neděle
5. května 2024
svátek slaví Klaudie, Květnové povstání českého lidu 1945
Ilustrační snímek
© www.npu.cz



Obnova kostela sv. Vavřince v Chodově

CHODOV: Stavba vrcholně barokního kostela sv. Vavřince započala v letech 1725–1733, dokončena však byla teprve před polovinou 19. století. Po 2. světové válce a vysídlení původního německého obyvatelstva začal kostel rychle chátrat a na přelomu milénia byl ve velice zanedbaném stavu, zatékalo do něj a vnější omítky opadávaly i s kusy zdiva.

Autor článku: 
luk

Jelikož nebylo v silách chodovské římsko-katolické farnosti zajistit potřebné finance na jeho generální opravu, byl v závěru roku 2005 převeden do majetku města Chodova, které v následujícím roce započalo s jeho obnovou. V roce 2017 bylo dokončeno několik rozsáhlejších projektů, které se týkají významných součástí kostela – krypty, jediného dochovaného zvonu a souboru maleb křížové cesty.

Za pomoci dotačních titulů a ve spolupráci s německými rodáky a římskokatolickou církví se v letech 2016–2017 podařilo zrestaurovat všech čtrnáct pláten křížové cesty včetně původních rámů s nápisovými nástavci. Soubor obrazů je unikátním příkladem práce regionálních malířů 18. a 19. století. Restaurování provedli akademičtí malíři Milan Kadavý a Jiří Matějíček. Po podrobném průzkumu byl vzhledem ke špatnému stavu všech pláten v důsledku vystavení vlhkému a studenému prostředí realizován jejich celoplošný přenos na nové plátěné podložky. Odpadlé části malby nebyly rekonstruovány, ale citlivě vyretušovány. Po úspěšném zrestaurování celého souboru byly obrazy umístěny na svá původní místa v interiéru lodi kostela. 

Ze čtyř kostelních zvonů se dochoval pouze zvon Jan Vilém z roku 1658, ostatní byly za 1. světové války roztaveny pro vojenské účely. Jde se o nejstarší dochovanou památku města Chodova, která se od roku 1981 kvůli špatnému stavu nepoužívala. Díky veřejné sbírce mohl být nyní zvon obnoven – došlo k výměně dubové hlavy, zvon byl osazen novým srdcem a kováním. Ruční zvonění bylo zachováno. Obnova zvonového fondu kostela byla dokončena v roce 2017 odlitím dvou nových zvonů, na něž se během jednoho roku složili obyvatelé města.

V létě roku 2017 uskutečnilo město Chodov ve spolupráci s Muzeem Cheb a Anatomickým ústavem 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy také archeologický a antropologický průzkum kostelní krypty, kde byli v průběhu 18. století pohřbíváni příslušníci rodu pánů z Plankenheimu. Na základě tohoto průzkumu byla zřízena drobná expozice o tomto šlechtickém rodu.
 

Vyhlášením veřejné sbírky na obnovu zvonového fondu, pravidelným informováním o postupu restaurátorských prací a prezentací práce archeologů a antropologů při výzkumech v kryptě kostela vyvolalo město nebývalý zájem o kulturní památky regionu v obci, která byla prakticky celá zničena v důsledku nové panelové zástavby a kde došlo po vysídlení německých obyvatel k drastickému narušení historické paměti. Město také vydalo několik výpravných populárně naučných publikací o památkách, určených pro širokou veřejnost. I díky tomuto úsilí se prezentace výsledků obnovy všech dotčených památek zúčastnily tisíce obyvatel města.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024