čtvrtek
30. května 2024
svátek slaví Ferdinand
Nový Almanach Matice Slezské v Bystřici nad Olší je na světě!
© Teodor HyblerNový Almanach Matice Slezské v Bystřici nad Olší je na světě!

ČR: Letošní almanach je opět věnován význačným výročím a událostem na Těšínsku. Významnou osobností, kterou si letos připomeneme, je svatá Hedvika Slezská. Tato patronka Slezska, narozená před 850 lety, zakládala kláštery, kostely, posilovala křesťanství ve Slezsku a proslula svou dobročinností.

Autor článku: 
Teodor Hybler

Další událostí, která se zcela jistě zapíše do historie, je slavnostní odhalení obnoveného sousoší československých legionářů v Památníku obětí sedmidenní války a plebiscitu na městském hřbitově v Orlové, který byl v červnu 1939 zničen. Při jeho odhalení v roce 1928 byli členové Matice slezské z Bystřice a členové bystřického Sokola. Nepochybně jde o nejvýznamnější místo připomínající moderní československou, potažmo českou historii v prostoru Těšínského Slezska, a zároveň je také němým, ale výmluvným svědkem těchto událostí. V návaznosti na tuto událost je v almanachu zařazeno 105. výročí tzv. Sedmidenní války o Těšínsko. Tato událost byla doprovázená vzpomínkovou poutí organizovanou ministerstvem obrany České republiky společně s Československou obcí legionářskou.

Připomeneme si také jednoho z nejvýznamnějších českých malířů první poloviny 19. století, Josefa Mánesa, jehož maminka se na Těšínsku narodila, a který zde v letech 1846 a 1854 vytvořil zcela unikátní kresby místních žen. Tomuto malíři byl v roce 1955 ve Stříteži postaven Památník a od roku 1979 je pořádán na jeho počest turistický pochod nazvaný Mánesová stezka, letos již po pětačtyřicáté. Almanach, jehož editorem je bystřický kronikář PhDr. Petr Majer, vyšel v nákladu 400ks a veřejnosti byl představen na Dni Bystřice v sobotu 11. května 2024.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nakladatelství Petr Štengl v těchto dnech vydává sbírku fejetonů Jana Sterna nazvanou Bestie a orgie. Pětašedesát hravých textů se vypořádává s tématy ze sociálních a humanitních věd: sociologie, politologie, filozofie, ba i teologie.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

ČR: Tvůrci série Iveta a dokumentární triptychu Málo mě znáš, které oba mapují život Ivety Bartošové novým pohledem, připravili ve spojení s neziskovou organizací Nevypusť duši a TV Nova spotovou kampaň Hejt není názor. Cílem je ukázat, že předmětem veřejného zájmu je dnes potenciálně každý. A že když už někdo je veřejně známý, neznamená to automaticky, že je připraven snášet nenávistné urážky, nebo, že se jej osobně nedotýkají. Za spotem stojí kreativní producent TV Nova Matěj Podzimek a producentka Barletta Productions Maja Hamplová.
Spot si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.05.2024

PRAHA: O třetinu navýšený program 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená dětem a mládeži. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Letos na podzim se v Hradci Králové uskuteční jedna z největších sborových akcí za poslední dekády, celostátní přehlídka dětí, mládeže a dospělých Choralia magna, která nabídne nejen propojení všech věkových skupin zpěváků na společných koncertech a workshopech, ale i mezinárodní konferenci o sborovém umění. Výběr sborů dospělých na Choralia magna upřednostnil absolutní vítěze jednotlivých přehlídek Choralia z minulých let, o zaplnění zbylých volných míst rozhodla dramaturgická rada na základě zaslaných nahrávek a koncertní dramaturgie. Od roku 2021 se přehlídek Choralia podařilo uspořádat sedm a my vám nyní přinášíme recenzní ohlédnutí za jednou z nich. Zároveň s předstihem zveme k našemu rozhovoru s Janem Pirnerem, odborným pracovníkem pro sborový zpěv dětí a dospělých NIPOS-Artama a sbormistrem DPS Radost Praha. Článek vyjde ve středu 29. 5.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
27.05.2024