pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav
Ilustrační foto
© archiv pořadatele



O peníze na podporu vzdělávání dětí mimo školu je velký zájem

PRAHA: Už tři měsíce běží výzva Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na podporu neformálního vzdělávání. Resort má celkem připraveno 200 milionů korun, přesto už teď hodnotí projekty za víc než 240 milionů. Žádosti o peníze z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání je přitom možné podávat až do ledna příštího roku. Na řadu projektů tak zdroje zřejmě nevystačí.

03.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Ministerstvo doufá, že pomocí těchto prostředků budou moct neziskové a vzdělávací organizace a spolky inovovat a vylepšit svou činnost a nabídku tak, aby učení se mimo školní lavice bylo dostupnější pro větší počet dětí a mladistvých. „Význam toho, co se děti naučí mimo školu, v poslední době roste. Díky této výzvě dojde k významnému navýšení finančních prostředků, které plynou do podpory neformálního vzdělávání v organizacích pracujících s dětmi a mládeží,“ zmiňuje na webu ministerstva školství ředitel Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban.

 

Finance na vzdělávání mimo klasické školy poskytují ale i další instituce. Například přeshraniční aktivity podporuje Evropský fond pro regionální rozvoj, ryze česko-německé projekty pak například Česko-německý fond budoucnosti nebo Programy přeshraniční spolupráce Cíl EÚS 2014–2020.

 

Už v pondělí 3. června se setkají mladí Češi a Bavoři na prvním semináři nového projektu neformálního vzdělávání Digitálně internacionálně, který se koná v obci Stachy na úpatí Šumavy. Tématem je digitalizace, průmysl 4.0 a pohled na změny, které rozvoj informačních technologií přináší nejen do příhraniční oblasti. „Cílem setkání je podat mladým lidem informace o možnostech profesního vzdělávání v průmyslových a technických oborech a motivovat je ke komunikaci v cizím jazyce – cenné kompetenci pro přeshraniční spolupráci,“ říká Magdaléna Hrubá, vedoucí projektová manažerka Digitálně internacionálně. Součástí programu je exkurze do inovativních podniků v regionu.

 

Projekt organizuje za českou stranu plzeňský spolek Knoflík a za německou Centrum pro vzdělávání mládeže ve Waldmünchenu. „Všechny naše aktivity jsou navrženy tak, aby při nich účastníci získávali důvěru ve své schopnosti a přijali proces učení jako svůj celoživotní úkol,“ vysvětluje Anne Krumpp, projektová manažerka Centra pro vzdělávání mládeže ve Waldmünchenu. Celkem se v rámci Digitálně internacionálně uskuteční 14 seminářů, které jsou vhodné pro žáky ve věku od 12 do 20 let.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024