Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče.

Kostel byl postaven z jedlových trámů, které byly pokáceny v letech 1598 až 1607, tzn. je o 100 let mladší, než se předpokládalo. Části roubení presbytáře jsou z jedlí pokácených v letech 1747 až 1748, tj. odpovídají období transferu kostela do Malé Poľany. Západní věž je postavena po roce 1801. Další trámy pocházejí z roku 1934  až 1935, tj. z období přesunu do Hradce Králové. Stáří dřeva bylo zjištěno dendrochronologickou metodou, je tedy přesné. Na základě analýzy vnitřní výmalby bylo zjištěno, že kostel postavený v Habuře byl větší než kostel transferovaný z Malé Poľany do Hradce Králové. Tzn., že při přesunu kostela do Malé Poľany byly původní trámy využity jako stavební materiál pro stavbu menšího kostela. V Habuře byla tedy postavena replika kostela, který tam patrně nikdy v této podobě nestál. Zajímavostí je kratičký čas, který uplynul od první nabídky kostela až po jeho postavení v Hradci Králové. V polovině březnu 1935 přišla městu nabídka na získání kostela v Niklové a Nižním Mirošově. Již počátkem dubna delegace města navštívila Slovensko a vybrala si kostel v Malé Poľaně, počátkem května byla vyřízena všechna povolení a sepsána kupní smlouva a již 17. června 1935 byla zahájena stavba kostela, která trvala šestnáct dní. Celá akce od nabídky, výběru na místě, odsouhlasení úřady na Slovensku a v zastupitelstvu v Hradci Králové, rozebrání, převoz a postavení v Hradci Králové a po ukončení stavby trvala tři a půl měsíce.

ZDROJ zprávy a přiložené fotografie. 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024